Ad image

Sanatın Denizle Buluşması

©Yann Riou - polaRSE / Malizia

Yaz aylarında İstanbul nüfusunun güneye inmesi ile sanat da deniz seviyesinde severleri ile buluşuyor. İstanbul’daki modern sanat galerileri temsil ettikleri sanatçıları ile birlikte Bodrum, Çeşme ve Urla’daki yazlık mekanlarında, sanatı deniz kenarına taşıyorlar. Bu yaz sanatın kalbi güneyde attı desek hiç de yanlış olmaz.

Peki kendi özel yat ve teknelerinizdeyken sanatla ne kadar iç içesiniz?  Gün geçtikçe popülerleşen, ülkemizde ve dünyada örneği olan yepyeni bir akımla sizi tanıştırmak istiyoruz: Sanatı yelkende sergilemek!

esragulmenyelkendesanatBu sene isminden en çok söz ettiren sanatçılardan biri Esra Gülmen oldu. Sanatını bilmeseniz de eserlerinden birine Instagram hikayelerinde denk gelmiş olabilirsiniz. Önce Art Weeks Akaretler’de sergilenen eserleri ve ardından 19 Nisan- 28 Mayıs tarihleri arasında Pilevneli Galeri’de sergilenen kişisel sergisiyle sanat severlerle buluşan Esra Gülmen, sonbahar-kış sezonunda Mavi Jeans için de bir kapsül koleksiyon için işbirliği yaptı. Gülmen’in insan psikolojisinden, insan ve insana dair problemlerden ilham alarak, günlük hayatta kullandığımız cisimlere kendi yorumunu katarak ürettiği eserleri yalın dili ile milyonların hislerine tercüman oldu.

Esra Gülmen tipografiyi etkili bir şekilde kullanan bir sanatçı. Bir çöp poşeti formundaki reçine heykelin üzerine yazdığı “Yesterday’s Feelings”, bir duvar saati üzerinde sayılar yerine “I’ll Do It Later” yazılı “Procastinatio’Clock” eseri ve bir mezar taşı üzerine “What Will People Think?” yazarak eserlerini inceleyenleri hem iç dünyalarında derin düşüncelere itiyor hem de basitçe duyguların tercümesini sağlıyor.

Gülmen’in Pilevneli Galeri’de ziyarete açılan “Don’t Play Without My Emotions” kişisel sergisinde tipografi eserlerinden biri olan “Waves” ise bu yaz farklı bir şekilde karşımıza çıktı.

 

Ana Yelkende Bir Sanat Eseri Sergilemek

 

Yelken tutkusu ile bilinen oyuncu Alican Yücesoy’a ait yelkenli tekne ile seyre çıkan radyo programcısı ve stand-up şovları ile bilinen Yasemin Şefik ile spor eğitmeni Burcu Kuş İstanbul’dan Marmaris’e indikleri seyahatlerinde başlarından geçenleri #burcuyaseminseyirdeyiz etiketi ile sosyal medyada paylaşıyor. Amaçları kadınların her işi başarabileceğini ve hayallerini özgürce gerçekleştirebileceklerini göstererek genç kızlara ilham olmak. Bu seyahatte öne çıkan detay ise Esra Gülmen’in, Burcu Kuş ve Yasemin Şefik’e seyirlerine destek olmak için sanatını Alican Yücesoy’un 11 metrelik “Zorba” isimli  yelkenli yatına yaptığı “sanat dokunuşu”. Esra Gülmen’e ait Waves isimli tipografi çalışması teknenin ana ve flok yelkeni üzerinde uygulanarak denizlere yeni bir soluk getirilmiş oldu.

 

Yelken Takımı & Sanatçı İşbirliği

P1577409 600x450 1

Bu tabi ki ilk ve tek örnek değil. 26 Ağustos’ta da bir başka iş birliği yayınlanarak hem sanat hem de denizcilik dünyasını heyecanlandırdı.

Amerikalı sanatçı Sarah Morris ile Alman yelken sporcusu Boris Hermann ve takımı Malizia ortaklığı da sanat ve denizin buluşmasının bir başka örneği. Bu ortaklığın mimarı ise Almanya’nın önde gelen sanat enstitülerinden Deichtorhallen. Bu kez eseri ana yelken ve flokta değil, balon yelkende! Boris Hermann’ın da dediği gibi, Sarah Morris’in tasarladığı balon yelken ile 18,28 metrelik Malizia takımının teknesi Seaexplorer, bir sanat eserine dönüştü.

 

2022 yazında gerçekleşen, sanatı denize taşıyan iş ortaklıkları ile çok renkli geçti. Önce Esra Gülmen ardından Sarah Morris ile iş birliği ile denizlere yeni bir soluk geldi demek hiç yanlış olmaz. Daha ne gibi yaratıcı işler yapılabileceğini düşünmek hepinizi heyecanlandırıyordur. Bu gibi iş birliklerinin devamını ve yepyeni sanat ortaklıklarını bekleyip göreceğiz.

 

 

Yorum yap