Ad image

Yat Sigortalarına Dair Her şey! Hepsi ve Daha Fazlası Sizler İçin

Yacht Life & Travel Dergisi olarak yat sektörünün en güncel başlıklarından olan ‘sigorta’ konusunu araştırdık. Deniz sigortası hakkında bilmemiz gerekenler neler, doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Yat sigortalarında hangi firma hangi hizmeti ile öne çıkıyor? Hepsini ve daha fazlasını sizler için değerlendirdik.
Günümüz modern ekonomik yapı içerisinde sahip olduklarımız kadar bu sahip olduklarımızın korunması ve güvence altına alınması da son derece önemlidir. Milyon dolarlık yatların korunup güven altına alınmasında sigorta firmalarına büyük iş düşüyor.
Hayatın her alanında yer alan sigortanın ne tür faydaları var?
Hayatın her alanında işlevsel olan sigorta nedir ve ne tür faydaları vardır; sigorta ne işe yarar ve faydaları nelerdir konularına bir göz atalım. Sigorta, temel kavram olarak sağlıktan seyahate, evden otomobile, yat ve teknelerden fabrikalara, iş yerlerinden konuta hayatta oluşabilecek risklere karşı zararları gidermeye yönelik mali bir havuzun oluşturulması sistemidir; benzer risk gruplarında yer alan bireylerin maddi olarak dayanışmasıdır. Sigorta sistemine dahil olan sigortalılar, tek seferde ya da yıl boyunca belirli oranda prim ödemesi yaparlar. Ortak havuzda biriken bu primler, zarara uğrayan sigortalıların zararlarının telafi edilmesi için kullanılır. Dolayısıyla bir sigorta şirketi ne kadar büyükse ya da daha doğru bir tabirle katılımcısı ne kadar fazla ise, mevduatı ve oluşan hasarları karşılama gücü de o denli fazladır. İnsanların tüm varlık ve girişimleri risk adı verilen belirsizliklerin tehdidi altındadır. Sigorta, risklerin gerçekleşmesi halinde doğan zararı karşılar, böylece geleceğin maddi açıdan belirli hale gelmesini sağlar. Sigorta kişi ve kurumlara güven sağlar, böylece geleceğin planlanmasını mümkün kılar, girişimciliği teşvik eder.
Korumanın en kolay yolu: Sigorta
Sigorta, sahip olduğumuzu ürünün korunmasındaki en önemli enstümandır. Yat sektörüne hizmet veren birbirinden değerli sigorta şirketleri var. Bu şirketler hangi özellikleriyle ön plana çıkıyor, hangi hizmetleri sunuyor? Bu sigorta firmalarının müşterilerine katkıları neler, hangi katma değerleri sağlıyorlar? Hepsini ve saha fazlasını Yacht Life & Travel dergisi olarak sizing için araştırdık.
anadolu sigorta sponsor yelken 300x200 1Anadolu Sigorta ile tüm ticari ve özel gezinti tekneleri güvence altında
Su araçları branşında uzun yıllardır liderliğini koruyan Anadolu Sigorta, tekne sahipleri için birçok riski kapsayan zengin içerikli teminatlar sunuyor. On binlerce tekneye güvence sağlayan ve uzun yıllardır su araçları branşında sektör lideri olan Anadolu Sigorta, tekne sahiplerine zengin içerikli teminatları, çözüm odaklı hizmetleri ve yaygın kanallarıyla benzersiz bir hizmet sunuyor. Gezinti Teknesi Sigortası ile özel veya ticari amaçlı kullanılan gezinti teknelerinin denizde, karada, çekek yerinde ve teknenin bakımı süresince tersanede karşılaşabilecekleri rizikolara karşı teminat sağlayan Anadolu Sigorta, yalnızca tekneyi değil makine, teknenin botları, aygıtları ve donanımlarını da güvence altına alıyor. Anadolu Gezinti Tekneleri Paket poliçesi, deniz risklerine ek olarak, yangın, yıldırım, hırsızlık, korsanlık, doğal afetler, 3. şahıslara karşı sorumluluk, kişisel eşya, çevre kirliliği, ferdi kaza, elektronik cihaz ek teminatı, teknenin taşınması, hukuksal korum, acil çekme/kurtarma gibi birçok ek teminatı da sigortalıların kullanımına sunuyor.
Levent Sönmez: Deniz sektörü Anadolu Sigorta’yı tercih ediyorlevent sonmez 300x300 1
Anadolu Sigorta’nın tüm süreçlerinde olduğu gibi, hasar süreçlerine de teknolojiyi entegre ettiklerini söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez “Aralarında mesleği denizcilik olan çalışanlarımızın da bulunduğu profesyonel hasar ekibimiz ile müşterilerimize hızlı ve hayatlarını kolaylaştıracak çözümler sunuyoruz. Teknesini deniz risklerine karşı tam güvence altına almak isteyen, kaliteli hizmet arayışındaki özel ve tüzel kişilerin tercih ettiği ilk markayız. Köklü sigortacılık deneyimimiz, geniş yat ve tekne portföyümüz, ulusal ve uluslararası ödüllerimiz tekne sigortalarındaki başarımızı doğrular nitelikte. Ayrıca hem şirketimiz bünyesinde hem de sektörde sürdürülebilirlik faaliyetlerimizle doğanın korunması bilincine oldukça önem veriyoruz ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakabilmek amacıyla tekne poliçelerinden elde ettiğimiz gelirin bir kısmını, Deniz Temiz Derneği/Turmepa’ya aktarıyoruz. Birçok fuara katılım sağlayarak sigortalılarla sürekli temas halinde kalıyoruz. Son 3 yıldır devam eden Bodrum Cup yarışındaki sponsorluğumuzdan sonra geçen sene gerçekleşen İstanbul Boğazı, Visa Bosphorus Regatta Yelken Yarışı’na da sponsor olduk” dedi.
Anadolu Sigorta, sigortalılarının deniz keyfini yarıda bırakmıyor
Anadolu Sigorta tekne sigortalılarına kaptan temini, hukuki harcamaları ve acil ihtiyaçları için avans, online tercüman hizmeti, sağlık danışmanlığı, marina rehberi gibi ayrıcalıklar da sağlıyor. Hasarlarda yaşanabilecek problemlerin giderilmesi için uzman teknik personel bulma desteğinden, ulaşımından, yedek parça sevkiyatına kadar geniş kapsamlı hizmetler vererek sigortalılarının deniz keyfini yarıda bırakmıyor.
Doğa Sigorta, ‘Güven Doğasında Var’ mottosuyla yat sigortalarında tercih ediliyor
Doğa Sigorta yangın, nakliyat, kaza, mühendislik, tarım, hukuksal koruma, ferdi kaza, sağlık, sorumluluk sigortaları alanında, 2014 yılından beri faaliyet göstermekte olan yerli ve milli bir şirket. Türkiye’nin tamamına yayılan 2000’e varan acente ve 8 bölge müdürlüğü ile müşterilerinin sigorta ihtiyacına hizmet ediyor ve hayat boyu iş birliği garanti ediyor.
Tümer: Sektörde en güvenilen şirketler arasında yer alıyoruzMehmet Tumer 200x300 1
Konuyla alakalı olarak görüşlerine başvurduğumuz Doğa Sigorta Teknikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tümer şu bilgileri verdi: “Kurulduğumuz günden bu yana, güçlü mali yapımız, teknolojiye uyumumuz, sosyal sorumlulukta topluma getirdiğimiz fayda, şeffaflık, ulaşılabilir, yenilikçi yaklaşımımız, etik değerlere verdiğimiz önem ve müşterimize sadakatimizle sektörde en güvenilen şirketler arasında yer almaktayız.
‘Güven Doğasında Var’ mottomuzla başarımızı taçlandırdık
Sektörün hakimi tecrübeli yönetim kadromuz ve Güven Doğasında Var ilkemizle son yıllarda, prim üretiminde ve de hizmet kalitesinde sektörün ilk 10 şirketi arasında yerimizi gururla aldık. 2018 yılında aldığımız Tüketici Kalite ödülü ile başarımızı taçlandırdık.
Marka algımızı en üst seviyelere çıkardık
Dijitalleşme sürecine verdiğimiz önem, sosyal sorumluluk çalışmalarımız ve güçlü sponsorluklarımız ile kısa zamanda marka algımızı en üst seviyelere taşıdık ve ilerlemeye devam ediyoruz. Ayrıca; şirketimiz ülkemizde çok fazla uygulama alanı bulamayan katılım sigortacılığı ile ilgili olarak; yurt içi ve yurt dışındaki uygulamaları inceleyip, gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlayarak 2015 yılının haziran ayından itibaren katılım sigortacılığında da faaliyet göstermeye başladı. Katılım sigortacılığının yaygınlaşması için dünya uygulamaları incelendi ve ülkemizde ilk kez pencere modeli katılım sigortacılığı Doğa Sigorta tarafından uygulandı. Doğa Sigorta bu uygulamayla da sektörde bir ilki gerçekleştirdi.
‘Hızlı hizmet’ en önemli farkımızdır
Doğa Sigorta, yerli bir şirket olarak güçlü mali yapısı, tecrübeli yönetim kadrosuyla teknolojiye uyumu, şeffaflığı, ulaşılabilirliği, yenilikçi yaklaşımı, etik değerleri ve müşteri odaklı hizmet özellikleriyle sektörde en güvenilen şirketler arasındadır. 2000’ e varan acente sayımız ile her zaman ve her yerde ulaşılabilir olup, hızlı hizmet sağlamaktayız.
5c8e6d5345d2a08e9c8c9e39 300x169 1Yat sigortalarını sadece denizle sınırlı tutmamak gerek
Yat sigortaları sadece denizde seyir halindeyken değil aynı zamanda limanda, tersanede, marinada, yatma yerinde, ayrıca tersanede ve marinada normal veya genel bakım sırasında da geçerli sigortalardır. Asistans teminatları da poliçelere dahil edilebilir.
Yatı olan herkesin mutlaka yat sigortası yaptırması gereklidir
Yat poliçeleri, tekne sahipleri için büyük ve önemli bir gereksinimdir. Poliçeler hem tekne sahibinin teknesini hem kaza anında üçüncü şahıslara karşı doğan sorumluluklarını kapsar. Yatı olan herkesin mutlaka Yat Sigortası yaptırması gereklidir.
Yat sigortalarında yat sahiplerinin bilmesi gerekenler
Tüm yatların, marina ve limanlara girerken mutlaka sigorta poliçelerini yaptırmış olmaları gereklidir. Sigortası olmayan tekneler marinaya ve/veya limana alınmaz. Yurt dışına yatınızla seyahat ediyorsanız bazı ülkeler yat poliçelerini zorunlu kılıyor ve çeşitli teminatların yat poliçelerinde bulunmasını talep ediyor. Özellikle Yunanistan mutlaka zorunlu ‘GREEK LAW 2456/2014’e göre poliçe teminatının olmasını şart koşuyor. Bu teminata sahip olmayan yatlar ülke sınırlarına alınmıyor ve yatlara cezai işlem uygulanıyor. Bu sebepten yat poliçelerinin düzenlenme oranı artıyor.
Yat sigortalarında iki çeşit teminat var
Yat sigortalarına gövde, makine, yatın adını taşıyan dıştan takma servis botları, yat ile birlikte satılan donanım ve/veya ekipmanları dahildir. Yat Sigortası’nda iki çeşit teminat vardır. Geniş teminat ve Tam Ziya (Dar teminat). Tam Ziya’da teknenin tamamen yanması, çarpması, çarpışması, batması vb. sonucunda Tam Ziya’ya uğramasını kapsar. Geniş teminatta ise tüm deniz kaza ve tehlikeleri (batma, fırtına, çarpma, oturma vb.), yangın-infilak, hırsızlık, korsanlık, rıhtım/liman aygıt ve donanımı, kara taşıtları, hava taşıtları veya benzeri şeylerle temas veya onlardan düşen şeyler, deprem, yanardağ püskürmesi veya yıldırım, patlama (infilak), kötü niyetli hareketler, gemi veya botlarının tamamen çalınması, kazanların patlaması, şaftların kırılması, kusurlu parça, şaft veya kazanın onarımı, değiştirilmesi masrafları ve maliyeti hariç olmak kaydıyla makine veya teknedeki herhangi gizli kusur, üçüncü şahıs sorumlulukları teminata dahildir. Ek olarak isteğe bağlı teminat olan Harp ve Grev teminatı da ek prim ile dahil edilebilir. Ayrıca sigortalının talebi üzerine ek prim ile poliçeye kişisel eşya, çekme-kurtarma, balıkçılık ekipmanları, elektronik cihaz teminatı, çevre kirliliği, su sporları, ferdi kaza, hukuksal koruma teminatları da dahil edilebilir.
Yat sigortası kurtarıcı görev üstleniyor
Tekne sahipleri sigorta yaptırmadıkları durumda, büyük risk taşıdıklarının farkında olmalılar. Özellikle turistik hizmet veren teknelerin bu konuda ekstra hassasiyet göstermesi gerek. Teknelerin cirolarına bakıldığında bu poliçelerin primleri oldukça makul. Oysa bir kaza durumunda oldukça yüksek rakamlı tazminatlar oluşmakta. Dolayısıyla yat sigortası bu koşullarda büyük bir kurtarıcı görevi üstleniyor.”

halilsolak 1 300x216 1Solak: Türk P&I’nın Yat Trafik Sigortasıyla tekneniz güvence altında
Türk P&I 2016 yılında özel amaçlı tekne ve yatlar için çıkardığı ‘Trafik Yat Sigortası’ ürünü ile geçtiğimiz yıl önemli bir ivme sağladı. Özellikle lüks ya da mega yatlar tarafından tercih edilen sigortanın prim tutarı yıllık 300-400 dolardan başlayıp teknelerin gross ton büyüklüklerine göre fiyatlandırılırken, her tekneye uygun paketler hazırlanabiliyor. Türk P&I Teknik Müdür Yardımcısı Kaptan Halil Solak, “Sektörde ‘denizin trafik sigortası olarak adlandırılan bu ürünün yanı sıra ‘Tekne ve Makine sigortası’ ile başarı yakalayan Türk P&I bu branşta Türkiye’de ilk 5 şirket arasına girdi. Önümüzdeki yıl ise ilk 3 şirket içerisinde yerini almayı hedefliyor” dedi.
Türk P&I’den ‘Yat Trafik Sigortası’
Türk P&I Sigorta geliştirdiği yeni ürünlerle yat turizminin gelişimine önemli bir katkı sağlıyor. Şirketin 2016 yılında piyasaya sürdüğü ‘Yat Trafik Sigortası’ ile özel yat sahipleri tatilleri süresince karşılaşılabilecek birçok riskleri teminat altına alıyor. ‘Yat sigortası anlamında pazar büyüdü’ diyen Solak şu bilgileri verdi: “Yabancı sigorta şirketlerinin yerini artık Türk şirketleri almaya başladı. Önceden sigortasını yurtdışında yaptıranlar bayrağı değiştirdikçe Türk sigorta şirketlerine dahil oldu. Bu da yat sigorta pazarını büyüttü.
Yat sigortası konusunda Türkiye’de birkaç şirket özenli poliçe düzenliyor
Yat sigortası konusunda Türkiye’de birkaç şirket özenli poliçe düzenliyor. Geri kalanlar sorumluluk teminatını yat klozu kapsamında teminat altına alıyorlar. Yani tekne bedeline kadar bir sigorta yapılıyor ama limit sorumluluk yüksek olduğunda yetersiz kalabilmektedir. Halbuki misafirin ferdi kaza teminatı ayrı olmalı. Kişisel eşyalarla ilgili ayrı bir teminat olması gerekiyor. Teknelerde bulunan araçların deniz sporları, misafirlerin başına sefer esnasında olabilecek tüm rizikolara karşı ölüm ve yaralanma, arama ve kurtarma teminatında, enkaz kaldırma ve çevre riskleri ve bunlardan doğan idari para cezaları dahil olmalıdır.
Denizde risk çok fazla teminatlar yetersiz
Türk P&I Sigorta teminatında yüzme ve şnorkel ile dalma bile teminata dahil durumdadır. Bunların hepsinin bir paketin içine konulması gerekirken şirketler sadece gövde makine (Kasko) teminatı veriyor. Denizde bu derece yüksek sorumluluk riskleri varken bu çok yetersiz kalmaktadır. Sorumluluk tarafında da tek satırla ‘tekne bedeline kadar üçüncü şahıs sorumluluklar teminata dahildir’ denilip, geçiştiriliyor. Bu da tekne sahiplerine cazip gelmiyor.
Yat Trafik Sigortası neleri kapsıyor?
Türk P&I Sigorta’nın hazırladığı ‘Yat Trafik Sigortası’nın teminatı altına Çevresel zararlar, İdari para cezaları, deniz kazaları sonrası enkaz kaldırma, denizde bulunan sabit veya yüzer cisim hasarları, su sporları ve yarış rizikolarından kaynaklanan zararlar ile Amerikan bayraklı teknelerde Amerikan kanun ve mahkemelerine konu olabilecek davalar da giriyor.”

sigortaladim.com GMY Orcun Kiziltepe 1 300x200 1Güzeltepe: Sigortaladım.Com Yat Sektörüne Birden Fazla Alternatif Sunuyor
sigortaladım.com’da başta trafik, kasko, konut ve sağlık sigortası branşlarında olmak üzere bireysel müşterilerin bütçesine ve ihtiyacına en uygun sigorta tekliflerini, online olarak 22 farklı sigorta şirketi üzerinden, karşılaştırmalı olarak inceleme ve satın alma imkanı sağlanıyor. Konuyla alakalı olarak sigortaladım.com Genel Müdür Yardımcısı Orçun Kızıltepe şunları söyledi: “2016 yılı başında, elementer branşta aldığımız lisansımız ile başladığımız yolculuğumuzda, bugün itibari ile hayat dışı, hayat ve reasürans alanındaki lisanslarıyla, hem bireysel hem de kurumsal müşterilerine sigorta çözümleri sunan ve tüm süreçlerinde merkezine müşteriyi alan bir anlayışla hizmet veren bir platformuz. sigortaladım.com firmamızın çağrı merkezimizde çalışan yetkili ve konusunun uzmanı danışmanlarımız ile sigorta ürünleri ile ilgili her türlü sorunuzu yanıtlıyoruz. Bir hasar olması durumunda ise 7/24 yine aynı numaradan müşterilerimize destek vermeye devam ediyoruz.
Doğru Bilgiyi Şeffaf Ve Tarafsız Biçimde Sunuyoruz
Kuruluş misyonumuz, doğru bilgiyi şeffaf ve tarafsız biçimde sunarak pratik bir şekilde müşterilerimize hizmet vermek. Biz de bu hedefimizi ve her geçen gün çok daha iyi müşteri memnuniyeti yaratma gayemizi gerçekleştirebilmek adına sıkı bir şekilde çalışıyoruz. Bunun yanı sıra, reasürans tarafında Türkiye’de ve dünya genelinde uluslararası standartlarda hizmet veren, bağımsız uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından yüksek kredi notları olan ve finansal açıdan güçlü reasürörlerle ihtiyarı reasürans ve özel ürün çalışmalarımız ile ulusal ve uluslararası birçok firmaya brokerlik hizmeti veriyoruz.
Hem Bireysel Hem De Kurumsal Çözümler Sunuyoruz
Hem bireysel hem de kurumsal sigorta çözümleri üreterek sektöre farklı bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen şirketimizin sermaye olarak arkasında kendi faaliyet alanlarında global güç olmayı başarmış şirketler yer alıyor. Uluslararası alanda test, denetim, belgelendirme ve eğitim hizmetleri veren Almanya merkezli TÜV SÜD, 300’ün üzerinde şirketi ve 20 bini aşkın çalışanı ile 7 sektörde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Doğuş Grubu ve Londra merkezli, dünyanın en büyük fon şirketlerinden biri ve bir sermaye kuruluşu olan Bridgepoint bulunuyor.
Hedefimiz Türkiye’nin İlk Akla Gelen Dijital Sigorta Platformu Olmak
sigortaladım.com olarak, teknoloji odaklı hizmet anlayışımızla müşterilerimizi sigorta ürünleri hakkında bilgilendiriyor, onlara ihtiyaçlarına yönelik ürünleri istedikleri detay ve özet bilgiler ile karşılaştırmalı olarak sunuyor ve seçtikleri ürünü hızlı ve pratik şekilde almalarını sağlıyoruz. Diğer yandan kurumsal sigorta çözümlerimizle, iş ortaklarımızla değer yaratan birliktelikler kuruyoruz. Güçlü insan kaynağımız ve teknolojik altyapımız sayesinde, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, risk danışmanlığından sigorta ürünleri için ihtiyaç tespitine, doğru ürünün doğru teminatlarla sağlanmasından hasar yönetimine kadar her noktada değer katmayı hedefliyoruz. sigortaladım.com’un kuruluşunun 4. yılında, yeni kurumsal kimliğimiz ve web sitemiz ile hedefimiz Türkiye’nin ilk akla gelen dijital sigorta platformu olmak. Bu noktada çok doğru bir zamanda, önemli bir altyapı yatırımı yaptık. Türkiye’nin genç nüfusunun ülkedeki sigortacılık anlayışını kısa zamanda değiştireceğine ve sektörün dijitalleşme hızının ivmeleneceğine inanıyoruz. Hedefimiz, dijital dönüşüme katkı sağlayan yenilikçi ve öncü bir marka olmak. Bir diğer hedefimiz de gerek kurumsal gerekse de bireysel müşterilerimize sadece klasik sigorta ürünleri ile değil yeni normal dediğimiz dönemin müşteri ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ürünlerle farklı bir sigorta deneyimi sunmak. Sigorta sektöründe doğru bilginin kaynağı olması vizyonuyla yenilediğimiz platformumuzda, temel amacımız yalnızca online olarak karşılaştırmalı teklif sunmak değil. Aynı zamanda tüketiciye ‘Sigortana İyi Bak’ diyoruz. Sigorta alacakların bu alanda bilgilenmesini, ihtiyacına en uygun doğru ürünü almasını, tarafsız ve şeffaf bilgiler ışığında doğru tercih yapmasını sağlamayı hedefliyoruz.
Yat Sigortasında Doğru Bilenen Yanlışlar Var
Genel olarak yat sigortası hem deniz hem de karadaki riskleri kapsamakla beraber; savaş, kişisel eşyaların zarar görmesi gibi standart poliçelerde istisna tutulan riskler de mevcuttur. Ancak yine de tercih edilen sigorta şirketinin şartları ve onayı doğrultusunda bu riskler de teminat altına alınabilir. Bu sebeple tercih edilen poliçenin detaylarını öğrenerek seçim yapılması çok büyük önem taşıyor. Mesela bazı yat sahipleri teknelerini güvenli bir marinada tuttukları için sigorta ihtiyaçlarının olmadığına inanıyor ancak tekneler orada da birçok risk altında. Örneğin aynı marinada başka bir teknede oluşan yangın, patlama vb. riskler sonucunda sahip oldukları tekne zarar görebilir. Eğer yat sigortaları varsa herhangi bir olumsuzluk yaşamadan tüm bu süreci kolaylıkla atlatabilirler.
Yat Sahibi Dışında Bir Kişinin Yatı Kullanması Durumu Sigortayı Kapsar Mı?
Çok sorulan bir diğer konu ise yat sahibi dışında bir kişinin yatı kullanması durumunda oluşacak hasarların sigorta kapsamında olup olmadığı. Yat eğer yeterli denizci ehliyetine sahip biri tarafından kullanılıyorsa, poliçede yer alan risklerin gerçekleşmesi durumunda yat sigortalarının bu olumsuzlukları da karşılayacağını tüm yat sahiplerinin bilmesini isteriz.
Yat Sigortaları Çekeklerde Kesintisiz Güvence Sağlıyor
Yat sigortası ile yatın gövdesi, makinaları, servis botları yani yat ile birlikte alınıp satılan donanım ve ekipmanın sigorta bedeli içerisinde belirtilmiş olması şartı ile teminat altına alınmaktadır. Belirtilen coğrafi saha içerisinde bulunması kaydı ile denizde, karada ve çekek yerinde çekeğe alınırken ve çekekten indirilirken kesintisiz olarak güvence sağlar. Tekne boyutları modeli ve hız bilgileri doğrultusunda poliçe içerisinde makina kırılması teminatı eklenmektedir. Aniden oluşan pervane, şaft hasarları veya makinanın ani kırılması gibi durumlar, poliçede makina kırılması klozunun olması durumunda değerlendirilecektir. Tüm bunlara ek olarak her sigorta şirketi ek teminatlar sunmaktadır. Bu sebeple tekrar altını çizmekte fayda var; tercih edilen poliçenin detaylarını öğrenerek seçim yapılması büyük önem taşıyor.
Yat Sigortaları Sadece Yatı Değil, Parça ve Donanımları da Teminat Altına Alıyor
Yat sigortası sadece yatın kendisini değil, yatın ayrılmaz parçalarını oluşturan değerli donanımların, elektronik ve mekanik tüm ekipmanların öngörülemeyen ani, tesadüfi ve dışarıdan gelen olası tehlikelerin oluşturduğu risklere karşı da teminat sağlar. Kaza durumunda yat sahiplerini, üçüncü şahıslara karşı doğabilecek hukuki sorumluluklar (yatın çarpıştığı tekne veya üzerindeki mala gelebilecek kayıp ve hasarlar gibi) ve ödemek zorunda kalabileceği bazı hukuki savunma masraflarını da güvence altına alarak korur. Bununla beraber ek teminatlarla kişisel eşya vb. teminatlar da poliçe özelinde kapsam altına alınabilir.
Yat Sahipleri Poliçe Alırken Mutlak Bunları Bilmeli
Yat sahipleri poliçe satın alırken; tüm riskler için kapsamlı bir poliçe satın alabilmek için yatın bağlama ruhsatını, ekipman ve makina bilgilerini, ek donanım ve bot bilgilerini eksiksiz olarak sigorta şirketine ya da sigorta aracılarına iletmelidir. Tam kapsamlı bir poliçe ile yatlarını rahatlıkla birçok riske karşı koruyabilirler.”
Selkan Emelcan 297x300 1Emelcan: MAPFRE Sigorta Olarak Yat Sektörünü Yakından Takip Ediyoruz
İspanya’nın en büyük sigorta grubu olan MAPFRE, Avrupa ve Amerika kıtaları başta olmak üzere toplam beş kıtada, 100’den fazla ülkede sigortacılık, reasürans ve asistans ve finansal hizmetler alanlarında faaliyet gösteriyor. MAPFRE Grup bünyesinde 36.000’den fazla çalışan, dünya çapında 5.500 ofisiyle 37 milyon müşteriye hizmet veriyor. MAPFRE Sigorta, ödenmiş sermayesi ve öz kaynak büyüklüğü ile Türk sigorta sektörünün en güçlü şirketleri arasında yer alıyor. MAPFRE Sigorta Endüstriyel Sigortalar Kıdemli Müdürü Selkan Emelcan şunları söylüyor: “MAPFRE Sigorta olarak tüm sigorta branşlarını kapsayan, zengin bir ürün portföyüne sahibiz. Müşterilerimizin her türlü ihtiyacının karşılanması ve mal varlıklarını güvence altına almak için özel olarak geliştirilmiş, rekabetçi çözümleri, grubumuzun bize sağlamış olduğu geniş sermaye gücünün verdiği güvenle sağlamaktayız. Müşterilerimize ve acentelerimize sunduğumuz hizmet ve dijital çözümlerimiz, ürün portföyümüz, çeşitlilik politikamız, sigortalı/müşteri odaklı yaklaşımımız ve çalışan dostu anlayışımız ile “Dostun Yanında” mottosuyla hareket eden MAPFRE Sigorta olarak sektörde marka bilinirliliği en en yüksek şirketler arasında yer alıyoruz.
Sadece Seyir Halindeki Yatların Riskli Olduğunu Düşünmek En Büyük Yanlıştır
Aldığımız geri bildirimlere göre şimdiye dek gözlemlediğimiz doğru bilinen yanlışlardan en dikkat çekici olanı, yatların seyir halinde olmadığı ya da kullanılmadığı zamanlarda riskinin düşük olduğu kanısı diyebiliriz. Gerek yat rizikoları gerekse yata bağlı oluşabilecek sorumluluk rizikoları açısından 365 gün riskin azalmadan devam ettiğini özellikle vurgulamamız gerekir. Bununla da bağlantılı olarak, yat kullanıcılarına tek risklerinin yatın karşılaşacağı hasarların olmadığını, yat sahiplerine yüklenebilecek sorumluluk risklerinin zaman zaman yat bedellerinden çok daha yüksek olabileceğini hatırlatmalıyız. Dolayısıyla yat kullanıcılarının bu ayrıntıları da dikkate alması kritik önem taşımakta.
Yat sigortaları, yat sahiplerine ‘kesintisiz’ koruma sağlıyor
Yat Sigortası ile yatın gövdesi, makineleri, adını taşıyan servis botları, yat ile birlikte alınıp satılan donanımı, yatın poliçe içinde belirtilmiş olan coğrafi alan içerisinde bulunması kaydıyla denizde, yatma mahallinde, çekek yerinde, çekeğe alınırken veya çekekten indirilirken kesintisiz olarak korunuyor. Bunun yanı sıra yat üzerindeki bireylere sağlanan kişisel eşya, ferdi kaza gibi teminatlar da ek olarak teminat altına alınabilmektedir. Dolayısıyla bu sigorta ürünüyle, bireysel veya kurumsal fark etmeksizin tüm müşterilerin yatlarına gelebilecek zararlar geniş bir yelpaze ile güvence altına alınabiliyor.
Yat Sigortaları Piyasasını Yakından Takip Ediyoruz
MAPFRE Sigorta olarak gerek globalde, gerekse lokalde yat sigortaları piyasasını yakından takip ediyor, edindiğimiz izlenimlerimizle birlikte sigortalının ihtiyaç duyabileceği riskleri mümkün olan en geniş haliyle teminat altına almaya gayret gösteriyoruz. Burada bizler için en kritik detay, doğru riski seçip, riske en uygun kurgu ve sigortalının ihtiyacına göre hizmet edecek bir poliçe dizaynı ile hizmet sağlamak. Yat Sigortaları ihtiyacı olan özel kişiler ya da kurumlar, MAPFRE Sigorta’nın tüm Türkiye’de geniş bir ağı olan satış ve acente kanallarına ulaşarak gerekli bilgileri alabilir ve ihtiyaç duyduğu poliçe yapısına sahip olabilir.
Yat Sigortaları Yata Dair Her Şeyi Mi, Sadece Bazı Şeyleri Mi Kapsar?
MAPFRE Sigorta’nın Yat Sigortası sadece yatınızın değil, üzerindeki değerli donanımların, elektronik ve mekanik tüm ekipmanların öngörülemeyen, ani, tesadüfi ve dışarıdan gelen rizikolara karşı Tekne Sigortası Genel Şartları ve Enstitü Yat Klozu çerçevesinde teminat altına alınmasını içeriyor. Sektörün güçlü, tecrübeli ve donanımlı dağıtım ve satış ağımız, markamızın bize sağladığı global gelişmelerden edindiğimiz deneyimlerle Yat ve Tekne Sigortaları’nın satışını yaparken hem poliçe içeriği ile ilgili bilgiyi sigortalımıza aktarıyor, hem de her türlü soruda ve hasar aşamasında danışmanlık sağlıyor. Bu hizmeti sağlayan tüm aracılarımız, MAPFRE Sigorta’nın yüzü olarak müşterilerimiz ile ilişkilerimiz noktasında büyük rol üstleniyor.”

YACHTLİFE&TRAVEL

Yorum yap