CAPE KRİO BOUTİQUE HOTEL & SPA DATÇA’YA YENİ BİR SOLUK GETİRİYOR

Cape Krio Boutique Hotel & Spa tamamı deniz manzaralı odalarda ve doğanın içinde, doğanın içinden bir huzurun büyüsünde kendinizi mükemmel hissettirecek bir dünya sunuyor. Ekim 2020’de misafirlerine kapılarını açan butik otel, farklı konseptiyle Datça’ya yeni bir soluk getiriyor. Cape Krio Boutique Hotel & Spa Kurucusu ve Genel Müdürü Simin İşleyici ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Tabii, ben Simin işleyici şu an 26 yaşındayım ve Datça’da yaşıyorum. Neden Datça’da derseniz, burada aile işlerimizle ilgileniyorum. Turizm ve Lüks Marka Yönetimi üzerine eğitimimi İsviçre’de bulunan kısaca Glion adıyla bilinen enstitüde tamamladım. 10 yıla yakındır Datça’da hizmet ve turizm sektörüyle iç içeyiz. Öncesinde bizim için tatil yaptığımız güzel tatlı bir yerdi. Şu an burada iki işletmemiz mevcut, ilk olarak atıldığımız macera Datça Vineyard adlı bir bağ ve şaraphane, mezuniyetimden sonra 2 yıl kadar orayla ben ilgilendim şimdi şarap eğitimine devam eden ağabeyim ağırlıklı olarak orayla ilgileniyor.  Bende artık merkezde açtığımız butik otelimizin başına geçtim. Ama ailemizin işletmeleri olduğu için tabii ki sürekli beraberiz. Babam şu an iki işletmeyle de aktif olarak ilgileniyor bizleri eğitiyor. 26 yaşındayım ve hem çok şey biliyor hem de hiçbir şey bilmiyorum. Her zaman aktif olmayı hareketliliği ve gezmeyi çok sevdim. İnsanlarla tanışmak keyifli vakit geçirmek doğayla iç içe olmak… Bunlar için Datça çok uygun! Bu aktifliğin içinde çalışma hayatını eğitim hayatından daha çok sevdiğimi söyleyebilirim, tabii öğrenciliğinde başka keyifleri var. Turizm, hizmet vb. sektörler çok dinamik ve beni en çok çeken özelliği bu sanırım. Misafir yoğunluğu az olsa bile iş yoğunluğu az olmuyor, iş beni de dinamik tutuyor. Eğitimim süresince yerel ve uluslararası lüks otellerde çalışma imkanı buldum ve bu sektörün neler sunabileceğini deneyimledim. Şu an için hedefim bunların hepsi olmasa da bir kısmını kendi işletmelerimizde uygulayabilmek.

Cape Krio Hotel’i kurmaya nasıl karar verdiniz bu kararı verirken eğitimlerin etkisi oldu mu?

Bahsettiğim gibi Datça ile her zaman bir bağımız vardı, kendimi bildim bileli buraya geliriz. Ancak Cape Krio hikayesi çok da otelciliğe dayanarak başlamadı. İnanır mısınız evde amatör şarapçılık yapmayla başladı her şey… Çocukluğum boyunca evimizde (Ankara’da) kendimize şarap yapardık:) Daha sonra bu hobiyi kendi bağlarımızdan nasıl yaparız diye düşünürken Datça’da arazi arayışına çıktık. Bahsettiğim Datça Vineyard kurulmadan önce ilk karşımıza çıkan Cape Krio’nun arazisi oldu (bu zamanlarda ben daha küçüğüm tabii) ailemin içine oldukça sinmiş ve bir heyecanla bu yatırımın ilk adımları atılmış. Ancak burası sadece turistik tesis yapmaya uygun olduğu için bağ arayışı devam etmiş. Bir zaman sonra Kızlan köyünde Datça Vineyard kuruldu. Otel arazisi boştu. Zaman içinde eğitimimden bağımsız kendimizi bu sektörde iyi hissettikçe, geliştirdikçe, ben ve ağabeyim büyüdükçe otel fikri kendini geliştirdi. Uzun süren bir aradan sonra oteli açma kararı aldık. İnşaatı da biraz uzun sürdü, Datça’da merak uyandıran bir yer olduk. 14 Ekim 2020’de büyük bekleyiş sona erdi!

Çevre dostu otel konseptiyle karşımıza çıkıyor Cape Krio, bu tanımı biraz daha açar mısınız?

Cape Krio Hotel, teknik özellikleri sayesinde çevreye duyarlılığı yüksek seviyede tutuyor. Birçok kere bize bu girişimlerin operasyon maliyetini azaltıp azaltmadığı soruldu, aslında tam tersi yatırım maliyetini oldukça arttırdı. Bu çabamız neler başarıyor? Yağmur suyu topluyor ve bahçe sulamalarında kullanıyoruz. Güneş panelleri ile elektrik üretiyor ve su ısıtıyoruz. Geri dönüşümlü su kullanıyor; lavabolardan akan suları arıtarak tuvaletlerde tekrar kullanıyoruz. Enerji tasarrufunu maksimum düzeyde planladık; yüksek yalıtım düzeyi, akıllı ışıklandırma programları, LED ışıklandırmalar, güneş enerjisi ve yüksek verimli klima sistemleri uyguladık. Kendi arazimizde bulunan kuyu suyunu Reverse Osmos adı verilen tekniği kullanarak çatıdan elde edilen elektrik ile arıtarak tüm çeşmelere içme suyu kalitesinde su veriyoruz.

Otelin kapasitesi, olanakları hakkında bilgi verir misiniz? 

Tümü deniz manzaralı biri tamamen engelsiz oda olan toplamda 40 oda mevcut. SomniSPA ve Fitness alanında; tuz odası, sauna, buhar odası, hamam, şok ve macera duşları, masaj odaları, kişisel bakım odası, dinlenme alanı, vitamin barı ve spor salonu bulunmakta. Yazın açık, kışın üstü kapalı kullanılabilen ısıtmalı bir havuz ve kokteylleri ile hizmet veren Kylix Bar mevcut. Knidia Restoran, sabah kahvaltı, öğlen ve akşam a la carte hizmet vermekte olan gurme bir restorandır. Kendi şaraplarımızı üretsek de Türk butik şarap üreticilerine duyduğumuz saygıyı, özenle oluşturduğumuz şarap menüsünde ön planda tutuyoruz. Davetler için aynı anda iki grubu ağırlayabilecek, bölünebilir balo salonu mevcut. Sanata verilen önem ve özen için özel olarak tasarlanmış Luvi Sanat Salonu; sergilere, söyleşilere ve benzeri aktivitelere ev sahipliği yapabilir. 2000m² yeşil alana sahip otelimizde ayrıca bir yürüyüş yolu bulunmakta.

Hedeflediğiniz misafir profili nedir?

Doğrusunu söylemek gerekirse, yabancı misafirleri Datça’ya çekmek gibi hedefimiz vardı. Şu an için büyük ölçüde pandemiden dolayı bu fikre ara verdik. Yaptığımız yatırımla, planladığımız hizmet ver ürün kaliteleriyle hitap etmek istediğimiz kitle orta – orta üstü gelir grubu, seyahat ve konfor anlayışı gelişmiş kimseler. Datça’ya gelişleri sıklaşan yacht misafirleri de hedef kitlemizde, tabii onlar genel olarak büklerde durmayı tercih ediyor ama belki bizim açılmamızla bu fikirleri değişir. Ayrıca Datça’da yaşayan dostlarımıza da hizmet vermek, onlar için bir sosyal tesis olabilmek, restoran, spa ve havuzundan yararlanabilecekleri keyifli vakit geçirebilecekleri bir yer olmak istedik. Bu sebeple 12 ay açığız.

Lokasyondaki diğer otellerden sizi ayıran nedir?

Farklı farklı özelliklerimizin bizi ayırdığını düşünüyorum. Bunların çoğu altyapısal olabilir, ama birkaç avantajımız daha var. Oldukça geniş bir alana sahibiz. Son dönemlerde yaşadığımız pandemide bu bizi avantajlı kıldı. Kapalı veya açık alanlarımızda birçok yere göre daha fazla kişi ağırlayabiliyoruz. 120 metrekare bir sergi salonumuz mevcut, önünde bahçesi kendi içinde kokteyl alanı var. Bölünebilir balo salonlarımız, toplantı salonlarımız mevcut. Odalarımız Datça ve çevresinde bulunan birçok yere göre daha geniş, yeni olduğumuz için teknolojik dokunuşlarımız daha güncel. Oldukça dik bir yamaca kurulu olmamıza rağmen tamamıyla erişilebilir bir oteliz. 2 tanesi panoramik olan toplamda 5 asansör bulunmakta. Tüm odalar ve ortak alanlar eşiksiz erişilebiliyor.

Cape Krio Hotel sadece bir butik otel değil, hizmetinizde olan Somni SPA ve Knidia Restaurant ile de oldukça iddialısınız, öyle değil mi?

İddialı olma yolunda ilerliyoruz diyelim. Knidia Restoranımız a la carte çalışıyor ve menümüzü büyük hassasiyetle planladık, hedefimiz gurme bir restoran olmak. Datça’da bulunmayan özel yemekler sunmak, farklılık arayanların tercih ettiği yer olmak istiyoruz. En çok hassasiyet gösterdiğimiz bir konu da şarap menümüz. Üretici olmamız bir yana, Türkiye’deki butik üreticileri bir araya getirdiğimiz seçkin bir menü yapmak istedik. Teruar farklılıkları, üzüm çeşitleri, coğrafik konumlarına göre özgün bir seçim yaptık. Güzel bir deniz manzarasıyla, seçkin yemek ve şarap menüsüyle herkesi ağırlayabilmeyi dileriz. SomniSPA’mızda daha önce bahsettiğim gibi daha yaygın olan sauna, buhar odası, hamam, şok ve macera duşları, masaj odaları, kişisel bakım odası, dinlenme alanı, vitamin barı ve spor salonu dışında az rastlanan tuz odamız da mevcut.

Son olarak okurlarımıza ve misafirlerinize iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Datça’ya artan bu ilgi bizi çok heyecanlandırıyor, gelen misafirlerin beklentileri değişiyor ve bu Datça’yı kalkınmaya teşvik ediyor. Dileriz bizde bu kalkınmanın bir parçası oluruz. Gerçekten hayaller ile kurulmuş bir oteliz ve misafirlerimizle paylaşabilmek çok mutluluk veriyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir