7 YILDA DEVRİ-ALEM: YELKENLE DÜNYA TURU

Kamera objektifine yorgun bir gülümsemeyle bakanlar 7 yıllık devri alemden dönen Şirin çifti. Çift, Dünya denizlerini geçti, Pasifik’i ve Panama Kanalı’nı aştı, çiftin yanında köpekleri Carlos ve tekneleri Amel 55’den başka kimse yoktu.

Şirin Çifti ile yelkenlileriyle yaptıkları dünya turunun ardından sohbet etme şansı buluyoruz. 2015’te çıktıkları turlarının ardından çift şimdi Antalya’ya yerleşmiş. Hasan Şirin, denizcilere özgü sakinlikle sorularımızı yanıtlıyor ve bize seyahatlerinden fotoğraflar gönderiyor.

 

“İLK KEZ 55 YAŞINDA DÜMENE DOKUNDUM”

Hasan ve Zehra Şirin Antalya’da aynı köyde doğup büyümüş, Hasan Şirin üniversiteyi bitirip Antalya’ya döndüğünde karşılaşmışlar. 2022’de 40. Yılını bitirdikleri evliliklerinde uzun yıllar Hasan Şirin’in yoğun iş temposu nedeniyle hasret bir rutin olmuş. Denizcilikle tanışmaları da bu hasretliği biraz olsun bitirmenin bir yolu olarak görülmüş. 55 yaşına geldikleri 2009 yılında ilk kez dümene dokunmuşlar. Şirin çifti bu yıllarda denizle çok haşır neşir olamamışlar. Haftasonu arkadaş buluşmaları ve yemeklerin dışında teknede uzun vakit geçirememişler ta ki 2014 yılına kadar. Denizde başbaşa geçirdikleri günler bu aşık çifte öyle iyi gelmiş ki en sonunda herkesten uzaklaşıp bu yalnızlığın tadını çıkarmak isteyince büyük bir yelkenliyle dünyayı dolaşmaya karar vermişler ve 8 aylık alışma süreci amaçlı teknede yaşama maceraları burada başlamış.

Oryantasyon tamamlanmış, çift 2015 yılında pruvamız neta, rüzgarımız kolayına olsun diyerek çıkmışlar yola. Rotaları Akdeniz, Kanarya Adaları, Karayipler, Panama Kanalı, Pasifik’te 1.5 yıl ve Ekvador, Fiji kısa bir aranın ardından Vanatu, Papua Yeni Gine, Endonezya, Malezya Pandemi arası ve Hint denizi, Somali, Aden, Süveyş Kanalı ve Antalya olarak ilerlemiş. Malezya’da ara vermek zorunda kalınca Pandemi başlamış ve çift, Türkiye’ye dönmüş. Pandeminin ardındansa Malezya’ya dönen çift, yeniden teknelerini alıp yola devam etmiş. Bu yılları Hasan Şirin anlatırken iki kişi, eşim ve ben diyor. Bir de Carlos, diye soruyoruz. O zaten bizim demirbaşımız diye yanıtlıyor Şirin.

 

 

“KİMSEYE HABER VERMEDEN ÇIKTIK”

Karayipler’de Şirin Çifti korsanlarla karşılaşmış ama beklemedikleri bir durum olmadığını söylüyor. Burada hafif bir arıza yaşayan çift teknelerinin bakımlarını ihmal etmemiş, çoğu zaman kendimiz bakımları yaptık diyor ve tekneyle dünya turuna çıkmak isteyen yat sahiplerine neredeyse her tekneyle bu yolculuğun yapılabileceğine dair güven veriyor. 7-8 metre ve 20 metre arasındaki teknelerin dünya sularında nadir olsa da görüldüğünü söylüyor. Buna karşın denizcinin beceri, deneyim ve cesaretinin önemine de değinmeden edemiyor ve ekliyor “sadece dünya turu değil hayatta her şey cesaret ister, biz kimseye haber vermeden çıktık önemli olan çalışkanlık.”

Tekneye dönelim diyoruz. Hasan Şirin bizim Amel 55 ile aramızda bir bağ oluştu ve artık onu kolay kolay bırakamayız diyor.

 

 

 

“DENİZDE PLAN YAPIP DA POSEİDON’U GÜLDÜRME”

Şirin’e bir seyahat planlarının daha olup olmadığını soruyoruz. Denizde plan yapıp Poseidon’u güldüremeyiz diyor. Artık biraz da Türkiye’yi gezmeyi düşündüklerini söylüyor.

 

 

 

“BİRBİRİMİZE OLAN SEVGİMİZİN NE KADAR GÜÇLÜ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Çifte en merak ettiğimiz soruyu soruyoruz. Böyle bir yolculuk bir denizcide neleri değiştirir? Hasan Şirin bize şu anektodu anlatıyor: “Jimmy Cornell ile dost olduk. Kendisine sorduk biz acemiyiz, denizci değiliz bu mevsimde karşıya nasıl geçeriz dedik. Cornell bize merak etmeyin karşıya geçersiniz ama sizi döndüğünüz yerde iki kişi bekleyecek biri anahtarınızı almak için marina personeli, biri de boşanma avukatı. Biz bu yolculukta sevgimizi sorguladık, ne kadar güçlü olduğunu gördük ve mutlu olduk.”

 

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir