İşte Bir İskele Yapımının Hiç Bilinmeyen Detayları

 

İskele; kıyılardan denize doğru uzantı olarak kurulan ve gemilerin/teknelerin yanaşmasını sağlayan yapılardır. Kıyıya yanaşamayan tekneler bu sayede iskeleye yolcu, mal ve yük indirimi gerçekleştirebilir. İskeleler, özellikle ağır yüklü eşyaların taşınması konusunda büyük kolaylık sağlar.

Aynı zamanda turistik tesislerin müşterilerine sunduğu hizmetler arasında yer alan iskeleler, denize girmeyi, güneşlenmeyi ve su sporlarını kolaylaştırdığı için tesis için avantaj sağlar.

İskeleler kullanım amaçlarına göre, çelik ya da ahşap malzemeyle inşa edilebilir. Sabit ya da takılıp çıkartılabilir olduğu gibi, yüzer şekilde de yapımı mümkün.

Dema Ahşap ve Denizcilik firmasından Erdem Demirhan, iskele yapım sürecinin arkasındaki bütün aşamalara ışık tuttu.

İskele Yapımından Önce Gerekli İzinler Alınmalı

İskele yapımına dair Kıyı Kanunu yönetmenliğinde belirlenen kurallar ve standartlar vardır.

Öncelikle, iskeleyi yapacak firma tarafından vaziyet planı oluşturulur. Bu plana ek olarak iskelenin neden yapılacağı hakkında bir yazı sunulur. Bu plan ve yazılarla Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğüne ya da valiliğe başvurulur. İskelenin yapılması istenen alana göre başvuru mercii değişir. Yetkili kişiler tarafından planın maddelere uygunluğu ve ayrıntıları incelenir. Uygun bulunursa onaylanarak yapımına izin verilir. Yapımı tamamlandıktan sonra tekrar uygunluk denetiminden geçen iskele, kullanıma başlaması yönünde verilen izinle kullanıma başlanır.

İskele Yapımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İskele yapımı belirli standartlara bağlı olduğu için işin uzmanı firmalar tarafından yapılması gerekir. Bu şekilde yapımı daha kolay olur ve hem zaman hem maddi açıdan tasarruf sağlanır.

İskelelerin kıyıdan başlayarak en fazla 20 metre uzunlukta ve 5 metre eninde olacağı kurallarla belirlenmiştir. İki iskele arasındaki mesafenin en az 150 metre olması gerekir. Bazı tesisler özel izin ile daha büyük iskele talep edebiliyor.

Çevre Şartları da Önemli

İskele yapımında en dikkat edilecek konu ise; iskelenin hangi bölgeye ve alana yapılacağıdır. Zemin etüdü ve mevcut hava şartlarında çıkan dalgalar göz önüne alınarak iskelenin yeri belirlenir.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir