Yeryüzünün Cenneti Bodrum’u Bir de BOTAV’dan Dinleyin

 

Binlerce yıllık geçmişi, dünyanın yedi harikasından biri olarak gösterilen Kral Mausollos’un mezarına sahip olabilecek kadar büyüleyici, doğal güzellikleri ise; batı edebiyatının ilk büyük eserlerinin yazarı olarak kabul edilen efsanevi ozan Homeros’un “Ebedi mavilikler ülkesi” tanımlamasıyla  dünya tarihine geçecek kadar etkileyici bir kentin “tanıtım gücü”  olmak üzere, 1996 yılında kurulan Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV), geride bıraktığı 24 yıl boyunca gerçekleştirdiği  tanıtım çalışmaları ve uluslararası fuar organizasyonlarıyla, Bodrum’un turizm gelirlerine önemli katkılar sağlıyor.

BOTAV Turizme Önemli Katkılar Sağlıyor

BOTAV konaklama işletmeleri, sağlık hizmetleri, seyahat ve yat acentaları, marinalar ve yolcu limanları, restoran ve eğlence hizmeti veren kurumlar, hava limanı işletmeleri ve eğitim sektöründen oluşan çok sayıda üyenin gücüyle Bodrum’u tanıtıyor. BOTAV’ın Bodrum’un tarihi, doğal, kültürel ve beşeri değerlerini bu değerlere yakışacak tanıtım çalışmaları ile başta dijital mecralarda tanıtılması, dünyaca ünlü turizm fuarlarına global turizm pastasından daha fazla pay alabilmek için katılım sağlanması, turizm alanında bilimsel analizler ve istatistiki bilgilerin elde edilmesi, Bodrum’un marka değerine uygun sosyal ve kültürel etkinliklerin organize edilmesi ve turizm sektörüne yönelik ürün çeşitliliğin sağlanması gibi faaliyetler yürüterek turizm gelirlerinin artmasına önemli katkılar sağlaması kuruluşun ebedi varlık nedenini oluşturuyor.

Tarih ve Doğa Bodrum’da Buluşuyor   

Bodrum’a gelen sadece burada huzur ve keyif değil, binlerce yıllık tarihi geçmişi, bu topraklarda hüküm sürmüş çok sayıda medeniyetin izlerini de hisseder. Birbirinden güzel koyları, Ege ve Akdeniz’in birleştiği yerde, tüm renklerin en güzel tonlarının buluştuğu bir cennet köşesidir Bodrum…

Turizmin gözde kenti Bodrum’da, barış ve sevginin simgesi rengarenk begonviller,  turistik tesisleri, eğlence merkezleri, özgün mutfağı, uluslararası festivaller ve evrensel kültür sanat ortamı ile Bodrum’da en güzel anları yaşamak fazlasıyla mümkün.

Bodrum, Pedasa Antik Kenti, Myndos Antik Kenti, Mausoleum Müzesi, Aspat Kalesi, Antik Mezarlar, Myndos Kapısı, Bodrum Antik Tiyatro, Bodrum Kalesi, Osmanlı Tersanesi, sarnıçları, Kiliseler ve Şapelleri gibi gezip görülmesi gereken önemli değerlere sahip.

Bodrum, Bodrum Kalesi Suatı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Belleği Kent Belleği Müzesi, Zeki Müren Sanat Müzesi ile adeta bir müze kenti.

Bodrum gulet, yat imalatının yapıldığı tersaneleri ve ünlü mavi yolculuğu ile özdeşleşen bir kent. Bodrum’da Tarihin Babası Heredot, I. Artemisia, Kral Mausolos ve Kraliçe 2. Artemisia, Turgut Reis, Profesör Avram Galanti, Neyzen Tevfik ve Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı gibi çok sayıda önemli isim bugünün Bodrum’unun oluşmasına katkı sağladılar.

Kültürel Bir Hazine: Bodrum Mutfağı

Geleneksel mirasını günümüze taşımış olan Bodrum mutfağında, yerli Bodrum halkının yanı sıra, Girit, Rodos, Kos adalarından Bodrum’a gelen halkın ortak yarattığı önemli bir kültürel hazine saklıdır. Ege mutfağı çok zengindir, yaz kış ayrı mevsimlik sebzeler, otlar, meyveler, bakla, enginar, ıspanak, ısırgan otu, arapsaçı, ebegümeci, deniz börülcesi, sarmaşık ve kuşkonmaz otları, gelincik, hardal, ahtapot pilavı, lokum pilavı, enginar dolması, kabak çiçeği dolması ile kızartması ve bunun gibi birçoğu bulunur.

Hoş kokulu, bol çekirdekli özel bir mandalina cinsi ve kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan Bodrum mandalinasının her sene aralık ayında şenliği yapılır ve Bodrum Mandalina Şenliği’nde mandalinadan yapılan gazoz, lokum, kolonya gibi çeşitli ürünler mandalina sevenler ile buluşturulur. Bodrum’da ayrıca Acı Ot ve Gastronomi Festivalleri de Mart-Mayıs aylarında gerçekleşir. Kentin değerlerinin çok sayıda kişi ile buluştuğu bu festivaller Bodrum’un özellikle kışını sevenler ve kış aylarında tadını çıkarma isteyenler için de ayrıca bir fırsattır.

Bodrum’un Çamlık, Pınarlıbelen, Mumcular gibi sağlığını topraktan üreten, zeytin bahçelerinde ekim ve aralık ayları arasında toplanan zeytinlerden organik zeytin yağı üretilir ve üretilen bu zeytin yağları büyük oranda zeytin yağı ile yapılan Bodrum yemeklerine lezzetini verir. Ayrıca Bodrum’da Ege mutfağına özel olan  eşsiz zeytin yağlı yöresel ev yemeklerini tatmak için güzel yerli lokantaları da mevcuttur.

Sadece zeytin değil aynı verimli topraklarda üzüm bağlarında üretilen üzümlerden Bodruma özel  şaraplar üretilir ve bu en güzel şarabı yerli üreticiden almak isteyenler için cazip bir seçim haline gelir. 2014 yılında Çömlekçi ve Dörttepe arasında Mor Salkım bağlarında binlerce adet Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot,  Bornova Misketi, Narince ve Chardonnay dikilmiş ve 2016 yılda ilk hasat yapılmıştır.  Toprak zenginliği  ve uygun hava şartları yüksek kalitede şarap üretimi yapmayı yardımcı olur, aynı zamanda üretilen üzümlerden üzüm kurusu, salamura yaprak ve üzüm pekmezi de sağlanır.

Kültür ve Sanat Noktası

Bodrum’da mevcut olan kültür merkezlerinde ve sanat galerilerinde 12 ay sergi, konser gibi etkinlikler devam eder. Ayrıca her sene Temmuz-Ağustos aylarında Antik Tiyatroda ve Kalede Türk ve yabancı sanatçıların konserleri ve festivalleri düzenlenir. Hayal edip antik zamanlardaki gibi tiyatronun basamaklarında oturup olağan üstü ses kalitesindeki konserleri dinlerken denizi de görmek mümkündür.

Pandemi Bodrum’a Olan Talebi Artırdı

Pandeminin olumsuz etkisi turizme büyük olsa da Bodrum’da yerli turist artışını canlandırması da pozitif bir gelişme oldu. Bodrum’da ciddi oranda nüfus artışına neden olurken, ikinci konut satışlarında da yükselme gerçekleşti. Pandeminin olumsuz etkilerinin en çok esnaf ve işletmelerde görüldüğü bu dönem Bodrum için yoğun yatırımların yapıldığı bir dönem oldu; gayrimenkul, hastane, sağlık turizmi, spor, alt yapı gibi tüm alanlarda yerli ve yabancı yatırımlar yapıldı. BOTAV, 2021 yaz sezonuna yetişmesi planlanan visitbodrum dijital portalı ile geçtiğimiz turizm sezonunun olumsuz etkilerini hafifletmeyi ve kalıcı bir tanıtım platformu hayata geçirmeyi hedefliyor. Ayrıca BOTAV, Bodrum’un turizm sezonunun 2021 yaz sezonunda tüm işletmeler için daha iyi ve verimli geçmesini bekliyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir