Burak Tarakçı: Denizcilik Sektörünü Otelcilik Gibi Düşünmeliyiz

 

T.Y.K.D. tarafından düzenlenen Yachting Sector, Bodrum’da gerçekleşti. Xone Superyatcht Genel Müdürü, Burak Tarakçı; sektör eğitimlerini, değişen sertifika süreçlerini değerlendirdi.

Xone SuperYacht’a Yakın Mercek

“Merhaba, Burak Tarakçı benim adım. Xone Superyatcht Genel Müdürüyüm. Bizim ana ofis Göcek’te ama aynı zamanda Malta’da da ofisimiz var. Bizim ana kollarımız; hem akademi, hem management, hem de recruitment diyebilirim ama hepsi birbiri ile ilişkili. Biz hem öğrenci yetiştiriyoruz, IYT ve Malta bayrak devleti akreditasyonlarıyla.  Hem öğrenci yetiştiriyoruz, hem yetiştirdiğimiz öğrencileri teknelerle buluşturuyoruz, hem de o teknelere hem management sergisi veriyoruz, hem de registration ve bayrak surveyi sağlıyoruz dolayısıyla zaten birbirinden ayrılmayacak, sayabileceğimiz bu alanlarda hizmetlerimiz mevcut.”

Bu Tür Organizasyonları Geliştirmemiz Lazım

“Sanırım 3. yılı bu organizasyonun. Bu organizasyonda biz de bulunmak, hem şirket olarak, hem bireysel olarak gerçekten keyif aldığım bir süreç. Hem destek olmamız lazım. Bu gibi organizasyonları tekrar tekrar yapıp, daha da geliştirmemiz lazım. Bu durumda üzerimize ne görev düşüyorsa, biz de elimizden geldiğince destek olmak isteriz.”

Yatlar Büyüyor, Sorumluluklar Artıyor

“Sektörün durumu ortada yeni tekneler, yeni siparişler alınıyor. Bunu duyuyoruz ve yakından takip ediyoruz. Bu yeni teknelerin boyları büyüyor, tonajlar büyüyor, groston büyümesiyle ve boyların büyümesi ile tüm ciddi kurallara tabi oluyorlar. Buna hazırlıklı olmamaz lazım. Buna hazırlıklı olabilmenin yolu eğitimden geçiyor; hem personelin eğitimi, hem kaptanların eğitimi. Biraz bizim elimizde, biraz kendilerinin de istemesi ile hep beraber elimizi taşın altına koyarak, sektörün de kazanacağı, sadece kişilerin değil, bir hale getirmemiz lazım.”

Denizcilik, Otelcilik Gibidir

“Sektörü tamamen denizcilik olarak düşünmemek; bunu bir otel hizmeti olarak düşünmek, tamamen hizmet sektörü olarak düşünmek, hatta 6-7-8 yıldızlı çok kaliteli bir otel gibi düşünmek; o standart hizmeti verebilecek düzeyde arkadaşları hem denizcilik anlamında, hem hizmet anlamında yetiştirmek; özelikle İngilizce alt yapı ile yetiştirmek, uluslararası sularda bizim için çok önemli bir durum.”

Kavramlar Değişiyor

“Önce belirttiğim gibi; yeni siparişleri hem uluslararası platformda, hem de Türkiye’de yeni tekne siparişlerinin alındığını, yeni üretimlerin yapıldığını biliyoruz ve her geçen gün tekne boylarının da büyüdüğünü biliyoruz. Yani, eskiden süper yat kavramı 30-35 metreydi artık standart neredeyse 30-35 metre oldu. Yeni süper yat kavramı belki 40 üzeri megalar 50 üzeri olacak. Teknelerin boyları büyümesi ile groston büyüyor,  kapalı hacimler büyüyor.”

Konfor Büyüyor ama Sertifikalar Değişiyor

“Bunun nedenleri gerek Marpol gibi birtakım kurallara ve sertifikalara tabi kalıyorlar. Bu sertifikaların gereksinimini yerine getirebilmek için de hem teknelerin donanımı, hem de personelin donanımının tam olması lazım. Yani bizim buna hazırlıklı olmamız lazım. Konu sadece teknenin büyümesi ya da konforun büyümesi değil, bunla beraber içinin hem operasyonel anlamda, hem de sertifikasyon anlamında bunları da hazır olmanız gerekiyor, hem personel anlamında, hem tekne anlamında.”

Yatı Kullanım Amacı Tüm Süreci Değiştiriyor

“Özel teknelerinde aslında hepsi pleasure tekne statüsünde ama kimisi private registration bayrak devletleri tarafından private olarak registry ediliyor, kimisi commercial olarak registry ediliyor ve öyle operasyonları yapılıyor.

Aslında aralarında hiçbir fark yok, ikisi de yolcu taşıyor; biri biletli taşıyabiliyor, biri biletsiz taşıyor gibi bir durum ama eğer commercial activity yapıyorsa, commercial registry edilmiş bir tekneyse o zaman daha ciddi sertifikasyon süreçlerine tabi tutuluyor dolayısıyla eğer bir tekne private hele bir de commercial olarak registry edildi ve commercial olarak çalışacaksa, o zaman bütün A’dan, z’ye kendi groston ve boyuna göre olan aralıktaki tüm sertifikaları haiz ve o sertifikaları yıllık olarak yönetimlerini tam anlamıyla karşılamak zorunda.”

400 Grostondan Büyük Teknelerin Zorunlulukları Var

“Private ise eğer boyu grostonu içeriğinde yine örnek vermek gerekirse 400 grostonu geçiyorsa ister private olsun ister commercial olsun her halükarda 2 teknede de Marpol’a ve Marpol’un gerekliliklerini de yerine getirmek zorunda ISM, ISPS, MARPOL , STCW gibi sertifikalara ve bu sertifikaları da almak için gereksinimlerine ihtiyacı var dolasıyla yıllık olarak da bunların surveyi yapılacak. Yani, ‘benim teknem private, beni çok ilgilendiriyor mu bu konular?’ değil, evet senin teknen artık 400 groston üzeri o yüzden seni de ilgilendiriyor ister private olsun ister commercial olsun.”

Sezondan Önce Yata Özel Bir Eğitim Verilmeli

“Sektördeki eğitim ile ilgili genel anlamda birkaç cümle kurmam gerekirse şunları söylerim, tabi bu biraz da kişisel, biraz da tecrübelerime dayanarak kuracağım cümleler; bir kere A okulunda, ya da B okulundan alınan birtakım temel sertifikalarla personel teknelerle buluşuyor. Öncelikle bu A ya da b dediğimiz okulların verdikleri eğitimin kalitesini tabii ki tartışmamız lazım ama bir taraftan da şunu göz arda etmemeliyiz; personel bu sertifikaları aldıktan sonra tekne ile buluştuğunda herkes farklı farklı okullardan aldığı sertifikayla bir tekne üzerinde bir ekip olarak buluşuyor. Aslında her sezon başı kendi teknesinde kendi personeli ve kendi ekipmanlarıyla yapılacak tekne bazlı eğitimler bence daha efektif olacaktır yani şöyle örnekleyeyim; bir teknede altı personel var, altısı da farklı farklı yerlerden ve farklı zamanlarda aldıkları lisanslarla o teknede buluştular ama altısına aynı anda o tekne ile ve o teknenin emniyet malzemeleri ile verilecek bir eğitim, sezon boyunca hem kendilerinin, hem teknenin hem misafirlerin, hem sağlığını, hem hayatını daha kaliteli bir şekilde korumaya, personelin özgüvenini daha fazla artmasını sağlamaya faydası olacaktır.”

Okullardaki Eğitim Kalitesi Yükselmeli

“Bir de okulların verdiği eğitimleri, okul bazında tartışmak da fayda var. Yani, neden yurt dışındaki ehliyetler bizim ehliyetlere karşı daha prestijli gözüküyor? Bunları ayrı ayrı zamanlarda tartışmak lazım. Eğer sektör uluslararası sektör ise, uluslararası sularda, uluslararası misafirlerle icra edilen bir sektör ise kimse bunu göz ardı etmemeli. Bütün eğitimler standart bir İngilizce tabanında ve bütün personelin de standart bir İngilizce, optimum bir İngilizce bilgisi mutlaka olmak zorunda. Yani, ‘ne gerek var, biz Türkiye’yiz ya da ne gerek var şudur budur…” bahaneler artık kesinlikle ve kesinlikle kabul edilmemeli bir durumdayız çünkü tüm hizmet uluslararası sularda yapılıyor. Önemli bir hizmet, lüks bir hizmet, çok lüks otel standardında hizmet. Bunun da gereksinimlerine ana okullar olarak, hem de kişisel olarak verimliliğini artırmamız da fayda var, uluslararası platformda kendimizi taşımak ve o platformda bulunmak, yer almak istiyorsak eğer.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir