Teknenizde Gereken Güvenlik Önlemlerini Aldınız Mı?

 

Söz konusu süper yatlar ve mega yatlar olduğunda güvenlik daha da karmaşık hale gelebilir. Yatın boyu büyüdükçe alınması gereken güvenlik önlemi sayısı da artar. Yatta bulunabilecek donanım ve yazılımla ilgili tüm olası açıkların önceden tespit edilmesi gerekir.

Prime Yacht tarafından sunulan yat güvenlik yönetimi, ihtiyaç duyulan tüm güvenlik konularını yat sahipleri yerine düşünüyor. Firma uluslararası yat güvenlik standartları kapsamında gerekli yat yönetim güvenlik hizmetini sunuyor. Firmanın sahibi Hakan Yürür, teknelerde alınması gereken tüm güvenlik önlemlerinden bahsetti.

Teknenizde Bu Güvenlik Ekipmanlarını Bulundurun

Teknelerde bulunması gereken güvenlik ekipmanları; yangın tüpleri, sabit makine dairesi yangın söndürücüler, tekne kapasitesi kadar can yelekleri (kapasite sayısı toplamının yüzde 10’u kadar çocuk tip can yeleği), sintine pompaları ve sesli seviye ikazı, duman ve ısı detektörü ile donanmış makine ve elektrik dairesi, seyir fenerleri, düdük, su geçirmez el feneri, ilk yardım çantası, pusula, seyir bölgelerinin deniz haritaları, can simidi ve diğer deniz taşıtlarının radar ekranlarında görebilmesi için gerekli radar reflektörü olarak sayılabilir.

Eğer teknenin boyu 24 metreyi aşıyorsa…

24 metreyi aşan teknelerde sayılan güvenlik ekipmanları dışında, halat atma tabancası, yolcu kapasitesi kadar donanımlı can salı, payroteknik ekipmanlar (duman kandili, el maytapları, paraşütlü işaret fişekleri), yüzer ve su geçirmez VHF taşınabilir telsiz ve yedek bataryası bulundurulmalıdır.

Düzenli olarak kontrol edin

Güvenlik ekipmanlarının bazılarının raf, pil ömründen veya bünyesel deformasyona uygun olduğundan sürekli kontrol edilmesi ve ihtiyaç halinde kullanıma hazır olması gerekir. Bu yüzden güvenlik ekipmanlarının her sene periyodik olarak bakımlarının yapılmasını sağlamalıdır.

Seyir yapması veya güvenli konaklama yapabilmesi için alınan bazı güvenlik önlemlerine değinmek gerekir. Bu süreci adım adım işleyelim.

Limandan ayrılmadan önce;

– Öncelik ile seyir planının yapılması gerekir. Deniz, hava durumu kontrol edilir. Yakıt planlaması ve gerekli kumanya kontrolü yapılır.
– Ana makinenin ve jeneratörün seyre uygunluğu kontrol edilmeli.
– Herhangi bir olumsuzluk yaşamamak adına yağ seviyesine ve su seviyesine bakılır.  Deniz suyu pompası çalışırken sıcaklık kontrolü yapılır.
– Yatın güvertesinde, kabinlerinde ve mutfak da bulunan malzemelerin seyirde düşmelerini ve hasar vermelerini engellemek için sabitlenmesi gerekir.
– Yardımcı bot var ise yerinden hareket etmemesini sağlayacak önlemler alınmalıdır..
– Halatların hareket edilmeye başladığında suda kalmamasına dikkat edilmeli ve güvertede harekete engel olmayacak şekilde bir bölmede muhafaza edilmesi gereklidir.
– Lumbuzların kapalı olduğuna emin olunmalı, güvertede var ise kaportaların kapalı olduğuna emin olun.

Yatların boylarına, ağırlıklarına, özel veya ticari kullanımlarına göre SOLAS (Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi)  gerekli hükümleri belirler. Tekne üreticileri, tekne sahipleri ve kaptanlar bu hükümlülükler çerçevesinde minimum güvenlik ekipmanlarını teknede bulundurmalıdır.

Tekneler İçin ISM Kodu Nedir?

500 GRT üzerindeki tüm charter ve ticari olarak tescilli yatlar, bayrak devletlerinden bağımsız olarak Uluslararası Güvenlik Yönetimi Koduna (ISM) uymalıdır.

Bu kod yolcuların, mürettebatın güvenliği ve çevrenin korunması ile ilgili olarak yatların güvenli bir şekilde çalıştırılmasına yönelik yerleşik yönergeler ve sistemler içeren Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından belirlenir.

Her yat, yönetmeliklere uyarken kendi özelinde güvenlik çözümleri geliştirerek, sahibinin ve mürettebatının gereksinimlerini karşılar.  Sistem, güvenli çalışma uygulamalarını iyileştirmek ve riskleri azaltmak için sürekli olarak geliştirilir.

LY2 ve Mini ISM Nedir?

Büyük yat kodu (LY2), özellikle ticari yatlar için geliştirilen bir uygulama. Bu uygulama, yatların belirli özellikleri dikkate alınarak daha esnek bir şekilde ilerler. Yönetmelik; inşaat, ekipman, mürettebat ve güvenliği kapsar ve 500 GRT’nin altındaki tüm kiralık yatların bir güvenlik yönetim sistemi uygulamasını zorunlu tutar. Bu yaygın olarak “mini ISM” olarak adlandırılır.

Özel yatlar, bu güvenlik sisteminin avantajlarının farkındadır ve güvenli çalışma uygulamalarıyla çalışan bir yatın daha az sürprizli olduğu ve daha öngörülebilir bir bütçeyle çalıştığı için ISM’ye gönüllü olarak uyarlar.

ISPS Nedir?

Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Kodu) 11 Eylül terör saldırılarına yanıt olarak geliştirilmiş olup, gemilerin hırsızlığa, izinsiz girişe ve mürettebat ile yolcuların güvenliğini artırmayı amaçlar.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir