İşte Mavi Yolculuk İçin En Güzel Koy ve Adalar

 

Yaz tatili için rota oluşturmaya başladığınızı tahmin eder gibiyiz. Gezilecek, görülecek birçok yer var ve karar veremiyorsanız bu listeye bakmanızda fayda var.

Sizler için Fethiye, Göcek ve Marmaris’in en güzel koy ve adalarını derledik. Türkiye, her açıdan içinde harika güzellikler barındıran bir cennet. Oluşturduğumuz bu rotaların her biri harika bir deniz deneyimi ve çeşitli aktiviteler sunuyor.

Eğer hem tekne tatilinin vermiş olduğu bir dinginlik hem de dalış, yüzme, balıkçılık ve tarih ilginizi çekiyorsa bu lokasyonlar tam size göre!

Pandemiden dolayı artan izole tatil anlayışı, Türkiye’nin farklı koy ve adalarını turistlere açtı aslında. Her sene yurt dışından veya yurt içinden binlerce turist bu noktalara akın akın geliyor. Neden geldiklerini anlayabiliyoruz çünkü doğanın muhteşem işçiliği herkesi hayran bırakacak nitelikte.

Turizmin ve yatçılığın bir arada olduğu tatil noktaları birer birer merkez haline geliyor. Artan tekne tatilleri sayesinde ko ve adalar, tekneciler için daha elverişli bir ortam sunmaya başladı. Kimi yerlerde tekneler için iskeleler kuruldu, kimi yerlerde restoranlar ve kafeler açıldı.

Bu sayede gidilen her bir rota daha keyifli bir hale geldi. Tekneler için sunulan bu fırsatlar, turizme de büyük katkı sağlayacak gibi gözüküyor. İşte, sizin için derlediğimiz o liste…

Ölüdeniz – Fethiye

Ölüdeniz, tüm dünyada güzel bir ünvana sahip bir mekân. Pırıl pırıl beyaz bir kumsal, masmavi bir deniz ve ona eşlik eden canlı bitki örtüsü ile büyüleyici bir yer. Kesinlikle bu denizin sakin sularını değerlendirmelisiniz.

 

Kelebekler Vadisi – Fethiye

80’den fazla kelebek türünü barındıran bu güzel vadi, birinci derece sit alanı. Hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmiyor. Doğanın bit lütfu olan Kelebekler Vadisi, masmavi suları ve büyüleyici manzaralarıyla tüm sezonun yorgunluğunu atmanız için harka bir nokta.

 

Kıdrak Koyu ­­– Fethiye

Sakin bir deniz ve tertemiz bir kumsal arıyorsanız Kıdrak’a uğramadan, tatili noktalamayın. Bu lokasyonda aynı zamanda bir kamp alanı da var. İster maviliklerin tadını çıkarın isterseniz bir çadırda gün batımına eşlik edin.

 

Kabak Koyu – Fethiye

Kelebekler Vadisi’nin hemen yanında  yer alan Kabak Koyu da bir sit alanı. Ormanın, denize usulca eşlik ettiği güzel bir görüntü, demir atıp saatlerce burada kalmak için kesinlikle değer bir manzara sergiliyor.

 

Cennet Koyu – Fethiye

Burası hem bir kamp alanı hem de etkileyici bir deniz macerası sunuyor. Masmavi, sakin bir denize eşlik eden doğal bir manzara ve günbatımı ile tekne turu için ideal bir koy.

 

Kumlubük Koyu – Marmaris

Enfes bir deniz ve enfes bir kumsal. Koyun etrafını saran balık restoranları da cabası. Burası ayrıca bir yerleşim yeri. Yani hem tekne tatili yapmak hem de kalabalıklardan hoşlanıyorsanız buraya bir uğrayın deriz.

 

Selimiye Koyu – Marmaris

Berrak ve sığ bir deniz sunan bu güzel koyun sahil şeridi de bir o kadar canlı. Gündüz, denizin güvenli dalgaları arasında güzel bir dalış yapabilir, akşamları sahildeki birçok işletmenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Boncuk Koyu – Marmaris

Burası Kum Köpekbalıklarının üreme noktası yüzden kısmi bölge yasakları var fakat denizi isminden de anlaşılacağı üzere masmavi ve duru. Denizin temizliği sebebiyle bu bölge aynı zamanda bir dalış merkezi.

Ayın Koyu – Marmaris

Burası dalış için çok tercih edilen sakin bir bölge. Güzel bir denizin kapladığı alana uzunca bir kumsal eşlik ediyor. Burada antik yapılar da var. Yani tekne tatili için de güzel bir dalış için de tercih edilebilir.

 

Kızılada – Marmaris

Burası güneş battığında bir anda kızıl tonlara bürünüyor, adanın ismi de buradan geliyor zaten. Balıkçılık ve dalış için harika bir lokasyon. Bu muhteşem adada, deniz trafiğine yön veren bir fenerden başka yerleşim bulunmuyor.

 

Yassıca Adaları – Göcek

Burası bir ada topluluğu. Su sporlarıyla ilgilenenler için adada bir su sporları merkezi var. Denizi sığ ve oldukça temiz. Ortalama yarım saatlik bir yüzme ile ya da bir tekne turu ile adaları dolaşabilirsiniz.

Göbün Koyu – Göcek

Zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili olan koy, oldukça korunaklı bir yerde. Girişi oldukça dar fakat herkesin tekne bağlayabileceği bir iskele yer alıyor. Burası sessiz ve aileyle vakit geçirmek için oldukça ideal bir yer. Denizi ise oldukça temiz ve sakin.

 

Merdivenli Koyu – Göcek

Devasa doğal kayaların ve turkuaz suların güzel bir manzara oluşturduğu koy, dingin bir tatil isteyenler için ideal. Ayrıca kayaların üzerinden şahit olabileceğiniz koy manzarası ve gün batımı da çok keyifli aktiviteler arasında.

 

Sarsala Koyu – Göcek

Sakin ve ılık bir denize sahip olan koy, oldukça sığ. Bu yüzden burada güvenle yüzebilirsiniz. Gür bir ormanın çevrelediği masmavi deniz hem yurt içi hem de yurt dışı birçok turistin uğrak noktası.

Kille Koyu – Göcek

Kille Koyu; çok büyük bir koy. Koyun hemen arkasında çam ağaçlarından oluşan bir orman ve bir koy var. Toprak zeminli bir deniz yer yer bulanık olsa da ileriye doğru su berrak bir hal alıyor. Araba ile ulaşım çok zor olduğu burası teknecilere özel bir bölge diyebiliriz.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir