Ad image

Akdeniz Çanağı’nda yer alan Türkiye refitte önemli avantajlara sahip

Akdeniz Çanağı’nda yer alan Türkiye, ne yat bağlama ne yat sayısı ne de marina rakamları konusunda istenilen seviyede değil. Akdeniz Çanağı’ndaki ülkelerden iyi olduğumuz tek alan ise refit konusu. ‘Refit hizmetleri’, yat ve tekne endüstrisinin iticü güçleri arasında geliyor. Refitte hangi avantajlara sahibiz, bunu nasıl değerlendirmeliyiz, bu konuda yapılması gerekenler neler, firmalarımız hangi refit hizmetlerini müşterilerine nasıl sunuyor, doğru refit hizmeti denilince ne anlamalıyız? Yacht Life &Travel olarak hepsini sizler için araştırdık.
Türkiye yat ve tekne endüstrisi ülkemizin coğrafi yapısıyla aslında pek de doğru orantılı büyümüyor. 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde denizleri yeterince kullanamıyoruz. Denizlerin verimli ve efktif kullanılması gerektiğini ifade eden sektör duayenleri de var ama bunu yapabilmek için ilk once denizleri kullanıyor olmak lazım.

Denizcilik Bakanlığı, sektöre ilaç olur
Türkiye, deniz popülasyonu açısından o kadar zengin ve eşsiz bir ülke ki… Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkede ‘Denizcilik Bakanlığı’nın olmaması da bir o kadar acı ve düşündürücü…

‘Denizci millet denizci ülke’
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği ‘Denizci millet denizci ülke’ hedefinden maalesef çok uzağız. Bakanlığın ya da Deniz Ticaret Odası (DTO)’nın verilerine ve raporlarına baktığımızda da bu durumu istatistiklerle okumak mümkün.

Akdeniz Çanağı’ndaki ülkelere oranla istenen seviyede değiliz
Akdeniz Çanağı’nda yer alan ülkelere kıyaslandığımızda ne yat sayısı ne yat bağlama kapasitesi ne de marina sayısında istenilen düzeyde olmadığımız rahatlıkla görülebiliyor. Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin bu ve benzeri konularda ülkemizden fersah fersah ileride olduğunu da üzülerek görebiliyoruz.

Marina fakiri bir ülkeyiz, yat bağlama kapasitemiz çok gerilerde
Deniz Turizmini ve Denizciliği Geliştirme Derneği’nin (DENTUR) “Türk Yat ve Tekne Endüstrisi Raporu”na (2015) göre, Türkiye’de 50 adet marinaya ve tahmini 13 bin tekne ve yat bağlama kapasitesine karşılık örneğin İspanya’nın tamamı düzlük olan Akdeniz sahilinde 270 marinası bulunuyor. 7 bin 800 kilometre kıyı şeridi uzunluğu ile Türkiye’ye yakın olan İtalya’da ise, tekne ve yat bağlama kapasitesi 178 bin. Toplam nüfusları 12 milyon olan İsveç ve Norveç’in kayıtlı tekne sayısı 1 milyonu geçiyor. Ülkelerin kişi başına düşen tekne sayısı istatistikleri de hayli çarpıcı. 8 bin 333 kilometre denize kıyısı bulunan Türkiye’de, 2 bin kişiye bir tekne düşüyor. Bu oran Almanya’da 184 /1, İtalya’da 68/1, Hollanda’da 64/1, Avusturya’da 293/1 ve İsviçre’de ise 73/1.

Refit hizmeti konusunda Akdeniz Çanağı’ndaki ülkelere göre daha avantajlıyız
Yat ve tekne endüstrisini besleyen, bu dalların gelişimine doğrudan katkı sağlayan bir konu var ki sektör açısından olmazsa olmaz bir öneme sahip. Bu konunun adı Refit. Tamir, yeniden kullanıma hazar hale getirmek, onarmak, yeniden donatmak, yeniden hazırlamak, kullanılacak hale getirmek anlamlarına gelen refit, yat ve tekne endüstrisinde belirleyici konumda bulunuyor. Refit’te en önemli konuların başında ‘işçilik’ kavramı geliyor.

Türkiye refitte işçilik anlamında çok avantajlı
İşçiliğin ucuz olduğu ülkeler kategorisinde bulunan Türkiye, aynı zamanda mesleki eğitimler ve ustalık alanlarında da hatırı sayılır bir gelişmişlik durumda. Son dönemlerde meslek liselerine verilen önemin de etkisiyle Türkiye işçilik de Kıta Avrupası ya da Akdeniz Çanağı’ndaki ülkelerden çok avantajlı bir konumda bulunuyor. Diğer alanlardaki açığımızı bu avantajlarla kapatmamız ve bu durumu lehimize kullanmamız gerekiyor.

Devlet politikası şart, denizlere karadan bakmayı bırakmalıyız…!
Gelişmiş ülkelerin tarihini incelediğinizde denizciliğin ve deniz kültürünün ne denli önemsendiğini ve çoğu ülkede bir devlet politikasına dönüştürüldüğünü görüyoruz. Sahip olunan deniz ticaret filoları, liman ve marinalar bunun göstergelerinden. Yat ve tekne sektörü, yat imalatçıları yanında, deniz motorları, donatım ekipmanları ve teçhizatı, marina, çekek ve bağlama alanları, teknik bakım ve refit işlemleri, su sporları ve distribütörleri ile oldukça büyük bir endüstri alanı. Türkiye’de sektörün büyüklüğü, yıllık yat alım satımında 450 milyon euro ila 1 milyar euro civarındayken, Türk yat ve tekne endüstrisinin, yan sanayi ile birlikte ekonomik büyüklüğü 6-6,5 milyar dolara ulaşıyor. Pazarın yıllık büyüme oranı ise ortalama yüzde 20’lerde. Fakat denizle olan ilgimiz daha çok ona karadan bakmakla sınırlı kalıyor.

Sektör gelişmeye çok açık
Evet, ülkemiz marina fakiri bir ülke, evet yat bağlama kapasitemiz istenilen seviyede değil, evet Akdeniz Çanağı’ndaki ülkelere göre gerilerde sayıyoruz ama büyün bunlardan belki de daha önemli olan bir şey var. O da, sektörün gelişmeye açık olduğu. Özellikle refit hizmetlerinde isteklere anında cevap verebiliyor olmamız sektör oyuncularını bu alana yatırım yapmaya motive ediyor. Motivasyon sektörün gelişimi olunca Akdeniz Çanağı’ndaki doymuş ülkeleri yakalamamız belki de geçmemiz içten bile değil.

DJI 0013 300x216 1Ege Yat, uluslararası refit hizmeti sunuyor
Ege Yat, toplamda 30 bin metrekare açık ve kapalı alana sahip tersanesinde, 400 tona kadar her türlü yüzer aracın karaya çekilmesi, her türlü refit için projelendirme, gövde tadilatı (ahşap, kompozit, fiber, sac, alüminyum),tüm mekanik, elektrik tesisat, boru, arma donanımı, mobilya, güverte, döşeme, boya ve vernik işlerini tersane bünyesinde bulunan uzman ekiplerce yapıyor.

Tekne sahibi ve kaptanla beraber bir rapor hazırlanıyor
Ege Yat firma yetkilileri doğru refit konusunda şu bilgileri verdiler: “Biz öncelikli olarak tekne sahibi ve mürettebattan gelen taleplerle birlikte teknik ekibimizle bir ekspertiz yapar ve bu doğrultuda teknik bir rapor hazırlarız. Yapılması gündemde olmayan ancak tekne için kritik öneme sahip işler de bu rapora eklenir. Tekne sahibi ve kaptanla bu rapor doğrultusunda değerlendirme yapıp, işler projelendirilerek, iş tanımları, teslim süresi, malzeme detayı ve ödeme planını içeren teklifler hazırlanarak müşteriye sunulur. Onaylanan işler, yapım sürecinde müşteriye fotoğraflı rapor halinde sunulur. Tamamlandıktan sonra proje yöneticisi veya kaptana işi teslim ederiz. Talep edilmesi durumunda özellikle büyük refit projelerinde mürettebat ya da müşterinin proje yöneticisine çalışma ofisi, depo vs gibi imkanları da sağlıyoruz. Kısa bir not olarak burada şunu belirtmeden geçemeyeceğim , bazen tekne sahibi ya da kaptan birtakım yetkin olmayan insanların yönlendirmesi sonucu teknenin yapısına , sistemine uymayan, stabilitesini bozabilecek, klasın ya da bayrak devletinin kabul etmeyeceği, denize elverişliliğini etkileyecek taleplerde bulunabiliyorlar. Böyle durumlarda kendilerini uyarıyoruz ve uygulanabilir alternatifler üretiyoruz.” Refit hizmetinde müşteri açısından hız mı, kalite mi, fiyat mı daha belirleyici oluyor sorumuza yönelik olarak Ege Yat yetkilileri; “Hız, kalite ve fiyat hepsi belirleyici oluyor. Kaliteden ödün vermeden işin gerektirdiği sürede rasyonel fiyatlarla hizmet sunuyoruz. Tersane iş/üretim planlamaları doğrultusunda teklif verdiğimiz için; sürelerde tersaneden kaynaklı herhangi bir sapma ya da gecikme söz konusu olmuyor. Ayrıca büyük refit projelerinde her bir ekibin çalışması birbirini zincirleme olarak etkiler. Biz tüm ekiplerimizle bir planlama yapıp, koordinasyonu sağladığımız için taşeronların birbirlerini beklemesinden kaynaklı gecikmeler yaşanmıyor. Yoğunluk sebebiyle müşterinin talebini istediği sürede karşılayamayacaksak işi almadan önce mutlaka bildiriyoruz. Yıllara yayılan sektör tecrübemizle iyi ve güvenilir bir tedarikçi ağına sahibiz. Üretim kapasitemiz ve sektördeki devamlılığımız sebebiyle avantajlı fiyatlar alabiliyor ve bunu müşterilerimize de yansıtıyoruz” dedi.

Refit sürecinde ne yapıldığına dair tüm belge ve fotoğrafları arşivliyoruz
Refit sürecinde dikkat edilmesi gereken bir dizi kurallar olduğunu ifade eden yetkililer, müşterinin ödeme planına uyması ve malzeme seçimlerini, tedariğini -eğer müşteri yapıyorsa- tersanenin iş programına uymasının önemli olduğunu belirtti. Müşteri ya da belirlemiş olduğu proje yöneticisi ya da kaptanla yakın temasta olmayı tercih ettiklerini ifade eden yetlililer, belli periyodlarda raporlama yaptıklarını, üstünden belli bir zaman bile geçse refit sürecinde ne yapıldığına dair tüm belge ve fotoğrafları arşivlediklerini vurguladı.

Gerek imalat gerekse refit yurtdışına çok bağımlı bir sektör
Türkiye’de bulunan yat sayısındaki artışın refit talebini de artırdığını ifade eden yetkililer, “Gerek imalat gerekse refit yurtdışına çok bağımlı bir sektör. Türkiye geçtiğimiz yıllarda işgücü kalitesi ve maliyetlerin daha düşük olması sebebiyle çok tercih edilen bir ülke. Ancak siyasi konjonktür, yabancı bayraklı ticari yatlara uygulanan ambargo bizim gibi uluslararası iş yapan tersaneleri negatif yönde etkilemektedir. Müşteriyle özellikle major refit projelerinde güvene dayalı bir ilişki ortaya çıkıyor. Tersanenin finansal yönden güçlü olması, güvenilirliği, sektördeki tecrübesi ve referansları müşteriler için tercih sebebi oluyor” ifadesini kullandı. Ege Yat, 450 tona kadar tüm yatlara tersanesinde karada hizmet verebiliyor. Ege Yat’ın denizde ya da başka tersanede yapılacak refitte böyle bir sınırlaması yok.

2 169x300 1Mengi Yay Yatçılık, refit hizmetleriyle farklı olmanın açık farkını ortaya koyuyor
Mengi Yay Yatçılık, refit hizmetleri açısından bir teknenin inşasında yer alan tüm alanlarda kalite standartları çerçevesinde hizmet veriyor. Mengi Yay bu kapsamda teknenin yapısal refit işleri (çelik, alüminyum, ahşap, kompozit ), elektrik ve otomasyon işleri, boya, tesisat, kromaj, makine ve jeneratör bakımları, mekanik ve hidrolik aksam işleri, mobilya aksamında yapılacak işler ile ilgili olarak müşteri taleplerini en üst seviyede karşılayacak güvenilir ve profesyonel hizmetler veriyor . İlave olarak firma, dekorasyon için gerekli özel malzemeleri ile üst seviye ustalıkla birleştirip müşterinin beğenisine sunuyor. Tekne sahibinin özel istekleri ve dizaynerlerin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen hususlara uygun olarak yeni üretim, onarım, modifikasyon ve montaj hizmetleri de sağlanıyor.

Refit işlemi bir teknenin ikinci hayatına başlamasıdır
Doğru refit hizmeti nedir, nasıl olmalıdır, doğru refit sürecinde işçilik nasıl bir öneme sahiptir sorumuza yönelik Mengi Yay Yatçılık yetkilileri, “Refit işlemi bir teknenin ikinci hayatına başlamasının ilk ve en önemli adımlarıdır. İnsan ile yeni inşa edilen tekneleri karşılaştırdığınızda; yeni inşa tekne bir bebek gibidir. Siz ona ne verirseniz onu alır, siz onu yönlendirebilir istediğiniz şekilde yoğurabilirsiniz.”

Refit işlemi yapılacak tekne yetişkin bir kişi gibidir
Refit işlemi yapılacak tekne yetişkin bir kişi gibidir. Karakteri oturmuş, belli bir form ve spesifikasyonlar içerisinde birtakım alışkanlıkları olan bir birey gibidir. Tekneyi siz inşa etmişseniz işiniz kolaydır. O yüzden refit işlemi yapılacak tekneyi tüm detaylarına hakim olacak şekilde tanımanız gerekir. Bu maksatla biz Mengi Yay Yatçılık olarak uzman mühendis ve saha ekibimiz ile teknede ayrıntılı bir sörvey yaparak tekne ile ilk irtibatımızı kurar, ne yapılması gerektiğini tespit eder ne yapılması talep edildiği ile karşılaştırırız. Müşteri talepleri ve Mengi Yay Yatçılık kalitesi ve tecrübesi ile oluşturulan refit listesi üzerinden refit işlemlerine başlarız. Üretim yapan her iş kolunda olduğu üzere yat üretim ve refit işlerinde ustalık ve işçilik en önemli kalite çarpanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Üzerinde çalışılan teknenin üretim tarihine bağlı olarak o dönemin teknolojisi ile günümüz teknolojisine hakim ekipler tarafından yapılan refit işleri işin tamamlanma aşamasında büyük farklılıklar yaratmaktadır. Bu nedenle refitte tecrübeli ve kaliteli bir teknik ekip ile çalışmak önem verilen bir husustur” dedi.

Mengi Yay Yatçılık, kaliteden taviz vermiyor
Refit hizmetinde müşteri açısından hız mı, kalite mi, fiyat mı daha belirleyici oluyor sorumuza yönelik olarak firmanın yetkilileri şunları söyledi: “Doğrusunu söylemek gerekirse saymış olduğunuz tüm faktörler özellikle yat inşa ve onarım sektörünün belirleyici argümanları. Tabii ki müşteri açısından farklı öncelikler talep edilebilir fakat bizim açımızdan kalite vazgeçmediğimiz ve sıkı kurallara bağladığımız husustur.” Yatların refit edilme sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar konusuyla alakalı olarak, “Bir tekne üzerinde refit işlemi yapılırken en önemli husus teknenin diğer bölümlerinin refit faaliyetinin etkilerinden korunması işlemidir. Bu maksatla teknenin işlem yapılmayacak bölümleri izole edilerek koruma altına alınır. Refit faaliyetleri süresince teknenin orijinal yapısı ile iç ve dış dizayn konusunda yaşanan yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri birleştirmeye özen gösteririz” diyen yetkililer refit hizmeti sürecinde müşterilerle olan iletişimin de son derece önemli olduğunu belirtiyorlar.

Birinci önceliğimiz müşteri memnuniyeti
“İster refit hizmeti verdiğimiz bir tekne ister yeni inşa sürecindeki bir tekne olsun birinci önceliğimiz müşteri memnuniyetidir. Çünkü biz müşterilerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürmek, yıllardır sahip olmayı umdukları bir teknenin kusursuz olmasını sağlamak için varız. Bu hedefe ulaşmak üzere gerek müşterimiz gerek müşteri temsilcisi gerekse tekne kaptanı ile yakın iş birliği içerisinde çalışarak müşterilerimizin taleplerini Mengi Yay Yatçılık tecrübe ve yaratıcılığı ile birleştiriyor ve yeni bir tekne yaratıyoruz” diyen yetkililer; marina ve yat sayısındaki ciddi artış refit hizmetlerini daha mı öne çıkarıyor? Doğru refit hizmetini veren firma burada bir adım öne çıkmış oluyor mu sorumuza yönelik olarak, “Marina ve yat sayısındaki artış sadece refit değil aynı zamanda bakım ve onarım hizmetlerinde de artışa neden oluyor. İşini düzgün ve kaliteli şekilde yapan firmalar her sektörde olduğu üzere mutlaka bir adım önde ve avantajlı oluyorlar” cevabını verdiler. Mengi Yay, 20 metre ile 70 metre arasındaki teknelere hizmet veriyor. Covid 19 sürecinde birçok insanın sosyal yaşamını şekillendirme gereği hissettiğini ifade eden yetkililer, Bu durumun her kişiyi bütçesine göre yeni arayışlara ittiğini; buna paralel olarak ise bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla yat inşa, refit ikinci el tekne alım satımı sektöründe olumlu yönde bir hareketlilik yaşanmakta olduğunu söylediler.
IMG 2535 300x225 1Engin Koçak: Mes Marin sorunsuz bir sezon için doğru refit hizmeti sunuyor
Mes Marin, elektrik işleri üzerine, eski kablo yapısının yenilenmesi, panel imalatları, dashboard panel imalatı ve tasarımı, enerji gereçlerinin yenilenmesi alanlarında refit hizmetleri sağlıyor. Firma, günümüz teknolojisine uygun gereçler kullanarak sistemlerin montaj uygulama ve devreye alınmasını müşterilerine sunuyor.

Refit hizmetinde işçiliğin önemi çok büyük
Doğru refit hizmeti ile ilgili olarak Mes Marin Firma Sahibi Engin Koçak, “Zamanında yapılacak fizibilite raporu ile sezona sorunsuz hazırlıktır. Refit hizmetlerinde işçiliğin çok büyük önemi vardır. Yapılacak yanlış uygulama ve düzensiz çalışma geri dönülemeyecek hasarlara neden olabilir” dedi. Refit hizmetinde müşteri açısından hız mı, kalite mi, fiyat mı daha belirleyici oluyor sorumuza yönelik olarak Koçak şu bilgileri verdi: “Bu dönemdeki ekonomik durumdan dolayı Fiyat her zaman ön planda kalıyor. Müşteri yapısına göre çok değişkenlik gösteriyor./ Biz firma olarak kaliteden ödün vermeden, müşteri memnuniyetine göre hız kalite ve fiyat performansını bir arada tutuyoruz. Refit işine başlanmadan önce gerekli tespitlerin yapılıp raporlanması gerekli. Bu birinci kuralımızdır. Arkasından yapılan uygulamalar. Teknik personelimiz tarafından fotoğraflanarak ve listelenerek müşteri veya müşteri temsilcisine refit süresince iletilir. Bu bize ileride gerçekleşecek refit dönemlerinde bir servis raporu olarak işimizi de kolaylaştırmış olacaktır. Marina ve yat sayısındaki ciddi artış var, buradaki artış refit hizmetlerini daha mı öne çıkarıyor.” Mes Marin, elektrik firması olarak 500 GRT teknelere de servislik sağlayabiliyor. Deniz dışı yaşamda bile çok büyük önemi olan elektriğin verimli çalışmasının denizde çok daha büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Mes Marin Firma Sahibi Engin Koçak, zamanında yapılacak bakımlarla sezonun çok daha güzel geçeceğini belirtti.

Sapphire Yacht Group refit hizmetinde müşteri ile sürekli iletişim halinde
Sapphire Yacht Group firma yetkilileri Onur Sargın ve Cemal Şahin refit hizmetindeki süreçle ilgili olarak, “Sapphire Yacht Group firması olarak tarafımızdan tekne sahiplerince tekne refit hizmeti talep edilmesi halinde öncelikle tekne sahibi ve kaptanıyla beraber yapılması gereken işler tespit edilmektedir. Bu tespitler yapıldıktan sonra yapılacak her bir hizmet için alanındaki uzman ehil kişilerle detaylı çalışmalar yapılarak hizmetlerin bedeli tespit edilip tarafımızdan tekne sahibi veya yetkili kişiye fiyat sunumu yapılmaktadır. Bunun sonucunda anlaşma sağlandığı takdirde belirlenen süre içerisinde tarafımızdan refit hizmetleri yerine getirilmektedir” yorumunu kullandı.

Doğru refit hizmeti, doğru malzemeyi kullanmaktan geçer
Her bir tekne kendine ait özellikler taşımaktadığını ifade eden Sapphire Yacht Group yetkilileri, “Teknelerin bakım ve yenilenmesi yapım aşamasında kullanılan malzeme ve materyallere göre yapılmalıdır. Doğru refit hizmeti doğru malzemeyi kullanmak, bu hizmetlerin ortamdaki uzman kişilerce yapılıp hata payının sıfıra indirilmesidir. Refit hizmetlerinde müşteri açısından hız, kalite, fiyat unsurlarının her birinin ayrı ayrı belirleyici etkisi olsa da müşterinin beklentisi bazen bir unsuru öne çıkarabilmektedir. Biz firma olarak müşterilerimizin öcenliklerine göre çalışmalarımızı sürdürsek de müşterilerimizi azami memnun etmek gayretiyle diğer unsurları da aynı özenle dikkate almaktayız” dedi.

Her bir hizmetimiz alanındaki uzman kişilerce yapılıyor
Sapphire Yacht Group olarak uzman kişilere ve uzmanlıklara büyük önem verdiklerini ifade eden yetkililer şu bilgileri Verdi: “Firmamız için yatların refit edilme sürecinde öncelikle önem verdiğimiz husus tüm hizmetlerin planlı, düzenli, berlilenen sürede yapılmasıdır. Bunun yanında olmazsa olmaz çalışma kuralımız her bir hizmetin alanındaki uzman, ehil kişilerce yapılarak en iyi sonucun alınmasıdır. Refit hizmetleri süresince müşterilerimize sürecin her aşamasında çalışmalarla ilgili bilgi verilmektedir. Gerektiğinde ya da müşterice talep edildiğinde müşteriler tedarik edilen ve kullanılan malzemeler, hizmetler, alan çalışmaları konusunda fotoğraf ve videolarla bilgilendirilmektedir. Son yıllarda ciddi anlamda büyüyen ve gelişen bir sektörün içindeyiz. Tekne sayısı arttıkça modeli düşük olan tekneler de eksikliklerin giderilmesi ve yenilenmesi için refit hizmetleri önem kazanmaktadır. Elbette ki bu süreçte doğru refit hizmeti veren firmaların, rakiplerinin arasından öne çıkması ve talep görmesi kaçınılmazdır.

Son olarak 42 metre boyundaki Bodrum Gulet teknesine refit uygulamasında bulunduk
Firmamız bu zaman kadar çeşitli boy ve tonajlardaki teknelere refit hizmeti sağlamıştır. Bölgesindeki tersanelerin çekebilecekleri teknelere göre biz bu sektör içerisinde farklı boylardaki teknelere refit hizmeti vermekteyiz. Son olarak 42 metre boyundaki Bodrum Gulet teknemize refit uygulama çalışmalarımızı yapmış bulunuyoruz. Denizdeki her taşıtın belirli bir kullanım süresinden sonra bakım ve refit hizmetine ihtiyacı vardır. Biz, Sapphire Yacht Group frması oalrak ülkemiz sınırlarındaki teknelerin refit işlemleri dışında İtalya, Hırvatistan, Yunanistan gibi ülkelerdeki teknelerin refit hizmetleri için tarafımıza talep gelmekte ve bu yönde görüşmeler yapılmaktadır. Bu alanda da iyi hizmetler verebilmek için yurt dışı fuarlara katılarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Image2 225x300 1Mengen: Ülke olarak yeterli bakım-onarım sahası olmadığından gereken hizmeti veremiyoruz
Mengen Yachting, gerek işçilik gerekse de çözüm odaklı yaklaşımı ile sektöre çok önemli katma değerleri sunuyor. Refit hizmetleri konusunda çok önemli işler ortya koyduklarını ifade eden Mengen Yachting Genel Koordinatörü Fulya Yıldırım, “Türkiye’nin gelişmiş olduğu yat-inşa kalitesinin ana maddesi işçiliktir, Mengen Yatçılık bu kaliteyi her zaman mükemmel seviyede tutmayı hedeflemektedir. İşinde uzman kadromuz son ürüne kadar olan üretimler ile birlikte tam kapasite tekne restorasyonunu başarı ile gerçekleştirmektedir. Vermiş olduğumuz hizmetleri; boyama, iç dizayn & mühendislik, yalıtım, güverte uygulamaları, mobilya uygulamaları, kumlama, korozyon control, zehirli boya uygulamaları, hesaplama, proje planlama, klas uyumu, dış / iç dizayn şeklinde özetleyebiliriz” dedi.

Müşterinin isteklerini projelendirip uygulamak doğru refit hizmetidir
Doğru refit hizmetiyle ilgili olarak Mengen, “Doğru refit hizmeti müşteri ile doğru orantılıdır, müşterinin isteklerini projelendirilip denizciliğe uygun hale getirip uygulanmasını sağlamaktır, bu konuda proje yönetimi ve işçilik büyük önem taşımaktadır” dedi. Refit hizmetinde müşteri açısından hız mı, kalite mi, fiyat mı daha belirleyici oluyor sorumuza yönelik olarak Mengen, “Refit hizmetinde müşteri açısından hız ve fiyat belirleyici iken kaliteyi her zaman iyi işçilik ve doğru malzeme kullanımı belirlemektedir. Doğru malzeme ve iyi bir işçilik her zaman doğru ve mükemmel sonucu beraberinde getirir. Biz firma olarak doğru malzeme ve işçiliğimizden ödün vermeden ve fiyatlarımızı aynı oranda belirleyerek müşteri memnuniyetini en üst düzeye çekmekteyiz” ifadesini kullandı.

Marina sayımızdaki artış ülkemize gelen özel teknelerin sayını karşılayamıyor
Yatların refit edilme sürecinde nelere dikkat ediyorsunuz sorumuza yönelik Mengen, “Mengen Yatçılık olarak yatların refit sürecinde olmazsa olmaz kurallarımızdan biri iş güvenliğidir. Sonrasında proje yönetimi, kontrolü, temizlik başlıca kurallarımızdandır. Müşterilerimiz ile olan iletişimimiz onlara başta aile şirketi olduğunumuz güveni yansıtır ve proje boyunca kendilerine haftalık ve aylık raporlar ile kendilerine proje yönetimi süresince bilgi veririz Ülkemizde marina sayısının artışı hala ülkemize gelen özel teknelerin sayını karşılayamamaktadır. Teknelerdeki artış refit hizmetlerini tabii ki de öne çıkarıyor ama yeterli bakım-onarım sahası olmadığından dolayı olması gereken hizmeti veremiyoruz” dedi. Mengen Yatçılık 13 metreden-80 metreye kadar tekneye hizmet verme kapasitesine sahip.

marin planet 5 300x274 1Ersoy Naz: Marin Planet, olarak tecrübemizle ‘doğru refit hizmeti’ sunuyoruz
Marin Planet, dizel ve benzinli içten ve dıştan takma marin makinelerinin, mekanik
bakım onarımı, yedek parçaları, elektrik ve elektronik işlemleri, arıza tespitleri, montajı ve bu
makinelerin montajı yapılan fiber teknelerinin boya polyester, polisaj, krom, döşeme, aksesuar, aydınlatma donanımı vb konularında hizmet veriyor.

Refit hizmetlerinin konusunda uzman kişilerce verilmesi gerekiyor
Refit işlemlerinde, müşterilerle kolektif bir çalışma içerisinde olmanın kendileri için
Önemli olduğunu ifade eden Marin Planet firma sahibi Ersoy Naz, “Müşterilerimizin isteği doğrultusunda ortak bir proje geliştirerek, onların arz ve taleplerini en kısa ve en sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Zira en doğru refit hizmeti, öncelikle refit işlemleri yapılacak deniz aracının ekspertizinin tarafımızca yapılmasıyla başlar. Bu süreçte işçilik elbette çok önemlidir. Hangi konuda refit işlemi yapılacaksa, o konuda profesyonel olan takım arkadaşlarımız ön plana çıkar. Zira, konusunda yetkin olmayan kişilerce yapılan refit işlemleri iki taraflı vakit ve maddiyat kaybıyla sonuçlanır” dedi.

Pandemi ile beraber müşteri açısından en belirleyici unsur fiyat oldu
Pandemi sürecinin sektördeki alışkanlıkları da değiştirdiğini ifade eden Naz şunları söyledi: “Bugünlerde global olarak pandemi sürecinde elbette çoğu kesim için öne çıkan belirleyici unsur, fiyat unsuru olmaktadır. Günümüzde müşteri portföyünün çok az bir kısmı için
belirleyici unsur kalite olsa da, biz firma olarak her kesimden müşterilerimize kalite unsurunu
ön planda tutmaya çabalıyoruz. Firma olarak kaliteli ürün eşittir kaliteli iş diyoruz. Bu konuda
da yanılmadığımıza inanıyoruz” dedi. Refit işlemlerinin nasıl ilerlediğini, nasıl yürüdüğünü de anlatan Naz şunları söyledi: “Önceden belirttiğimiz gibi; yatların refit süreci ekspertiz işlemleri ile başlamaktadır. Şayet refit işlemi mekanik olarak yapılacak ise, ilkin o konuda diagnostic arıza tespiti yapılmalıdır. Refit işlemi gövde güçlendirme, ek donanımlar vb konularında yapılacaksa yine ilkin teknenin ozmoz testi ile fiberglass yapısının ne durumda olduğu kontrol edilmelidir.

Müşterilerimizle kolektif bir şekilde hareket ettiğimiz refit sürecinde, her aşama detaylı fotoğraflanır, raporlanır ve fiyatlandırılmış bir çizelge halinde sunulur. Bundan sonra, müşterilerimizin istekleri detaylı bir şekilde dinlenir ve refit süreci başlatılır.”

Refitte profesyonel hizmet veren deneyimli firmalar öne çıkıyor
Sektörde birçok firmanın olduğunu ifade eden Naz, “Marina ve yat sayısındaki ciddi artış elbette refit hizmetlerine ilgiyi artırıyor. Ancak, elbette uzun yıllar profesyonel hizmetlerle deneyim kazanmış olan firmalar sektörde herzaman öne çıkıyorlar” dedi. Firma olarak yerel işyerlerinde 15 mt’ye kadar motoryatlara hizmet verebildikleri gibi, marina ve tersanelerde metre olarak hizmet sınırları bulunmadığının da özenle altını çizdi. Naz, son olarak şunları söyledi: “Ülkemizdeki özel marinalardaki, dış servislere uygulanan günlük çalışma ücretinin çok yüksek olması gerek servisler açısından gerekse müşteriler açısından herzaman konuşulan bir konu olmuştur. Yüksek ücret politikası, dış servisler ile müşterilerin arasındaki ilişkilerin zayıflamasına sebep olmaktadır. Bu konuda birçok dış servis hizmeti veren firmalar her zaman şikayetçi olmuş ve dış servise gitmekten imtina eder olmuşlardır. İsterdim ki, daha uygun bir fiyat politikası uygulansın.”

Refit hizmetinde müşteri odaklı çalışan TM Marin, kaliteden ödün vermiyor
TM Marin, gemilerin ve teknelerin her türlü tamir ve bakımını sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriyor. TM Marin yetkilileri doğru refit hizmetiyle alakalı olarak, “Doğru refit hizmetini biz, işçilerin iş güvenliğiyle beraber en kısa sürede işi eksiksiz teslim etmek- olarak değerlendiriyoruz. Yine doğru refit hizmetinde işçiliğin doğru şekilde ve güzel yapılması gerekiyor” dedi. Refit hizmetinde müşterilerin bir dizi beklentileri olduğunu ifade eden TM Marin yetkilileri; hız, kalite ve fiyatın müşteri açısından son derece önemli olduğunu ifade ederek, ‘Kalitenin olduğu yerde müşteri kaybım olmuyor’ sözleriyle konuyu değerlendiriyorlar. Yatların refit edilme sürecinde olmazsa olmaz çalışma kurallarını, “İş güvenliği ve kalite, zamanı doğru kullanma” olarak değerlendiriyorlar.

TM Marin, refit sürecinde müşterilerle iletişim halinde
İletişimin her işte çok önemli olduğunu ifade eden TM Marin yetkilileri, her işte olumlu bir iletişim yöntemi içerisinde olduklarını kaydederek bu iletişim sürecinin iş bittikten sonra da sürdüğünü belirtiyorlar. Marina ve yat sayısındaki ciddi artışın, refit hizmetlerini daha mı öne çıkardığını ifade eden yetkililer, ‘Ne kadar çok iş, o kadar büyüme’ yorumunu kullanıyorlar. Metre ayrımı yapmadan limitsiz bir şekilde teknelere hizmet sağladıklarını ifade eden yetkililer, TM Marin olarak müşteri memnuniyetini iş disiplininin başında gördüklerinin özenle altını çiziyorlar.

YACHTLIFE&TRAVEL

Yorum yap