Yatlara Profesyonel Bir Yaklaşım: Yat Yönetimi

 

Bu zamana kadar yat ve tekneleri hobi ve eğlence amaçlı taşıtlar olarak düşünmüş olabilirsiniz. Aslında öyle fakat hep dediğimiz gibi yatlar birer çocuk gibi devamlı ilgi bekliyor. Değişen kanunlar, malzeme ihtiyacı, mürettebat seçimleri gibi birçok zincirleme sorumluluk, profesyonel bir yat yönetimine mecbur kılıyor. Peki, nedir bu yat yönetimi? Biz de bunu Marin Base firmasının Operasyon Direktörü Candaş Balcı’ya sorduk. Balcı, bize yat yönetiminin tüm detaylarını anlattı.

Yat Yönetimi Risk ve Sorumlulukları Azaltır

“Modern yatların her gün artan boyut ve bütçeleri, teknelerinde güvenli ve rahat bir ortam isteyen tekne sahipleri için yat yönetimini bir seçenekten çok, büyük bir ihtiyaç haline getiriyor. Yat yönetimi ile tekne sahibi olmanın getirdiği riskleri ve sorumlulukları minimize ederek, mürettebat yönetimi ve teknik danışmanlık hizmetlerimizle teknenin her geçen gün güncellenen yerel ve uluslararası kurallara uygun şekilde operasyonunu sağlayabiliyoruz. Verdiğimiz hizmet özetle bir danışmanlık hizmeti.”

Yat Yönetimi Şirket Yönetimi Gibidir

“Her bir tekneyi bir şirket gibi ele alıp: ihtiyaç duyulan insan kaynakları hizmetini, finansal yönetim hizmetini ve teknik desteği sağlıyoruz. Yani normal bir şirkette bulunan tüm departmanların operasyonlarını biz teknelere mikro ölçekte hizmet olarak sunuyoruz. Buradaki tek amaç da tekne sahiplerinin, iş insanlarının teknelerinde geçirdikleri kısıtlı zamanlarda sadece hoşça vakit geçirmelerini sağlamak, herhangi bir problemle karşılaşmalarını önlemek ve aileleriyle huzur içinde tatillerini yapmalarını sağlamak.”

Yat Sayısı Arttı Talepler Değişti

“Özellikle son yıllarda 24 metre ve üzerindeki yat satışlarında görülen artış ve ilk defa tekne sahibi olanların sayısının artması, ülkemizde yat yönetimine olan talebi de aynı şekilde arttırdı. Geçmiş yıllarda tekne sahiplerinin kendi şirketlerinde bulunan müdürleri veya tekneleriyle ilgilenen asistanları vasıtasıyla yürütülmeye çalışılan işler, artan tekne boyutları ve bütçelerle işi tam zamanlı profesyonel bir hizmete doğru yöneltti.”

Doğru Yönetim Maliyeti Etkiler

“Tekneye uygun, yetkin mürettebatın bulunması ve bu mürettebatlarına ilgili deniz iş kanunlarına göre sözleşmelerinin yapılıp, sosyal haklarının takibi başlı başına bir insan kaynakları hizmeti ihtiyacını doğuruyor. MLC 2006 ve diğer uluslararası denizcilik sözleşmelerine hâkim olan bir yat yönetim şirketi ile çalışarak tekne sahibi olmanın getirdiği sorumlulukları en iyi şekilde yönetebilirsiniz. Finansal yönetim hizmeti ise size teknenin tüm bütçesini kontrol etme ve bu harcamaları azaltma imkânı tanır. Kaptanla yakın temasta çalışan profesyonel bir yat yöneticisi, alınan malzeme ve hizmetlerin fiyatlarının optimum seviyede olduğundan emin olur. Ayrıca teknenin planlı bakım programı gemi inşa mühendisleri tarafından hazırlanarak sürekli kontrol edilir ve böylece uzun dönem tamir ve bakım harcamaları en aza indirilir.”

Her Yat Farklı Şekilde Yönetilir

“Öncelikle her teknenin ve müşterinin ihtiyacı birbirinden farklı olabiliyor. Biz de bu değişen ihtiyaçlara göre her müşteri için özel çözümler üretiyoruz. Teknenin özel kullanımda veya ticari olması da yine tekne operasyonu ve planlamasında farklı yollar izlememizi gerektiriyor. Yat yönetim şirketi olarak her ne kadar müşterilerimiz tekne sahipleri olsa da, onların haklarını korurken aynı zamanda çalıştığımız mürettebatlarına da tüm sosyal haklarını koruyor ve mutlu bir ortamda çalışmalarını sağlıyoruz. Kendimizi tekne sahibi ve mürettebat arasında tarafsız bir yerde konumlandırarak, her iki tarafın talep ve sorularını şeffaflıkla yönetmek için mesai harcıyoruz.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir