Güzel Bir Yaz İçin Teknenizin Bakım ve Onarımına Dikkat Edin

 

Yaz geldi mi başlayan tanıdık bir telaş olur tekne sahipleri için. Bu tanıdık telaşın baş gösterdiği bu zamanlarda işinize yarayacak birkaç tavsiye vereceğiz. Size rehberlik edecek bu fikirler ile yaz sezonunu daha iyi karşılayabilirsiniz. Sapphire Yacht Group firmasından Onur Sargın, “tekneler yaza nasıl hazırlanır?” sorusunu, sizin için cevapladı.

Önce Planlama Yapılmalı

Tekneler, yaz mevsimine tam anlamıyla hazırlanmaları için karaya çekilir. Öncelikle işlem planlama yapılır; işin ne zaman başlayacağı ve ne zaman sona ereceği, hangi işin hangi aşama ve tarihte yapılacağı belirlenir.

Yıpranmış Parçaları Değiştirme Zamanı

Yaz sezonuna hazırlanırken karada olan teknelerin şaft pervane dümen palası, kilistin ve su emiş süzgeçlerinin bakımları yapılıp, eskiyen ve yıpranan parçalar değiştirilmelidir. Teknelerin makine dairesindeki bütün mekanik ve elektronik pompa, akü, dinamo vb. aksamları kontrol edilir ve gerekli bakım çalışmaları yapılır . Bunun yanında güvertede de aynı işlemler söz konusudur.

Sezon Hazırlığını Uzmanlara Bırakın

Tekneleri yaz mevsimine hazırlarken en önemli püf  noktalar; planlama, zamanlama ve alanında uzman kişiler ile çalışmaktır. Teknelerde eksikliklerin giderilmesi ve kontrollerin sağlanması uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Örneğin; yelkenli teknelerde tüm işlemler yapıldıktan sonra güvertedeki direk ve arma bir armacı tarafından kontrol edilir. Genel olarak tekne sahibi veya yöneticilerinin tekneleri yaza hazırlama sürecinde bu işleri profesyonellere bırakmalıdırlar.

Güvenlik İçin Belgeler Yenilenmeli

Her tekne yaz sezonuna hazırlanırken bir de tekne güvenliği için yapılması ve yenilenmesi gereken belgeler vardır . Örneğin; kara survey gelir tekneyi denetler ve denetleme sonucu olumlu ise denize elverişlilik belgesini tekneye verir. Bunun yanı sıra teknenin gerekli sigortaları yapılır, yakıt alım defteri, seyir jurnali ve makine dairesi jurnali yenilenir.

Can Güvenliği Ekipmanlarını Unutmayın

Teknede bulunan can salı, can kurtarma ekipmanları (fişek, reflektör, duman kandili, can simidi vs. ), yangın tüpleri , yangın battaniyesi ve yangın söndürme sistemleri (duman alarmı, su pompaları, kontrol panelleri vs.) alanında uzman ve garantili servislere gönderilir. Bakım tutum ve bütün kontrolleri yapılır.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir