Viravira.Co 2021’e doludizgin giriyor

Viravira.Co Kurucu Ortağı & Ceo’su Baran Yıldırım ile hem 2020’yi konuştuk hem de 2021 hedeflerini değerlendirdik.

İçinde bulunduğumuz 2020 yılını nasıl geçirdiniz, hedeflediğiniz rakamlara ulaşabildiniz mi?

Pandemiden önce 2020’yi 2019’a göre daha iyi bir büyüme oranıyla kapatacağımızı düşünüyorduk. Pandemi süreciyle beraber, bizim için yüksek sezon sayılan mart, nisan ve mayıs aylarında maalesef rezervasyon sayılarımızda ciddi düşüş oldu. Seyahat yasakları, havayolu şirketlerinin uçuşlarını iptal etmesi ve aslında turizmin kapanması sebebiyle sektör açısından sıkıntılı bir süreç geçirdik. Haziran ayında turizmin tekrar açılmasıyla birlikte tatilseverler klasik tatil alternatifleri yerine, daha korunaklı ve tanıdığı, bildiği kişilerin bulunduğu tekne tatilini tercih etmeye başladı. Bu süreçte yurt içinde birçok kişi bu sene ilk defa mavi tur tatil konseptini deneyimledi. Haziran öncesi ve sonrası dönem arasında ciddi bir farklılık var. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında rezervasyonlarda ciddi bir artış yaşandı. Salgın sonrasında esnek iptal politikaları oldukça önem kazandı. viravira.co olarak 2020 sezonunda bu beklentiye karşılık verecek şekilde esnek iptal politikaları tasarladık. 2021 sezonunda da bunu sürdüreceğiz. Salgın nedeniyle yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen 2020 yılını %60 civarında ciro büyümesi ile kapatıyoruz. Websitesi trafiğimize gelecek olursak, bu seneyi 1 milyon kullanıcı sayısıyla tamamlayacağımızı öngörüyoruz. 2021 yılında ise yeni gelecek ürün sınıflarıyla beraber ziyaretçi sayımızda ciddi bir sıçrama olacağını düşünüyoruz.

2020 aynı zamanda ürün tarafında da birçok yeniliği getirdiğimiz bir yıl oldu. Yeni viravira.co’yu 3 adımda hayata geçirmeye karar vermiştik. 2020 başında yeni web sitemizin lansmanını yaptık. Temmuz 2020’de ise kullanıcılarımızın platforma giriş yaptıktan sonra gördükleri MyVira’nın yeni versiyonunu yayına aldık. Son adım olan üye işyeri panelimizin tasarım çalışmaları ise devam ediyor; 2021 başında yayına alacağız. Böylece Avrupa’nın en gelişmiş yat/tekne rezervasyon sisteminin yeni versiyonunu tamamlamış olacağız. Üye işyeri panelimizin tekne sahiplerinin kullanımına sunulmasıyla birlikte iş modelimizde de bazı değişiklikler olacak. Artık SaaS destekli bir platform olacağımızı söylemek mümkün. Tekne sahiplerimiz üye işyeri panelini kullanarak tüm rezervasyon, satış ve müşteri süreçlerini yönetebilecekler.

Toplam kullanıcı trafiğimiz 2 milyona çıkacak

2021 senesi için hedefleriniz, yatırımlarınız ve öngörülerinizi alabilir miyiz?

Yat turizm sektöründe yurt içi talep oldukça canlı ve 2021 yılında bunun devam etmesini bekliyoruz. Yurt dışı talepte ise 2021 yılında ciddi bir toparlanma bekliyoruz. Ama yurtdışı talebin 2019 seviyesine gelmesinin aşının kullanım yaygınlığının artması ve seyahat yasaklarının tamamen kalkmasına bağlı olarak 2022’yi bulacağını düşünüyoruz. 2021 sonunda toplam kullanıcı trafiğimizi 2 milyona çıkarmayı ve 100 bin kayıtlı kullanıcı sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Platformumuzda listelenen ürünlere bakacak olursak, 41 ülkede 900’ün üzerinde lokasyonda 11 bin tekneyi misafirlerimizin erişimine sunuyoruz. Yurt dışı portföyümüzün şu an için yeterli olduğunu düşünüyoruz; amacımız Türkiye’deki tekne sayımızı artırmak. Türkiye’de yer alan 1.900 civarındaki Türk ve yabancı bayraklı mavi tur teknesinin yüzde 60’tan fazlası sistemimizde yer alıyor. 2021 sezonunda bu oranı yüzde 80 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.

Pazarın potansiyeli yüksek

Aynı zamanda 2021’de gece konaklamasız olarak kiralanan tekneleri de listelemeye başlayacağız. Pazara baktığımızda bu alanda 3 bin teknelik bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak, sistemimize yeni tekne tipleri de gelecek. Şu anda platformumuzda 4 tane tekne tipi var; bunlar gulet, yelkenli, motoryat ve katamaran. Bu tekne tiplerine ek olarak, yurt dışında motorbot denilen, genellikle gece konaklamasız, saatlik olarak kiralanan ve yüksek hız yapabilen tekneler var. Bu sınıfı da sistemimize dahil edeceğiz. Bir de RIB denilen sert gövdeli şişme botları listelemeye başlayacağız. Yani gece konaklamasız gün içi kiralamalar ile iki tekne tipi daha gelecek. Üye işyeri ekibimiz bu tekne tiplerinde çalışmalarına devam ediyor. Yeni ürünleri 2021 başında yayına alacağız ve sezona hazır bir şekilde gireceğiz.

Yurt dışı açılımımızı gerçekleştireceğiz

2021 yılında bizi en çok heyecanlandıran hedeflerimizden bir diğeriyse pandemi nedeniyle ertelediğimiz yurtdışı açılımımızı gerçekleştirecek olmamız. Yurtdışı müşteri taleplerini en iyi şekilde karşılayabilmek için ilk adım olarak yurtdışı çağrı merkezimizi hayata geçirdik ve çok olumlu geri dönüşler almaya başladık. 2021 yılı içerisinde yeni bir dil ve para birimi desteği sunarak ve diğer operasyonel ve pazarlama süreçlerimizi tamamlayarak yeni bir ülkeye girmiş olacağız. 2022 yılında ise 3 yeni ülkeye daha giriş yapmak ve uluslararası pazarda daha çok söz sahibi olmak istiyoruz.

Bir grup melek yatırımcılardan 2019 yılında yatırım aldık

viravira.co olarak bir grup melek yatırımcılardan 2019 yılında yatırım aldık. Mevcut hissedarlarımız ve aramıza yeni katılan 3 bireysel yatırımcı ile 2020 yılında bir devam turu daha yaptık. Amacımız 2021 yılı içerisinde kurumsal yatırımcılar ve belki yüksek montanlı yatırım yapan melek yatırımcılarla yeni bir tur yapmak. Bu tur sonrasında viravira.co versiyon 2’nin temellerini atacağız. 2021 yılında agresif ciro hedefine ulaşmak, ekibimizi büyüyen ölçek doğrultusunda büyütmek ve ürünümüze yatırım yapmaya devam ederken listelenen ilan sayısını ve çeşitliliğini artırmak istiyoruz.

Global bir oyuncu olmak en büyük hedefimiz

Uzun vadede ise, öncelikle bölgesel, sonrasında ise global bir oyuncu olmak en büyük hedefimiz. Global arenaya baktığımızda şunu görüyoruz. İlk online tekne kiralama platformları 2013 yılında kuruldu. Dolayısıyla pazara en erken giriş yapan oyunculardan biriyiz. Eğer mevcut büyüme patikamızı koruyabilirsek online tekne kiralama pazarında lider oyuncu olmamamız için herhangi bir neden yok. Dünya yat turizm pazarı yaklaşık 15 milyar dolar ve bu rakamın yüzde 25’i Türkiye’den 2 saat uçuş mesafesinde olan, Yunanistan, Hırvatistan ve Türkiye’yi de kapsayan Doğu Akdeniz’de oluşuyor. Bu coğrafi avantajımızı, Türkiye’nin bir yarımada olmasını ve eşsiz güzellikteki yat turizm bölgelerimizi avantaja çevirerek pazardan daha fazla pay almamız gerekiyor.

ÖZEL HABER

Ahmet Doğan-YACHT LIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir