Deniz Üzerindeki Yeni Partneriniz Free 765 ile Tanışın

 

Zara Marin tarafından suya indirilen Free 765 modelini inceledik. Heybetli bir tekne olan 765, kullanışlı ve konforlu da. Tekneye dair daha detaylı bilgi almak isterseniz, Youtube kanalımızdan teknede gerçekleştirdiğimiz turu izleyebilirsiniz.

Arka Havuzluk

Şu anda Zara Marin tarafından yapılan 765 Free modelindeyiz. Arka havuzluktan başlayabiliriz turumuza. Öncelikle burada bizi geniş bir oturma grubu karşılıyor. Bu alan hem sabahları kahve içebileceğiniz, akşamları arkadaşlarınızı ağırlayabileceğiniz kadar geniş bir yer. Burada bir buzluk mevcut. Buzluğun yanında da canlı livar var. 4 tane livar var teknede toplamda. Aynı zamanda burası, bir güneşlenme alanı olarak da kullanılabilir. Kameramız üste çıktığında bizi bir tente karşılıyor. Yani kışın da denizi seviyorsanız eğer tenteleri kullanarak denizde hayatınıza devam edebilirsiniz veya yazın güneşten korunmak için bir araç olabilir. Gördüğünüz gibi havuzluklar oldukça geniş. Rahat hareket edilebilir bir tekne olduğu gibi tavan yüksekliği de ortalama 2 metre. Yani hem havuzluk hem de ferahlık açısından oldukça iyi bir tekne.

İç Mekân

İç tarafa doğru geldiğimizde bizi bir kapı karşılıyor. Kapı sürgülü, oldukça basit bir kullanımı var. Bu güzel bir detay çünkü bu sürgüyü kapattığınız andan itibaren iki tane farklı ortam yakalamış oluyorsunuz; iç ve dış olarak. Şimdi sağ tarafa doğru geldiğimde, burada beni bir kanepe karşılıyor. Sadece kanepe gibi gözükebilir ama çok farklı şekillerde de kullanılabilir. Kısaca şöyle özetleyelim; koltuğun altında bir masa var. Yani hem masa hem de koltuk olarak kullanabileceğiniz bir tasarımdan bahsediyoruz.

Atmosfer

Teknenin atmosferi hakkında şöyle bir şey söyleyebiliriz; oldukça ferah bir iç yapıya sahip yani diğer tekneler gibi baskın bir atmosfer yerine camlarla aydınlatılmış, denizde hissedebileceğiniz güzel bir atmosfer yakalanmış.

Kokpit

Kaptan kokpiti ise tüm görkemiyle teknede yerini almış durumda. Bunun dışında kokpitin hemen yan tarafında kaptana eşlik edebileceğiniz dönüştürülebilir bir koltuk var. Burada bulunan sabit koltuğun altında kalan başlığı, monte ettikten sonra bir koltuk daha elde etmiş oluyorsunuz. Böylece seyir sırasında kaptana arkadaşlık edebilirsiniz.

Mutfak

Mutfakta bir ocak ve evye var (gizli evye, musluğu içeride). Aynı zamanda mutfağın hemen altında istediğiniz bütün mutfak malzemelerini getirebileceğiniz kadar geniş bir depolama alanı sunulmuş.

Motor

Tekneyi içten takmalı motor veya dıştan takmalı motor olarak kullanabilirsiniz. Biz şu an içten takmalı modelin içerisindeyiz. İçten takmalı motor olarak kullandığınızda 80-150 arasında bir beygir gücü, dıştan takmalı olarak kullandığınızda 115-250 arası beygir gücü size sunuluyor. Tekneyi diğer teknelerden ayıran çok güzel bir unsur daha var; o da çok sesiz bir performans göstermesi. Bunu neye borçluyuz? Motor, karinaya gömülü, bu da aynı zamanda çok güzel bir izolasyon ile destekleniyor.

Kabin

Kabindeki yatak iki kişiyi rahatlıkla ağırlayabilecek kadar konforlu bir yatak. Hemen sağ ve sol tarafında birkaç detay var. Bunlardan bir tanesi pencereler. Yani kabin içi sıkan ve karanlık bir ortam yerine, denizle direkt bağ kurabileceğiniz büyük camlarla desteklenmiş. Bu çok önemli. Ayrıca her iki tarafın başında güzel bir aydınlatma var.

Yatağın sağ tarafında bizi bir dolap karşılıyor. Bu dolap kıyafetlerinizi koymak için oldukça uygun. Gardolabın yanında birkaç tane raf bulunuyor. Aynı şekilde yatağın her iki kısmı da günlük eşyalarınızı koymanız için bir alan sunuyor.

Banyo

7.65’lik bir tekneyi inceliyoruz ve bu tekne sınıfına göre çok geniş bir banyo tuvalet sunuyor. Banyo ve tuvalet ayrı. Burada şöyle bir durum var; banyo suyu ve tuvalet suyu ayrı tanklara doluyor. Bu rastgele bir detay değil. Bunun sebebi; mavi kart almayı kolaylaştırmak ve sürdürülebilir denizciliğe destek olmak. Teknede 200 litrelik bir pis su tankı,100 litrelik de tatlı su tankı var.

Ön Güverte

Free 765, oldukça geniş bir ön güverteye sahip. Güneşlenmek için 3-4 kişi rahatlıkla burada uzanabilir. Güneşlenme minderleri de hemen güvertenin üzerinde yerini almış. Kısacası; tekne önde ve arka tarafta oldukça fonksiyonel. Gerek uzun seyahatler, gerek kısa seyahatler için her şekilde konforu yakalayabileceğiniz güzel bir tekne.

 

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir