Doğru Boya Uygulamaları Teknenin Kalitesini Artırır

 

Her tekne sahibinin, tekne boya bakım uygulamaları hakkında bilgiye sahip olması gerekiyor çünkü oldukça maliyetli ve zahmetli olan bu uygulamalarda en iyi sonuçları almak için hedefi on ikiden vurmak gerekiyor. Kantemir firmasının sahibi Mustafa Kantemir, tekne boya uygulamalarının nasıl olması gerektiğine dair detaylı bilgiler aktardı.

Teknelerde boya bakım uygulamaları, teknenin tipine, kaç mil hız yaptığına, yaz sezonunda hangi hız aralığında gezdiğine ve ne kadar süre limanda bağlı kaldığına göre değişir ve bu şekilde sınıflandırılır.

Motoryatlarda Aşınma Problemine Karşı Önlem Alın

Genelde, motoryat tipi tekneler hızlı teknelerdir. Teknenin yaptığı hıza bağlı olarak, aşınmaya karşı dirençli ve daha sert zehirde olan polish boyalar tercih edilmelidir.

Zehirli boya uygulama öncesi teknenin karina yüzeyi çok iyi bir şekilde zımparalanmalı. Yüzeyde kekamoz kalıntısı kalmamalı ve tekne tatlı su ile yıkanmalı. Şayet zehirli boya markasını değiştirmek istiyorsanız, yeni uygulayacağınız zehirli boyanın önce kendi astarını uygulamalısınız. Teknenizi her yıl karaya çekiyorsanız, iki kat rulo ile zehirli boya uygulamanız yeterli olacaktır. İki kat zehirli boya uygulama sonucunda, en az 120 micron kuru film kalınlığının eşit bir şekilde kullanıldığına dikkat edin.

Fiber Tekneler Yılların Uygulamalarını Biriktirir

Tekneniz, fiber bir tekne ise yıllar içerisinde uygulanan zehirli boyalara bağlı olarak, teknede zamanla kalın bir tabaka oluşur. Böyle durumlarda zehirli boyayı gelcoat yüzeye kadar temizledikten sonra, ozmoz koruyucu astar uygulayabilirsiniz. Bu sayede teknenizin ilerleyen yıllarda ozmoz olmasına karşı riskini büyük bir ölçüde azaltmış olursunuz. Karadaki teknenin zehirli boya öncesi hazırlık aşamasında şaft pervane, braket ve flapların temizlenmesi ve gerek görülmesi durumunda epoksi astar uygulanması gerekir.

Yelkenlilerde Daha Yumuşak Boyalar Seçin

Yelkenli tekneler düşük hız yapan teknelerdir. Teknenin yaptığı hıza bağlı olarak daha self yumuşak, polish olan zehirli boyalar tercih edilmelidir.

Fiber tekneler de, motoryatlar da olduğu gibi bir uygulama sürecini takip ediyor. Fiber tekneler önce zımparalanmalı ve tüm kekamozlar temizlendikten sonra tatlı su ile tekneyi yıkanmalı. Daha sonra da gereken boya uygulamaları yapılmalı.

Tekneler Sezon Başında Boya Bakımına Hazırlanır

Tekneler yazın denizde kullanılan, kışın ise marinalarda kışlama için  karaya çekilerek veya marinalarda denizde bağlı olarak kışı geçiren araçlardır. Teknenin boya bakım işleri sezonun başında yapılır. Şayet teknenizin bordalarını veya üst binasını, boya ihtiyacından dolayı veya renk değişimine bağlı olarak boyatmak isterseniz, bu boya işleri kışın yapılır. Teknenin borda ve üst bina boya işleri poliüretan veya akrilik uretan boya ile boyanmalıdır.

Poliüretan Boyaları Tercih Edin

Teknelerde hava ve güneş ile temas eden yüzeylerin poliüretan bazlı ve buna uygun astar kullanılarak boyanmasını tavsiye ederiz. Poliüretan boyalar tuzlu deniz suyuna, aşırı sıcağa,  sürtünmeye ve ultraviyole ışınlarına diğer boyalara nazaran daha uzun süre dayanır. Poliüretan boyalar profesyonel boyalar olsa da sadece boyanın profesyonel olması yeterli değildir. Bunun yanında;

boya yerine uygun olmalı ve gerektiğinde o yeri ısıtılabilmeli ayrıca nem oranının kabul edilebilir seviyelerde olması gerekir. Son olarak da; boya uygulamasında kullanılan ekipman profesyonel boya uygulama sistemine uygun özelliklerde olmalı ve boyayı uygulayacak ekip yeterli bilgi, yetenek ve tecrübeye sahip olmalıdır.

Teknesini Boyatacaklar Dikkat Etsin

Teknelerin yaz sezonuna hazırlamak için tekneniz için en uygun uygun zehirli boyayı seçip, uygulayabilirsiniz. Diğer bir işlem olarak, teknelerin kirlenen dış yüzeylerinden arınmak için pasta cila ile temizlenmeli ve parlatılmalı. Tekneniz gelcoat veya boyanmış tekne ise buna uygun pasta ve cila malzemesi seçilmelidir. Gelcoat yüzeyde kullanılan pasta ve cila malzemesi, boyalı yüzeyde uygun olmaz. Buna göre seçim yapılmalıdır.

Boyama Hizmeti İçin Bir Profesyonele Başvurun

Teknenizin her türlü boya bakım işlerinde, güvenilir boya malzemeleriyle çalışan, işinin ehli, ne yaptığını bilen, tecrübeli, bir sorun olduğunda ulaşılabilir kurumsal kimliği olan bir uygulama ekibi ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Tekne boya bakım malzemeleri pahalı, yüksek maliyetli malzemeler. İşlerinizi doğru ekip ile yapmazsanız, işin sonunda çok kaliteli ve pahalı malzemelerle sizi mutlu etmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir