YATED Sektörü ve Üyelerini Her Zaman Destekliyor

 

YATED, 20 yıldır yaptığı tüm fuar ve projeleriyle denizcilik sektörünü destekliyor. Aktif bir şekilde çalışan derneğin faaliyetlerini ve sosyal sorumluluk projelerini derneğin Müdürü İbrahim Evliya’dan dinledik.

Ataköy Marina’da yapılan fuar, bu senenin ilk fuarıydı. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu fuarı?

“Öncelikle sektörümüzün adına güzel bir gelişme. Bu pandemi nedeniyle uzun süredir bir şey yapamadık. Biz üç tane fuar yapıyoruz; bir tanesi kara fuarı, iki tanesi deniz fuarı. Mayıs ve Ekim deniz fuarı, Şubat’ta kara fuarı. Kara fuarı; dünyanın ikinci büyük kara fuarıdır. CNR Fuarcılık ile birlikte Atatürk Havalimanı karşısında yapıyoruz. Diğer deniz fuarını ise iki sene önce burada yapmıştık. Geçen sene Ekim ayında Marintürk’te yaptık. Bu sene yine Ataköy Marina’da yaptık. Şimdi tabii pandemi koşullarının zorluğunu göz önüne alarak değerlendirmek lazım.

Sektörün diğer taraftan değerlendirdiğimizde, pandemi ne getirdi ya da ne götürdü diye bakarsak; sektörümüze olumlu yönde etkisi oldu. Şu anda katılımcı anlamında 100, 150, 200, 300’ler civarında büyük fuarlar yapıyoruz ama şu anda bu kadar katılımcı yok. Nedeni ise; tekne yok, malzeme yok çünkü bunların hepsi tamamlandı, siparişler alındı. Onun için de normal şartlarda Mayıs’a göre planlar yapılıyordu. Bu sene pandemi nedeniyle daha fazla satışa yönelik çalışmalar olduğu için katılımcı açısından az firma sayımız var. Biliyorsunuz zaten yüzde 90 bizim üyelerimiz.”

Pandemi yat sektörüne olumlu yansıdı. Sizce pandemi sonrasında sektör bu gidişatı devam ettirebilecek mi?

“Gerek yerli üretimler olsun gerek ithal üretimler olsun ve o süreç ilerleyecek diye düşünüyoruz ki inşallah da öyle olur. Bu pandemi döneminde biliyorsunuz ki daha çok denize açılma  olayı devreye girdi ki bu da bizim dernek olarak da yıllardır uğraştığımız bir nokta ve de verdiğimiz mesajlarla daha çok deniz severin olması, sadece sevmek de değil bir şekilde denizin içinde gerek tekne ile gerekse yaşama şartlarıyla gelişmesine bakmak lazım diye düşünüyoruz. Bence bu süreç giderek yükselecektir. Şimdiden sizi Ekim fuarının çok daha iyi olacağını, gerek katılımcı gerek ziyaretçi anlamda çok daha iyi olacağını söyleyebilirim. Özellikle şu anki üyelerimizin üst kademe olanları gerek yönetici olanları gerekse ülkemizin belli başlı, dünya çapındaki markaları olsun şu anda Ekim fuarına kesinlikle katılacaklarını ifade ettiler.”

20 yıldır bu sektörü birçok anlamda destekliyorsunuz. Gerek fuar, gerek diğer etkinlikler olsun.

“Biz sektör temsilciyiz. Fuar olayında da bot şovları destekliyoruz ama her bot şovu değil çünkü her üç senede bir İzmir fuar şirketiyle sözleşme yaparız ve sözleşme paralelini bir kara ve iki deniz olmak üzere fuarların organize edilmesine yardımcı oluruz. Tabii ki fuar şirketi organizasyonu yapar ama bizim de fuar komitemiz var. Dolayısıyla genel fuar komiteleriyle, gerek fuar şirketiyle gerek komite olsun alınan kararlarla fuarların organizasyonunu sağlıyoruz. Geçen senelerde biliyorsunuz, başka bir problem vardı. Çok fazla deniz fuarının yapılmasına başlandı dolayısıyla her sektörün kaldırabileceği bir fuar vardır. Fazlasını yaptığınızda zarar edersiniz, hedefe ulaşamazsınız. Onun için yılda üç fuar yapılarak yürümesinin çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Şimdi YATED ismi; Yat ve Tekne Endüstri Derneği ismi yabancı gelebilir çünkü biz bu ismi geçen sene aldık. Aslında bizim derneğimizin adı DENTUR’du. (Deniz Endüstrisi ve Denizciliği Geliştirme Derneği) ancak aynı isimde başka firmalar olması, Dentur Avrasya gibi her gün 3-4 milyon kişinin gördüğü bir  markayla aynı problemler oluşması nedeniyle yönetim kurulu ve genel kurulun almış olduğu karar üzerine ismimizi YATED olarak değiştirdik, bunun da geçtiğimiz Şubat’ta kararını aldık ve Nisan ayında da karar çıktı. Ondan bugüne kadar da YATED isminin ön plana çıkarılması için elimizden geleni yapıyoruz.

Pandemi nedeniyle birçok etkinliğimizi öteledik. Şöyle düşünülüyor; YATED’in kuruluş sebebi sanki bot şov yapmakmış gibi. Bu kesinlikle yanlış bir bilgi çünkü bu bizim etkinliklerimizden sadece bir tanesi. Evet en büyüğü doğru ama çok daha fazla sosyal sorumluluk olsun gerekse de sektörün ihtiyaçlarını karşılamak üzere pek çok etkinlik yapıyoruz.”

Biraz bu projelerden bahsedelim, o halde.

“En büyük şu anda üzerimde çalıştığımız sosyal sorumluluk projemiz; aynı zamanda ve bir de sektörün çok büyük bir personel girdisi sağlayacak bir proje. 2004 senesinden beri yapılan bir çalışmaydı. Daha önce Şişli Motor Meslek Lisesi ile birlikte yaptığımız bir DENTUR Atölyesi projesi vardı fakat o proje belli bir süre devam ettikten sonra Şişli Motor Meslek Lisesi’nin alanın daraltılması nedeniyle projeyi iptal etmemiz gerekti. Şu anda o projeyi biz YATED Atölyesi olarak yapıyoruz. Amaç; her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de kalifiye eleman yok. Az var daha doğrusu. Her sene minimum 25-30 öğrenciyle başlayan, kalifiye eleman kazanmak amaçlı olarak Haydar Paşa Meslek Lisesi ile birlikte yola çıktık ama işin atölye kısmını hazırlamamıza rağmen ki bütün masraflar YATED tarafından karşılandı. Özel bir atölye oluşturduk ve bu atölyemizde her sene 11 ve 12. sınıflardan olmak üzere öğrenciler yetişecek ve bunlar stajlarını ve eğitimlerini aldıktan sonra bizim üyelerimizin şirketlerinde çalışmaya başlayacaklar.”

Desteklediğiniz öğrencilere nasıl bir imkân sunuyorsunuz?

“Bir teknenin oluşabilmesi için bir şekilde gerek elektrik, mobilya, motor, elektronik gibi her şey gerekiyor. Biz bu öğrencileri motor atölyesi olarak bir motoru A‘dan, Z’ye söküp takması, onun her türlü ihtiyacının karşılanması ve bir teknede çalışabilme imkânını oluşturuyoruz. Sadece bu da değil, bizden eğitim alan bir öğrenci teknisyen gibi iki yola gidecek; ya, ‘bu şekilde devam ediyorum üniversiteye gitmiyorum, teknisyen olarak ilerleyeceğim, sektöre katılacağım’ diyebilir ya da üniversiteye geçebilir. Yine bizimle ilgili deniz fakültelerinin olduğu üniversitelere girerek daha üst bir kısımda yürüyebilir. Amaç; çok ciddi anlamda kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmak. Bunun içinde biz dernek olarak çok çaba sarf ettik. Bu en büyük projelerimizden bir tanesi.

Diğer taraftan YATED üye çalışan çocuklarına biz burs ve kurs veriyoruz. Burslar herhangi bir YATED çalışanın çocuğu gerçekten başarılı ise biz o çocuğumuzu lise ve ortaokul olmak üzere -tabii ki değerlendirmelere uygun olarak alıp- yıllık bazda değerlendirerek burs veriyoruz. Geçen sene ve bu sene otuzar çocuğa burs verdik. Bunların 14-15 tanesi lise, bir o kadarı da üniversite. Bu sene de buna vermeye devam edeceğiz. Bu da üyelerimize bir katkı. Hedefimiz aslında bunu çoğaltmak.

Diğer taraftan yine üyelerimizle ilgili kurslar var. Biliyorsunuz ikinci lisan vazgeçilmez. Bu yüzden bizim de üye ve dernek çalışanlarımız da eğitimli olsunlar, bu eğitimler destek olsun ve İngilizcelerini geliştirsinler diye Pendik Halk Eğitim Merkezi ile anlaştık. Bu sene daha tam karar veremedik ama üzerine pandemi girdi. Yaklaşık 100 tane çalışanımızı İngilizce kurslarına göndererek, onların İngilizce sertifikası almalarını sağlıyoruz.”

O halde YATED için eğitim konusunda çok hassas diyebiliriz.

“Çok. Her türlü çalışmaya gidiyoruz amacımız bizim burada; bir şekilde üyelerimize en iyi şekilde destek olmak. Aidiyet duygusunu oluşturmak için çaba harcıyoruz ama tabii biliyorsunuz, aidiyet hiçbir zaman tek taraflı değildir. O yüzden üyelerimizin bize manevi anlamda katkı sağlaması lazım. Bununla ilgili olarak şu anda YATED sosyal medya kanallarında bütün üyelerimizin tanıtımlarını yaptık. Şu anda üye ürünlerinin tanıtımına başladık. Bunun yanı sıra denizcilikle ilgili terimler olsun, denizle ilgili yemekler olsun, denizle ile ilgili bilgileri paylaşıyoruz. Aynı zamanda da biz ICOMIA (International Council of Marine Industry Associations) üyesiyiz. ICOMIA Belçika kökenli, 33 tane ülkenin bizim gibi derneğinin üyesi olduğu büyük bir yapı. Her sene 33 tane ülkeden toplamış oldukları bir rapor alıyoruz ve bu raporu üyelerimizle ücretsiz olarak paylaşıyoruz ki bu raporun gerçekten çok önemli bir rakamı var, eğer kendileri almak isterlerse. Bu arada yine geçtiğimiz sene yapmak istediğimiz bir şey var. Söylemeden geçemeyeceğim, hoş bir proje çünkü. 1 Temmuz’da Kabotaj bayramında bizim yerimiz Perpa’da, hemen yanında Darülaceze var. Darülaceze’den 70 tane yaşlımızı, Mecidiyeköy’den de 40 tane çocuğumuzu alarak tekne turu yaptırmak. Çünkü İstanbul’da yaşayıp da suyu görmemiş pek çok yaşlımız ya da kimsesiz çocuğumuz var.”

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili ama yat bağlama kapasitesi çok düşük. Bunun hakkında YATED’in bir çalışması var mı?

“Bu hakikaten büyük sorun. Gerek limanlarımızın ve de onunla bağlantılı yapıların azlığı sebebiyle bağlanma olayı hem az hem de onun paraleliyle pahalı geliyor. Bununla ilgili bakanlıkla ilgili görüşmeleri yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz ama şu ana kadar henüz bir netice elde edebilmiş değiliz. Yani bugün öyle bir noktaya geldik ki tekne almak isteyen birisinin tekne aldıktan sonra bağlayacağı yer yok. Onun için de ‘bana bağlayacak yer de sat!’ gibi yaklaşımlarda oluşmaya başladı son zamanlarda. Bu yaklaşım için çabamız var. Gerekli bakanlıkla gerekse diğer STK’lar ile çalışmamızı yapıyoruz ama şu anda onunla ilgili ortada bir şey yok.”

Ulaştırma Bakanlığı şu anda ‘Bir Milyon Denizci’ başlığı altında bir proje başlattı. YATED burada nasıl bir rol oynuyor?

“Biliyorsunuz yıllar öncesinde bu belgeyi biz veriyorduk ama daha sonrasında bu belgeyi bakanlık vermeye başladı ama onunla ilgili biz şöyle bir proje geliştirdik; amatör denizci ehliyeti almak, bakanlığın çok güzel bir gelişmesi; 1 milyon amatör denizci yapma fikri. Ama sadece bir ehliyet almakla olay bitmiyor. Hiç unutmuyorum iki sene önce yine buradaydı, karşıda bir tekne bağlıydı. Orada bir pratik eğitim veren bir yapıyı temsil ediyordu. Biz hatta o tekneyle bir anlaşma yaptık o da federasyon tarzı bir yapıydı. Siz ehliyetinizi alıyorsunuz ama tekneye geçtiğiniz an kalıyorsunuz. Çünkü her şey teorik. Pratik bir şey yok.  Onun için de pratik ders vermek için yola çıkıyorduk tam pandemiden önce. Bütün çalışmalarımızı yaptık. Burada hem kendi üyelerimiz hem de halk için. Ehliyetini almış olan birisi, örneğin; piyasadan 3 bin liraysa YATED’den bu işlem yapılırsa 2 bin liraya alacaktı dolayısıyla bizim öyle bir anlaşmamız olacaktı. Bu alt yapıyı oluşturmak üzereydik. Mesela orada da öyle bir destek sağlayabiliyoruz çünkü başka şey bizim sınırımıza dâhil değil. Bir şekilde teorik ehliyeti alan denizcilere pratik desteği biz verebilirdik ama bununla ilgili her şey düzelirse çalışmalarımıza başlayacağız.”

Diyelim ki; ben bir yat sahibiyim. Bir şirket olarak değil, bir vatandaş olarak YATED’e geldiğim zaman bilgi anlamında size danışabilir miyiz?

“Biz sektör temsilciyiz ama biraz önce dediğiniz çok önemli; 3 tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkenin bu kadar az denizcisi olması hakikaten büyük bir soru işareti. Biz de o yüzden biz amatör denizcilikle başlayan yapının çok daha artmasını istiyoruz. Onun için de gerek şirketler, gerekse bireyler başvurabilirler tabii. Orada bizim izlediğimiz yol; bizim yetkili üyelerimize yönlendirmektir. O konuda desteği her zaman veririz, o konuda bir sorun yok. Ama bilfiil arkadaşımızı ya da şirketi alıp da, o şirketi YATED’in bilgi noktasına getiremeyiz çünkü biz burada üyelerimize ve genel sektöre karşı sorumluyuz, onlar üzerinden bu hizmeti veririz.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir