Ad image

TÜRKİYE’NİN İLK YELKEN MÜZESİ AÇILDI

TÜRKİYE’NİN İLK YELKEN MÜZESİ AÇILDI

Cumhuriyet’in 100. kendi kuruluşunun 71.yılını kutlayan İstanbul Yelken Kulübü, Türkiye’nin ilk yelken müzesini açtı.

Açılış töreninde konuşan İstanbul Yelken Kulübü (İYK) Başkanı Billur Arıkan: “Ata’mızın işaret ettiği yerde, yelken tarihimize tanık olmamızı sağlayacak ve değerlerimizi bizden sonraki kuşaklara taşıyacak bu anlamlı müzeyi hayata geçirmekten dolayı onur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

Çanakkale Zaferi Kupası yarışından önce, ‘Çanakkale Savaşı Ebedi Dostluk Sergisi’ni’ açan ve aldığı geri dönüşlerden çok memnun kalan kulüp, yelken müzesi açmaya karar verdi.

yelken müzesi

El Birliği ile Güzel Bir Müze Oluşturuldu: Yelken Müzesi

Öncelikle kulübün kendi tesislerinde yer alan tarihi eşyalar arasından, sergilenecek değerdeki objeler seçildi. Müzeye bağışta bulunmak isteyen kulüp üyelerinden gelen eşyalar değerlendirildi. Süreç, kulüp Başkanı Billur Arıkan ve yönetim kurulu üyesi Deniz Akyıldız önderliğinde yürütüldü. İYK’nın eski dönemde başkanlığını yapmış olan Seyhun Binzet’de müzeye bağış yapanlar arasındaydı. yelken müzesi

Geçmişten Günümüze Yelkencilik

Osmanlı zamanındaki yelken yarışlarından, Cumhuriyet dönemine; 71 yıl önce İYK’nın kuruluşundan günümüze kadar korunan tüm ödüller, belgeler, fotoğraflar ve çeşitli objeler, kulübün sosyal tesislerinde özel olarak ayrılmış cam mekânda sergileniyor.

Sergilenen eserler arasında; 19.YY’da gerçekleşen yarışların kupaları, dünyanın çevresini dolaşan ilk Türk denizci Sadun Boro’nun kendi el yazısı ile yolladığı kartpostallar, Türkiye’nin 1936 yılında olimpiyatlara katıldığı tekne ve birçok parça yer alıyor.

 

yelken müzesiYelken Müzesi Ziyaretçilerini Bekliyor

Koridorlardaki tarihi objelerin yer aldığı vitrinlerin arasında keyifli bir gezinti yapabileceğiniz müzenin bir de ‘anı köşesi’ bulunuyor. Yaptıkları faaliyetler ile ilklere imza atan yelkencilerin fotoğrafları ile oluşturulmuş bu anı köşesi. Siz de gidip müzeyi ziyaret etmek isterseniz, pazartesi günleri hariç herhangi bir günde rotanızı müzeye doğru oluşturabilirsiniz.

İYK yönetiminin sonraki hedefi ise bir yelken kütüphanesi açmak. 

ETİKET:
Yorum yap