Düzenli Bakım ve Onarım Teknenin Ömrünü Uzatır

 

Tekneleri uzun süre kullanmak istiyorsanız, düzenli olarak bakımlarını da yaptırmalısınız. Teknelerin her bir parçası ayrı bir bakım istiyor ve bu bakımlar yapılmadan denize açılmak tehlikeli sonuçları beraberinde getirebilir.

Erdal Yat Servis firmasının sahibi Erdal İnanç, adım adım tekne bakım ve onarım konusunu aktardı. İnanç, firmasında eşi ve kızıyla birlikte yol alıyor. İnanç’ın kızı da bir kaptan olarak sektörde, kadın istihdamına destek verenlerden.

Adım Adım Kontrol Edin

Öncelikle, güverte malzemelerini toplamanız gerekiyor. Bimini ve sprayhoodu tuzlu sudan arındırıp, kurutup depolama alanlarına koymalısınız. Yelkenlilerde ise kokpit minderleri aynı şekilde temizlenmeli. Sezon boyunca kullanılan ve yıpranmış olan malzemeleri tespit edip, tamir edilebiliyorsa tamir ettirmelisiniz, edilmiyorsa da yenisini yaptırmalısınız

Daha sonra, yelkenleri servise göndermelisiniz. Sezon boyunca en çok kullanılan ve çok önemli olan ırgat bakımını da yaptırmanız gerekir. Irgatın keçelerinden ve rulmanından yağ kaçırıp, kaçırmadığını kontrol etmeli ve rutin bakımlarını yaptırmalısınız.

Bakım için karaya alan teknede ayrıca; vanalar, shaft lastikleri, tutyaların kontrolü yapılır ve oluşan  gelcoat kırıklıklarının tamiratı sağlanır. Son olarak, direğe çıkılıp rüzgâr göstergesi ve demir feneri kontrol edilir. Tüm seyir fenerleri çok önemlidir bu yüzden hepsinin çalışır durumda olması gerekir.

Motor ve Mazot Tankı Çok Önemli

Motor servisi ayrıca önemli bir konu. Motorun kayışlarını, filtrelerini ve soğutma sistemini kontrol edilmeli. Diğer önemli bir parça olan mazot tankını gözden geçirmeli ve içinde pislik olması halinde, temizlenmeli. Bu temizlik işlemi için mazot tankı açılır ve  bir pompa yardımıyla tankın en alt kısmında 40-50 litre mazot çekilir. Çekilen mazotun kontrolü, sağlandıktan sonra, temizleme işlemi sonlandırılır. Diğer atlanmaması gereken bir husus da; kış geldiğinde mazot tanklarını dolu olarak bırakmak.

Tekne motoru uzun süre çalışmayacaksa tatlı suyla çalıştırılıp, en son antifirizle çalıştırılarak içinde antifiriz kalması sağlanmalıdır. Bu motorun soğutma sistemi kanallarının açık kalmasını sağlıyor. Bu sayede motorun ömrü uzuyor. Son adım olarak akülerin şarjını kontrol etmek gerekiyor.

Neme Karşı Atakta Olun

Eğer kışın teknede yaşamıyorsanız, tekneyi sık sık kontrol etmelisiniz. Teknenin en büyük düşmanı; nemdir. Bu yüzden tekneyi sık sık havalandırmalı ve sintineleri düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Sintineler dışarıdan su alıyorsa, hemen önlemler alınmalı ve durumun önüne geçilmeli.

Vinç ve Tuvaletleri Unutmayın

Bir yelkenliye sahipseniz, vinçlerini söküp temizlemelisiniz. Temizledikten sonra uygun gresle, aşırıya kaçmamak şartıyla greslemek gerekir. Diğer bir kontrol alanı olan tuvalet tankları, temiz bırakılmalıdır. Eğer tekne içerisinde koku varsa tuvalet hortumları değiştirilmelidir. Su tanklarında bakteri oluşmaması için bakteri önleyici tabletler kullanabilirsiniz.

Sezona Uygun Boya Bakımı

Tekneyi, karaya aldıktan sonra suyla beraber zımparalanır. Pervane bakımından sonra suya indirme tarihine yakın, dilediğiniz zehirli boyayla en az 2 kat olmak üzere boya yapılır.

Diğer bir uygulama yeri olan tekne kromları polishlenir. Hatta sezon bitiminde polishlenip, kromların üzerinde polish bırakılması kromları korur. Yılda en az 2 kez güverte polishinizi yaptırmalısınız.

Ufak bir hatırlatma da yapalım: fiber teknelerde karada kalma süresi önemlidir. İmkânımız varsa, her yıl en az 2 ay karaya alıp kurutulması sağlanmalıdır.

Elektronik Aletlere Muhakkak Bakın

Sezon boyunca sorun yaşamamak için teknede her elektronik cihazın çalışır durumda olduğundan emin olun. Klima kullanıyorsanız şayet, ayda bir çalıştırmaya dikkat edin.

Can Güvenliğini Hafife Almayın

Teknede, ecza dolabı, can yelekleri, havai fişekleri, dumanlı kandiller, can salı ve yangın tüpleri gibi can güvenliğiyle alakalı her türlü malzemeyi kontrol edin çünkü ne zaman, nereden problem çıkacağı belli olmaz.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir