Müsilaj Sorunu Doğayı ve Ekonomiyi Nasıl Etkiliyor?

 

Son zamanlarda gündemimizden düşmeyen deniz salyası problemi için belediyeler canla başla çalışıyor. Yunanistan’da da görülmeye başlayan müsilaj şüphesiz ki deniz canlıları için çok büyük bir tehlike barındırıyor.

Kırklareli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serap İncaz kaleme aldığı yazısıyla; müsilaj problemini inceledi. İşte, İncaz’ın makalesi…

Güneşi bir türlü göremediğimiz, Haziran ayını ortaladığımız bugünlerde denizlerimizde daha önce de 2007 yılında yoğunlukla yaşadığımız müsilaj ve diğer çevre kirliliği de küresel ısınmanın etkilerini daha iyi anlamamıza neden olmaktadır. İnsanın çevresine, doğasına, özellikle de kendi ve çocuklarının geleceğini önemsemeden yaptığı birçok faaliyet, doğanın hoyratça kullanılması, bu kaçınılmaz sonları bize hazırlamıştır.

2007 yılında deniz salyası balıkçılık sezonunu  yüzde 80 oranında etkilemiştir.  Balıkçıların kullandığı çeşitli ekipmanlara ve özellikle de ağlarına çok büyük zararlar vermiştir. Müsilaj hem bireysel olarak çalışanların hem de ekonomik anlamda ülke ekonomisine kayıplara neden olmuştur. Balıkçılık sektöründen ekmeğini kazanan balıkçılar ve bu sektördeki gerek avcılık ve gerekse satış sırasında istihdam olanağı bulan balıkçılık sektörü çalışanları da bu durumdan ekonomik anlamda zarar görmüştür/görmektedir.

Üç tarafımız denizlerle çevrili ancak biz neden her hafta sofralarımızda balık göremiyoruz durumuna çözüm ararken, bu sefer de karşımıza çevreye verilen zararların bir sonucu daha önce arada bir de olsa yiyebildiğimiz balık ve balık ürünlerini müsilaj nedeniyle hiç satın alamaz ve bulamaz duruma geldik.

Balıkçılık Sektörü Tehlikede

Deniz salyaları, tabi ki en başta balıkçılık sektörünü etkilemiş/ etkileyecektir.  Normal av sezonundaki avlanma miktarı ile bu dönemdeki avlanma miktarı azalacaktır.  Özellikle kıyı avcılığı yapan balıkçıları bu faaliyetten mahrum bırakacaktır. Balıkçılık sektöründeki İstihdam büyük ölçüde etkilenecektir. Bu işletmelerin bazılarının kapanmalarına ya da çalışanlarının işsiz kalmalarına neden olacaktır. Bir işletme de beş kişi çalışıyorken, aynı işi gören 2 kişi yada daha fazla çalışan işsiz kalacaktır.

Balıkçılık sektörünün önemli bir kaynağı olan Marmara Denizinde deniz salyası ağırlıklı yaşandığından da dönemsel işsizlik rakamlarına yansıyacaktır. Ağlar zarar görecek, bu da balıkçılık faaliyetlerinde kayıplara neden olacaktır. Boş dönen teknelerde yakılan yakıtlar bu maliyetleri daha da arttıracak, sektöre ekonomik yük olarak yansıyacaktır.

Bazı Canlılar Yok Olabilir

Müsilajın çevresel etkisi balık türlerinin belki de bazılarının yok olmasına neden olacaktır. Bioçeşitliliğin eski durumunu kazanması için geçen zaman da ayrı bir doğa ve ekonomik kayıp olarak da nitelendirilebilir.

Turizme Büyük Bir Darbe

Tabi ki, sadece balıkçılık sektörü değil, turizm sektörü de müsilajdan nasibini alacaktır. Müsilajın hâkim olduğu kıyılarda plaj turizmi olanakları yok olacaktır. Bu durum milli gelirde önemli bir gelir kalemi olan turizm faaliyetlerinin yarattığı gelire de olumsuz olarak yansıyacaktır.

Global anlamda bakıldığında Türkiye’nin turizm sektörü tanıtım açısından olumsuz etkilenecektir. Deniz yaşamını, balıkçılık ve turizmi doğrudan etkileyen deniz salyalarının ortaya çıkardığı sonuçları tümüyle büyük bir çerçevede dikkate aldığımızda; balıkçılık, turizm, çevre kirliliği, istihdam, kaynakların israfı bağlamında milli gelire önemli yansımalarının yaşanabileceği acı bir gerçektir.

Bu Sorun Nasıl Çözülür?

Çözüm ise aslında oldukça basit; çevremizi, doğamızı evimizi temizler gibi ya da evimizi tuttuğumuz gibi temiz tutmak ve kirletmemek.  Çözüm basit ancak bu çözümü gerçekleştirmediğimiz zaman karşılaştığımız kayıplar oldukça büyük.

Kaybımız: çocuklarımızın geleceği. Atıkları doğaya bırakmamak, doğrudan denize dökmemek bunun yerine atık toplama alanlarında toplamak yada bu türlü tesislere yönlendirmek hepimizin vatandaşlık görevi olmalıdır.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir