Yeni Bir Amiral Gemisi Geliyor: Custom Line 140

 

Yeni Custom Line 140 süper yat projesi ile şık seyir ve mutlak konfor tutkunlarına büyük hayaller kurma konusunda ilham veriyor. Toplamda 42.15 metre uzunluğunda ve maksimum 8.57 metre genişliğinde olan bu yeni yat, markanın amiral gemisi olmaya hazırlanıyor; “Made in Italy” yaratıcılığının ve sonsuz duygular yaratmaya hazır olan hünerinin mükemmel bir eseri.

Bay Piero Ferrari ve Ferretti Group Mühendislik Departmanı tarafından yönetilen Ürün Stratejisi Komitesi ile ortaklaşa tasarlanan yat, dış tasarımı Francesco Paszkowski Design’a ve iç tasarımı ise Custom Line Atelier ile iş birliği içinde Margherita Casprini’ye ait olan üçüncü Custom Line yat olma özelliğini taşıyor.

Konut mimarisinden ilham alan bu deniz tasarımı şaheserinde, ilgili şekilleri ve hacimleri geliştirmek için derinlemesine araştırma eklediği birçok yeni özellik var.

İlk olarak, yatın en yüksek 21.5 knot hıza (ilk veriler) ulaşmasını sağlayan ve yatın hacimlerini ve yer değiştirmesini hatırladığımızda gerçek katma değeri temsil eden yüksek hızlı deplasmanlı gövde var. 400 tonun hemen altındaki brüt tonajı ile Custom Line 140, yüksek performansı, maksimum gücü ve kusursuz güvenliği korumak için yenilikçi hafifleme teknolojisi ve hibrit malzemeler kullanarak marka tarafından şimdiye kadar yapılmış en büyük yat olacak.

Heyecan Verici Dış Tasarım

Son derece sportif bir estetiğe sahip olan proje, sahibi ve misafirleri için en yüksek konfor standartlarını sunuyor. Şık, güçlü konturlar, açık renkli yapısal yüzeyler ve koyu renkli cam ile temsil edilen heyecan verici bir malzeme ve renk alternatifinde pruvadan kıça doğru uzanan zarif çizgilerle markanın diğer planya yatlarıyla aynı aile hissini paylaşıyor.

Gövde pencereleri cömertçe boyutlandırılmıştır, güvertedeki tabandan tavana camlar su ile doğrudan temas sağlar ve bu durum açık kıç raylarla vurgulanıyor. Bir diğer önemli detay ise mükemmel Paszkowski tarzında zarif ve fonksiyonel bir tasarım özelliği ile Y şeklinde dikmelere sahip boyalı alüminyum korkuluk.

Özel Ortamlar Yaratıldı

Yat; düzen, konuk ve hizmet alanlarının net bir şekilde ayrıldığı ve sosyal ortamların dış ve iç mekânlar arasında sorunsuz bir şekilde aktığı, konfor için üç güverteye sahip. Bu tasarım yaklaşımını vurgulayan iskele tekne tarafındaki bir merdiven, iç servis alanlarını ana güverteden üst güverte vasıtasıyla güneşlenme güvertesine doğrudan bağlıyor.

Arkada, su kenarındaki plaj alanı, konuklara boş zaman aktiviteleri ve sosyalleşme için özel bir ortam sunmak üzere tasarlandı. Tamamen teknik özelliklerden arındırılmış bu alan, maksimum konfor için sahibi tarafından istenildiği gibi döşenebilir.

Geniş ve Lüks Yaşam Alanları

30 metrekarelik geniş bir salona sahip ana güverte, 30 metrekareden fazla alan sunan güzel geniş gövdeli sahibi kabinine ev sahipliği yapıyor. Çift gömme dolap ve çift lavabo ve hem küvet hem de duş içeren boydan boya banyo ile donatıldı. Opsiyonel versiyonda, sahibine denizle doğrudan temas halinde özel bir alan sağlamak için panoramik bir teras salıncakları açılılıyor.

Üst güverte, hem dış hem de iç mekânlara sahip bir gökyüzü salonu sunmanın yanı sıra, entegre bir Teamitalia gösterge panosuna sahip 18 metrekarelik köprüyü de içeriyor. Bu ayardaki harita alanı, yolcu ve kargo gemilerindekileri andırıyor.

Yenilikçi bir konsept sunan üst güverte, köprüden de erişim ile yan koridorlarla doğrudan ön alana bağlanıyor. Bu tasarım yaklaşımının sonucunda ortaya tek ve geniş bir güverte çıkıyor.

Alt güvertede dört kabin daha var: üç VIP ve ikiz yataklı bir misafir kabini. Mürettebat alanı, her biri kendi banyosuna sahip olan üç çift kişilik kabinde yedi kişiyi ağırlayabiliyor. Kaptan kamarası ise üst güvertede.

Custom Line 140 üzerindeki güneşlenme terası, tamamen mahremiyet içinde keyfini çıkarabileceğiniz panoramik bir güverte sunuyor. Hidromasajlı küvet ve bağımsız mobilyalar içeren bir dinlenme alanı içeren oda, bimini üst ile güneşten korunabilir. Pruva alanı, tüm organizasyonlar ve mürettebat için bir servis koridorunun önünde yer alan bir açık hava salonu sunuyor. Custom Line yatlarının geleneksel özelliği olarak bir tender veya jet ski yerleştirmek için başka bir garaj kullanılabilirsiniz.

İç mekânlar, Custom Line’ın kişiye özel yaklaşımı ve Custom Line Atelier, üretim ekibi ve üretim sürecinde yer alan tüm son derece uzmanlaşmış ustaların büyük beceri ve uzmanlığı doğrultusunda, en yüksek kalite standartlarına ve detaylara gösterilen özene göre tasarlandı.

“Sessiz” Bir Teknoloji

Custom Line 140 süper yat, 2,638 mhp değerinde bir çift MTU 16V 2000 M96L motorla donatılacak.

Seyir konforunu en üst düzeye çıkarma çabasının bir parçası olarak, yattaki ayarların tümü, her bir gürültü kaynağının ayrıntılı matematiksel analizine ve teknedeki konumuna dayalı olarak benzersiz akustik konfor ve mahremiyeti sağlayacak şekilde tasarlandı.

Kullanılan çözümler arasında yüzer sistemler, özel malzemeler ve perdeler arasında ve tavanlarda ek izolasyon bulunuyor. Mahremiyete ve misafir alanını mürettebat mahallerinden ve teknik alanlardan ayırmaya özel bir odaklanma olacak ve rahatsızlıkları engellemeyi kolaylaştıran mühürlü geçitler olacak. Akustik konfora diğer katkı olarak ; susturulmuş motor egzoz sistemleri ve özellikle titreşimleri emmek için tasarlanmış makine desteklerinin kurulumunu da sayabiliriz. Son olarak, türünün en iyisi klima sistemi en iyi uygulamalarla uyumlu hale getirilecek ve mümkün olan en yüksek standartlar tekne sahibine sunulacak.

Çevre Bilincine Dayalı Bir Felsefe

Custom Line 140, tüm yeni nesil Custom Line yatları gibi, egzoz dumanlarındaki zehirli nitrojen oksit (NOx) emisyonlarını azaltarak gemi inşa endüstrisinde çevrenin korunmasını sağlayan IMO TIER III standartlarına (Uluslararası Denizcilik Örgütü) göre sertifikalandırılacak. Bu, Ferretti Group’un endüstriyel stratejisinin çevre dostu olmaya ve sürdürülebilir kalkınmaya güçlü bir şekilde odaklandığının bir göstergesi. Yat ayrıca, kiralama amacıyla uluslararası MCA sertifikasyonunun gerekliliklerini de karşılıyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir