Türkiye’nin Su Altı Medeniyetleri

 

Türkiye’nin her bir noktasında eski medeniyetlerden kalan birçok tarihi eser var. Bizi eski yaşamlara götüren bu gizemli alanlar depremlerin etkisiyle suyun altında kalarak, insanlardan saklanıyor. Dolayısıyla aslında sularımızda keşfedilmeyi bekleyen birçok gizem yatıyor. Eğer dalış sporuyla ilgileniyorsanız bu noktaları yaz bitmeden muhakkak ziyaret edin.

Kekova Antik Kenti – Antalya

Antalya Demre’de yer alan kayalık bir ada olan Kekova’da kimse yaşamıyor da olsa üzerinde birçok pansiyon ve kafe bulunuyor. Kaynaklara çoğu kez Kakava olarak geçen bu yer depremler sonucunda deniz altında kaldığı için suyun altında bir tarih yatıyor aslında. Bu adanın yakınında Aperlai, Kaleköy’deki Simena, Üçağızdaki Theimussa, Gökkaya koyundaki Istlada isimli antik kentler bulunuyor. Şunu da belirtelim; burada bir dalış yapmak istiyorsanız eğer özel izin almanız gerekiyor.

Allianoi Antik Kenti – Bergama – İzmir

Burası şifalı bir kaynak olarak biliniyor çünkü suların şifalı olduğu tarih boyunca tüm medeniyetler tarafından kabul edilmiş. Bu konu hakkında yazılı tek kaynak; P. Aelius Aristides’in, Hieroi Logoi isimli kitabı.  En parlak dönemini Roma zamanında yaşayan bu kent, özellikle Roma’dan birçok eser taşıyor. Mimari açıdan oldukça zengin bir yapıya sahip olan Allianoi, 2011 yılı itibariyle tamamen sular altında kaldı.

Hasankeyf – Batman

Eski zamanlardan beri önemli bir barınma noktası haline gelen Hasankeyf’te, geçmişten bu zamana kadar gelen ve taşlardan oyulmuş birçok ev bulunuyor. Evlerin neredeyse yapısı hiç bozulmamış. Aynı şekilde yer alan Hasankeyf Kalesi stratejik bir noktada yer alıyor, bundan dolayı önceleri Roma tarafından askeri üst olarak kullanılmış.

Diyarbakır Eğil Antik Kenti

Pek çok kral ve peygamberin mezarına ev sahipliği yapan Eğil’de, Asur Medeniyeti’nden kalma birçok ev, mezar, hamam ve gizli geçitler var. Burada ister tekneyle bir tur atabilirsiniz, isterseniz de bölgedeki dalış merkezlerinden yardım alarak, su altında kalan diğer tarihi parçaları keşfedebilirsiniz.

 

Şanlıurfa Savaşan Köyü – Halfeti

2000 yılında tamamen suya gömülen Savaşan Köyü, oldukça etkileyici bir manzaraya sahip. Köye girer girmez artık sadece minaresi gözüken bir cami sizi karşılıyor. Burası Osmanlı-Rus harbinden sonra Ermeniler tarafından terk edilen evlerden meydana geliyor. Çevreye yayılan evler artık boş fakat önceki yaşamlardan kalan eşyaları görmek mümkün.. Tekne turlarıyla etrafı dolaşabileceğiniz Savaşan’da yaşam artık yukarı köylerde akıyor. Köylüler yerlerini terk etmekten memnun değil. Şunu da belirtelim; burası yurt içi ve yurt dışından birçok turist ağırlıyor.

Elazığ Batık Şehir

Yapılan araştırmalarda 11.yüzyıla ait kalıntılar olduğu tahmin ediliyor, Elazığ Batık Şehir’de. Çevresinde bulunan kalıntıların ise 4 bin yıl öncesine kadar uzandığı sanılıyor. Çeşitli efsanelere ev sahipliği yapan bu tarihi yer Selçuklu, Bizans ve Osmanlı döneminden birçok izler barındırıyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir