Başarılı Bir Yılı Geride Bırakan Ege Yat, 2022’ye Hazırlanıyor

Bir yılı daha bitirmeye sayılı günler kala yat sektörü kendini değerlendirmeye aldı. Ege Yat, 2021 sezonunda neler yaptı ve 2022 için neler yapmayı planlıyor? Biz sorduk, Ege Yat Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Özer, yanıtladı.

66 M Trideck

Üç Teknenin İmalatı Tüm Hızıyla Sürüyor

“2021 yılı yat sektörü için her bakımdan hareketliydi. Bizim de imalat, bakım onarım, satış ve kiralama konularında tüm yıl boyunca yoğunluğumuz devam etti. Kısaca özetlemek gerekirse; imalatı devam eden 66 M Trideck Motoryatın dışında, tasarımı komple bize ait iki yatın da imalatına başladık. Bunlardan biri; 39 M çelik konstrüksiyon gulet. 1 master, 3 VIP ve 1 çift kişilik kabiniyle toplam 10 kişi kalabiliyor. Özel amaçlı kullanılacak yatı 2023 yılında denize indirilmeyi planlıyoruz.

Aegean Explorer M 25

İnşasına başladığımız diğer  tekne de çelik gövde, alüminyum üst binaya sahip; Aegean Explorer serimizden,  EXP 25 M.  Her biri ayrı güvertelerde olmak üzere 3 master, 2 VIP ve 1 çift kişilik kabiniyle toplam 12 misafirin konaklamasına imkân veren yatta, 4 + 2 mürettebat için de 4 ayrı kamara mevcut. İç  ve dış mekânlarda sunduğu alan ve konforla bu boylardaki teknelerin hepsini geride bırakan 187 GRT hacme sahip Explorer, yüksek denizler ve sert hava koşullarına uygun, uzun seyirler yapacak şekilde tasarladık. Sıcak işleri tamamlanan yatın donatımına ve ahşabiye montajlarına önümüzdeki ay başlıyoruz. Tekneyi 2022 yaz sezonu öncesi teslim etmeyi planlıyoruz.”

Galileo master

Yaz Sezonu Öncesi Refit Yoğunluğu Yaşadık

Bakım onarım tarafında da boyları 12’den, 50 metreye kadar değişen 22 yatın, boya, mekanik, elektrik ve ahşabiye işlerini tamamlayarak yaz sezonu öncesi teslim ettik. Bunlardan 50 metre boyunda, 450 T ağırlığında, bizim imalatımız olan çelik konstrüksiyon yelkenli Galileo/ Yazz’ın yaklaşık 6 ay süren refitinde teknenin, tam kapasite yolcularıyla,  seyre tamamıyla hazır hale gelmesi için gereken tüm bakım onarım ve yenilemelerini yaparak müşteriye teslim ettik.

Nimir

Tersane Yenilemeye Devam Ediyor

“Sezon sonu itibariyle şu anda tersanemizde 5 teknenin klas yenilemeleri için gerekli mekanik, elektrik ve boya işleri devam ederken, yine bizim inşamız olan 28 m ex Nimir / Infinity II nin yeni stabilizer, yeni baş ve kıç pervane ve 3. jeneratör montaj işleri devam ediyor.  Ayrıca 38 m fiberglass motoryatın da ozmoz tedavi ve çeşitli mekanik, elektrik işlerini yapıyoruz.”

2022 de Yoğun Geçecek

“Gelen taleplerden 2022 yılının da 2021 gibi yoğun geçeceğini tahmin ediyoruz. Artan talebi karşılayabilmek için biz de yatırımlarımızı, kapasite artırımına yönelik yapıyoruz.  50 x 50 m boyutlarındaki yeni inşa için hazırladığımız hangarımızı da önümüzdeki ay tamamlayacağız.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir