BATI Innovative Logistics tekneleri güvenle adrese ulaştırıyor

 

Röportaj: Kaan Aydın, Proje Geliştirme Müdürü

Kısaca firmayı tanıyabilir miyiz?

BATI Innovative Logistics olarak 1992 yılından itibaren proje, yat lojistiği ve uluslararası deniz ve hava taşımacılığı sektöründe hizmet veriyoruz. 2020 yılı itibari ile 3 ülkede 13 ofisimiz ve 200ü aşkın kurumsal çalışanımız var ve her geçen gün teknoloji yatırımları özel bilgi ve ekipman gerektiren sektörlere ağırlık vererek büyüyoruz… Türkiye’den ithalat ya da ihracat ile yapılan dış ticareti kendi ulaşım rotalarımız içerisine alarak kapsamayı başardık. Papua Yeni Gine’den, Vanilya Adası’na (Reunion Adası), Yeni Zelanda’dan Grönland’a kadar birçok ülkeye taşımalar gerçekleştiriyoruz.

Tekne taşıma sürecin anlatır mısınız, nasıl başlıyor ve sonlanıyor?

BATI Innovative Logistics olarak Türkiye’nin önde gelen tekne ve yat taşıma firmasıyız. Talebin bize ulaşması ile beraber teknenin detaylarını araştırmaya başlıyoruz ve birçok farklı kanaldan alternatif taşıma modellerini çalışıyoruz. Taşıdığımız teknelerin çoğu ilk sahibine ya da fuara gittiği için, zamanında ve güvenlik koşulları içerisinde teslim edilmesi çok önemli. Biz de bunun bilinci ile seçtiğimiz taşıma modelinin yanında her zaman ikinci hatta üçüncü bir alternatif bulunduruyoruz. Bizim için fabrika teslim veya ikinci el olmasının verdiğimiz hizmet bakımından hiçbir farkı yok. Bizim görevimiz taşıdığımız deniz aracının en uygun şekilde son teslim noktasına ulaşmasını sağlamak. Hiçbir tekne taşıması kolay değil ve her taşıma içerisinde onlarca değişken barındırabiliyor. Biz BATI olarak küçük veya büyük, fabrika teslim ya da ikinci el fark etmeksizin var olan değişkenleri her taşımada mühendislik ekibimiz ile analiz ederek çalışıyoruz. Bu noktada kendi uzmanlığımız çerçevesinde daha iyi hizmet üretebilmek için, İngiltere merkezli Peters & May firması ile güç birliği yaparak bize karşı olan beklentilere, endüstriyel standartlarda hizmet etmeye başladık. Taşıyacağımız teknelerin tipine göre gemi veya araç planlaması, “cradle” (tekne beşiği) üretimi ve loadmaster (yükleme ve tahliye uzmanı), sigorta, skipper, gümrükleme ve denizde teslim hizmetlerinin hepsini sağlıyoruz. Eğer ikinci el bir tekne taşıması yapacaksak o teknenin hikayesini çok iyi bilmemiz gerekiyor ki taşırken teknenin olası hasarlarına ilave yük bindirmeyelim. Gemilerin yükleme için bulunduğu bölgeleri göz önünde bulundurarak gerek karadan gerek denizden yükleme yaparak, daha önce gemi üzerinde yapılan istifleme planına göre yükleme ve Sertifikalı (Lashing Securing) bağlama, sabitleme yapıyoruz. Aynı şekilde teslim ülkesine ulaştığımızda, yine hizmet verdiğimiz müşterimizin talebine göre gerek karaya, gerekse suya tahliyesini yapıyoruz.

Ağırlık ve ölçü limitleri nelerdir? Ulaşım kanallarınızdan bahseder misiniz?

Bizim taşıyabileceğimiz boyutlar müşterilerimizin hayalleri ile sınırlı. Taşıdığımız en küçük deniz aracı 150 kg’lık bir dingiyken, en büyük mega yat ise 1000 ton. BATI Innovative Logistics olarak 1992 yılından beri özellikle tekne taşımalarında komple hizmet üretmek temel amacımız olduğundan, herhangi bir boyut ve ağırlık limiti olmaksızın, en ufağından en büyüğüne tüm tekne, bot ve/veya deniz taşıtları için hizmet üretmeye çalışıyoruz. Kara yolu ile bir noktadan bir noktaya tekne taşıması yaptığımız gibi, denizyolu ile gemilerle sudan aldığımız, 100 tondan 1000 tona kadar bir tekneyi Türkiye’den Kanada’ya, Amerika’ya, Avustralya’ya kadar taşıyabiliyoruz. Küçük botları, konteyner gemileri ile gerek konteyner içerisinde gerekse özel konteynerler kullanarak taşırken, çok daha büyük boyutta olan süper yatları, suya yarı batabilen (semisubmersible) özel amaçlı gemiler ile taşıyabiliyoruz. Yelkenli tekneler için, yelken direği sökülmeksizin taşımalar gerçekleştirebiliyoruz. Tabi tüm bu hizmetleri oluştururken, talebe dönük modellemeler yaparak, ihtiyacı belirleyerek çalışmalar sunuyoruz. Ancak en temel hedefimiz müşterilerimizin beklentilerini karşılamak ve memnuniyet sağlamak. Ticari taşıma modelleri, tekne ve yat taşımacılığı ile ilgili dinamiklere uzak firmalar tarafından yapıldığı takdirde, teknenin fiyatından daha yüksek lojistik maliyetleri ile karşı karşıya kalınabiliyor. Dolayısı ile biz uzman kadromuz ile sürdürebilirliği temin edebilmek için oluşturduğumuz lojistik bütçelerimizde makul ticari ve mali planlamalar ile en uygun çözümü sağlamak zorundayız. Bu nedenle Peters & May ile birlikte tekneleri konsolide edebileceğimiz düzenli gemi programları ve ekonomik servis planlamaları ile bir takvim yılı içerisinde dünyanın tüm noktalarına kesintisiz hizmet erişimi sağlıyoruz.

Hasar gibi bir sorunla karşılaşılabilir mi? Yat sigortası hakkında nasıl bir destek sağlıyorsunuz?

Bizim lojistik şirketi olarak zaten bütün yüklerimiz için yaptığımız sigortalar var ama bunun yanında tekne ve yat taşımalarımızın hepsini başından sonuna sigortalıyoruz. Sigorta primleri, tekne ve yatların ticari değerleri üzerinden hesaplandığı için, her dosya için ayrı çalışma yapılarak ayrıca sunuluyor. Teknelerin ve Yatların seyahati sırasında karşı karşıya kalabileceği tüm risklere karşı müşterilerimizi koruyor. Sıfır hasar politikamızda oluşabilecek olası zararlara karşı müşterilerimize güven vermek en önemli şirket politikamızdır.

Sektördeki rakiplerinizden farklı, öne çıkan özellikleriniz var mı? Anlatır mısınız?

Bunun çok basit ve güzel bir cevabı var. Her teknenin kendine özel bir hikayesi vardır. Biz bu hikayenin önemli bir parçası olduğumuz bilerek ve isteyerek bu yola çıktık. Yaptığımız tekne taşımalarında tekne ve yat sahipleri ile beraber limana gidiyoruz ve tekne ve yatları taşıyan geminin veya aracın gelmesini beraber bekliyoruz. Gümrük işlemlerinin eksiksiz evraklar ile hızlıca bitmesine yardımcı oluyoruz. Her tekne taşımamızdaki heyecan apayrı oluyor. Teslim anındaki mutluluk da bize bir sonraki operasyon için büyük bir motivasyon oluyor. Dolayısı ile bizim için tekne taşımak yaptığımız işin ve verdiğimiz mükemmel servisin yanında aynı zamanda bir tutku. BATI olarak yeri geldiğinde bir lojistik firması, yeri geldiğinde bir broker, yeri geldiğinde ise teknenin lokal ihtiyaçlarını karşılayan bir yat acentesiyiz ve bu servislerin hepsini eksiksiz ve mükemmel olarak sunuyoruz. Bizim için tekneleri dünyanın bir ucundan başka bir ucuna taşımak ile tekneye alınacak bir halatı roda etmek aynı öneme sahip.

Bizleri diğer firmalardan ayıran temel özelliklerden bir tanesi, bünyemiz içerisinde sadece tekne ve yat taşımacılığı yapan özel bir birim olması ve bu birim içerisinde konusuna uzman arkadaşlarımızın sadece ve sadece bu endüstriye özel çözümler üretmek üzere mesai harcamasıdır. Dolayısıyla, grubumuz çatısı altında, verilecek hizmeti, ilk elden tüm detayları ile görüşebileceğiniz, tüm sorularınıza cevap alabileceğiniz uzman bir kadro bulunduruyoruz.

Buna ek olarak tekne ve yatları konsolide ederek oluşturduğumuz servislerin tamamında hem yükleme hem tahliye limanlarında loadmaster hizmetini veriyor olmamızdır. Load masterlar, görev tanımları içerisinde kaldırma planları hazırlamak da dahil olmak üzere, tekne ve yatların sudan veya karadan alınarak gemi üzerinde daha önce planlanan alanlara (güverte üzeri veya güverte altı) güvenli bir şekilde yüklenmesi, deniz şartlarına göre sertifikalı olarak sabitlenmesi ve bağlanmasını sağlıyorlar.

Yüklenen tekne ve yatların, yükleme limanından tahliye limanına kadar varışı ile ilgili olarak düzenli bilgilendirme ve raporlar, değerli müşterilerimiz ile günlük olarak fotoğraflarla beraber paylaşılıyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir