Hüseyin Mengi: Kaliteden Ödün Vermeden Pandemiyi Atlatacağız

 

Mengi Yay Yatçılık sahibi Hüseyin Mengi, gelecek sene için birçok projeleri olduğunu ve tıpkı diğer bölgeler gibi Marmara bölgesine de bir organize sanayi bölgesi gerektiğini ifade etti. İşte Mengi röportajından başlıklar…

Gelecek Senelerde Birçok Tekneyi Teslim Edeceğiz

“Merhabalar, şu anda Mets Fuarı’ndayız. Tedarikçi firmamızı ziyarete geldik. Tabii pandemi nedeniyle öğrendiğimiz kadarıyla fuara biraz katılımcı azalmış maalesef ama yine de yenilikler var mı diye ekip arkadaşlarımızla ziyarette bulunduk. Kısaca bilgi vermem gerekirse, Mengi Yay Yatçılık ile alakalı: şu anda devam eden yediye yakın projemiz var. 2022 yılında inşallah üç tanesi teslim olacak. Devamında 2023’te dört tane projemiz teslim olacak. Bunlar şu ana kadar çelik alüminyum üstü tekneler; 500 GT altı, yaklaşık 39 metre ile 45 metre – 48 metre civarı tekneler. 2022 sezonunda inşallah dört tane tekne teslim etmiş olacağız. 2024’te de şu anda görülen üç tane tekne teslim etmiş olacağız.”

Kaliteden Ödün Vermeden Pandemiyi Atlatacağız

“Şu anda herkesin sıkıntısı pandemi ile beraber üretim noktasında. Biz de sıkıntı çekmemek için bundan önceki Miami Fuarı, Amerika’daki daha önceki Monaco Boat Show’u ziyaretlerde bulunduk. Gördük ki bütün meslektaşlarımızda da aynı sorunları var.

İşçilik kalitesinden ödün vermeden daha çok kaliteyi yukarıya çıkartarak hep beraber ekip arkadaşları ile ne yapabiliriz diye araştırmalarda bulunuyoruz. Şu anda benim gözlemlediğim müşteri bazında: özellikle bu sektörde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ancak kalite sıkıntısında ve zaman sıkıntısında sorun yaşamamak için meslek arkadaşlarımızla, kendi ekip arkadaşlarımızla diğer çalışma paydaşlarımızla konuşup inşallah bunları Türkiye adına kaliteden ödün vermeden teslim edebilirsek, hep beraber bu işten iyi bir şekilde ayrılırız. Gelecekte ekonominin düşmesiyle sektörün azalmasıyla da Türkiye adından söz ettireceği  için kaliteli tekneler de söz ettireceği için daha iyi tekneler yapacağımızı ümit ediyorum.”

İmalat Kapasitemizi Artırıyoruz

“Yeni yatırımlarımızın amacı aslında mevcut yapacağımız 102 metre boyundaki hangarın içinde aynı anda dört tane tekneyi finalleyip denize indirmek ki aynı anda veya diğer taraftan kaba işi yapılırken  -çelik alüminyum işi veya rasta işi alt yapısı yapılırken- diğer taraftan da en büyük sorunumuz olan finallemeyi yapıp daha temiz tekne indirmek yeni hedefimiz.

Kısaca  bahsetmem gerekirse: Mengi Yay Yatçılık  adına kendi  şirketimiz bazında bulunduğumuz üretim tesislerini şu ana kadar metrekare bazında önümüzdeki planlamada yaklaşık yüzde 50 kapasiteyi arttırmayı  düşünüyoruz. Kabaca da 100 milyon TL’ye  yakın bir yatırım yapmayı hedefliyoruz. Şu anda çalışmalara başladık.”

İstanbul’a Bir Yat OSB Lazım

“Bütün yatçılık sektörü adına, devletten şöyle bir ricamız var: örnekleri İtalya’da olduğu gibi inşallah Türkiye’de de belli bölgelerde; Antalya örneği gibi şu anda İzmir’de, Alaçatı’daki örnekler gibi inşallah İstanbul’da da Marmara bölgesinde tamamen yatlar için ayrılmış bir organize sanayi bölgesi olursa bu sektörün gelecekte daha ileriye gideceğini ümit ediyoruz.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir