Ömer Balkan: Yat Kaptanı Olmak “Her Şey” Olmaktır

 

Türkiye Yat Kaptanları ve Derneği tarafından üçüncüsü düzenlenen Yachting Sector, 2 ile 5 Kasım arasında Bodrum’da gerçekleşti. Kaptan Ömer Balkan, sektör değerlendirmelerinin yanı sıra Türkiye’de değişen yatçılıktan bahsetti.

Bu Etkinlikte Sektör Görüşmeleri Yapıyoruz

“Merhabalar, ismim Ömer Balkan. 1981 İstanbul doğumluyum. 20 senedir yat sektörünün içerisindeyim. Bunun son 12 senesinde yat kaptanı olarak görev yapıyorum. Yatçılık hayatım Fransa’da başladı. Daha sonra ilerleyen yıllarda Türkiye’ye geldim ve şu an bilfiil 43 metre bir motor yatta kaptan olarak görev yapmaktayım. Şu an bulunduğumuz yer, Türkiye Yat Kaptanları Derneği’nin her yıl düzenlemiş olduğu bir organizasyon. Bizler de yat kaptanları olarak  organizasyona katkıda bulunup, burada sektörde belirli faaliyetler gösteren şirketlerle hem tanışma, tanıştığımız insanlarla da yeni yıllarda planlamış oldukları projeler, yaptıkları işlerle alakalı görüşmeler yapıyoruz.”

Ülkemiz Cazibe Merkezi Haline Geldi

“Katılım her geçen yıl olduğu gibi bu sene de yüksek. Bizler de bunlardan ciddi anlamda bir memnuniyet duyuyoruz. Şimdiden bizlere burada sponsor olan firmalara çok çok teşekkür ederim. Ülkemiz her yıl olduğu gibi bu sene de inanılmaz derecede yoğun bir talep gördü yatçılıkta. Büyük mega yatların, dünyanın değişik yerlerinden gelen zengin iş  adamlarının uğrak yerleri oldu ve her yıl bu giderek artıyor. Haliyle ülkemizde yapılan yeni projeler, yeni cazibe noktaları, onların da buraya gelmesinde büyük bir etki sağladı. Gidişat şu an çok iyi, talepler iyi. Ülkemizdeki eğitim kurumları olsun, bizler olsun, yetişen insanlar daha kaliteli, daha iyi yerlerdeler.”

Derneğimiz her yıl olduğu gibi geleneksel toplantısını bu sene Bodrum’da gerçekleştirdik. Toplantıya yine her zamanki gibi büyük bir katılım var. Bizler de bunlardan memnuniyet duyuyoruz. Katılan yat kaptanı arkadaşlarımız olsun, sektöre hizmet veren, bize ve bizlere de sponsor olan firmalara kendilerine çok çok teşekkür ederiz. Ümit ederim ki bunlar ilerleyen yıllarda da aynı şekilde bilfiil devam edecektir. Ülkemiz her yıl inanılmaz derecede büyük mega yatların ve büyük iş adamlarının ilgisi ve cazibe noktasına geliyor.

Artık Deniz Herkesin Evi

“Geçen seneki yaşamış olduğumuz büyük pandemi süreci hâlâ devam etmekte ama pandemi sürecindeki en büyük etkilerden birisi de yatçılıkta oldu. İnsanlar evlerinden daha çok yatlara yöneldiler. Daha özgür bağımsız kaldıkları deniz, onlara daha güvenli geldi. Haliyle bu da yatçılık sektöründe inanılmaz bir gelişime, ivmeye kalktı. Şu an ülkemizde inanılmaz derecede çok fazla yeni yatlar geliyor, satışlar çok fazla oldu. Daha küçük bütçeli aileler yat alarak kendilerini daha güvenli bir şekilde denizde konaklamalarını sağladılar. E tabi bunun da etkisi çok büyük oldu.  Otelcilik sektöründe olan yaşanan problemlerin hiçbirisi yat sektöründe yaşanmadı çünkü burada aileler bireysel olarak yaşıyorlar, toplu halde yaşamıyorlar. Onun da etkisi çok büyük haliyle. Son iki senedir yatçılığa ülkemizde özellikle, kapıların açılmasıyla büyük bir yoğunluk oldu ve bu yoğunluk önümüzdeki yıl da büyük bir ihtimal devam edecek.”

Yat Kaptanı Her Şey Olabilmek Demektir

“Yat kaptanı kime denir sorusunun en güzel cevabı şu; yat kaptanı aslında elindeki minimum denizcilik eğitimi ile turizm sektörünün en uç noktasındaki hizmeti en iyi bir şekilde denizin üzerinde veren kişidir. Aynı zamanda bir hukukçudur; gittiği ülkelerde cebinde taşıdığı ehliyetin kurallarını bilen, çalıştığı teknedeki bayrağın kurallarını bilen bir diplomat gibi kendini savunan,  haklarını bilen ve gittiği ülkenin kurallarına uyan kişidir. Aslında bir makine mühendisidir; üzerinde bulunduğu teknenin bütün araç gereçlerin kullanım alanlarını en iyi şekilde değerlendiren, bunu tamir edebilen, elindeki minimum alet edevatla gerekli arızaları giderebilen kişidir. Aynı zamanda bir muhasebe müdürüdür; yıllık bütçeler hazırlar, tur bütçeleri hazırlar ve bunları tutar, işverene  ya da çalışmış olduğu şirkete bildirir ve yıl sonu planladığı bütçeleri tutturmaya çalışan kişidir. Bir personel müdürüdür aslında; çalıştığı ekibinin bütün haklarını, hukuklarını savunur, onlara gerekli olan iş istihdamlarını sağlar. Biz buna yat kaptanlığı diyoruz. Bunları yapabiliyorsanız zaten yat kaptanı olabiliyorsunuz.”

Yurt Dışında Güzel Temsil Ediliyoruz

“Ülkemizde de birçok eğitim kurumları var. İyi yerlerden iyi bir şekilde yetişmiş, çıraklıktan gelip iyi noktalarda olan çok ciddi anlamda bu mesleği bilen kişiler var. Bizler de onlardan birisiyiz. Ülkemizde yetişen personelin birçok kısmı zaten yurt dışında faaliyet gösteriyor. Ülkemizi tanıtıyorlar oralarda, bizleri göğsünü gere gere anlatabileceğimiz, ülkemizle gurur duyabileceğimiz kişiler diyebiliriz. Haliyle şu an ülkemize gelen yabancı bayraklı tekneler, yabancı personelle, onların birçoğu zaten bu ikili ilişkiler sonucunda geliyor.”

Koylarımız Kendi Başına Bir Cazibe Merkezi

“Ülkemizin birçok şu an güzel cazibe noktaları var. Güzel koylarımız, tertemiz pırıl pırıl Akdeniz’in bir köşesindeki ücra noktalarda tatil keyiflerini geçiriyorlar. Bizlerden aldıkları bilgiler ile araştırdıklarıyla, uluslararası düzenlenen fuarlardan aldıkları bilgilerle her yıl ülkemize geliyorlar. Bu şekilde koylarımız haliyle bir Avrupa şehirlerine göre çok çok daha ön planda. Bugün yatçılığın kalbi olan Fransa’ya baktığınızda, sahillerinde bir tane bile koy yokken, binlerce yat vardır çünkü sahil şeridi çok güzel orada. Bizler de koylarımız çok güzel.  Buraya gelmelerindeki en büyük etki o temiz sade sivil hayattan uzak ama aynı zamanda lüks bir ortam. Sahilden istedikleri bütün lüks ihtiyaçlarını karşılayabildikleri bir yer. Onun için ülkemizde şu anda ciddi anlamda bir cazibe noktası.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir