Yusuf Ziya Karagöz: Birlik Oldukça Büyüyor ve Güçleniyoruz

 

Türkiye Yat Kaptanları ve Derneği tarafından üçüncüsü düzenlenen Yachting Sector, 2 ile 5 Kasım arasında Bodrum’da gerçekleşti. Derneğin kurucusu Yusuf Ziya Karagöz, sektöre dair panoramik bir değerlendirme yaptı.

Büyüyor ve Güçleniyoruz

“İsmim, Yusuf  Ziya Karagöz. Yat kaptanıyım aynı zamanda bu derneğin kurucusuyum. 40 senedir bu sektördeyim tabii bu şu anda içinde bulunduğumuz Yachting Sector organizasyonun üçüncüsünü yapmaktayız. Birincisiyle, üçüncüsü arasında çok büyük bir fark var, büyük bir gelişme var pandemi olmasına rağmen. Arkadaşlarımızın yoğun ilgisi ve alakası her geçen gün büyüyor tabii ki ama bu işte acemiyiz; gelişeceğiz, büyüyeceğiz, kendimizi anlatacağız, kendimizi ispatlayacağız.”

Sektör Arasında Köprü Kurulmasını Sağlıyoruz

“Bunun tabii ki amacı yat kaptanlarını, yat sektöründe çalışan esnaflarla bir araya getirmek, onları buluşturmak, onların tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlamak. Aynı zamanda sivil toplum örgütlerinin Türkiye’deki önemini arz etmek için birlik olduğumuz, beraber olduğumuz derneğimizin bu organizasyonuna destek veren firmalara, kaptanların da yönelmesini sağladığımız için başka bir boyutu var bunun.

Tabii birlikten kuvvet doğar tezini burada bilfiil uygulayarak, bilfiil bunu yaşatarak, bunun ispatına çalışıyoruz. Derneğimizin çatısı altında gerek sektördeki taşeronlar, firmalar, sektördeki kaptanlar, üyelerimiz ve üye olmayan arkadaşlarımızın sorunlarını tartıştığımız, birbirleriyle tanıştırdığımız, birbirleriyle konuşturduğumuz, buluşturduğumuz bir organizasyon. Bunun üçüncüsünü yapıyor olmaktan ve buna katkı sunmaktan büyük bir memnuniyet ve keyif duyuyoruz.”

Bu Organizasyonun İşlevi Çok Büyük

“Tabii çok önemli bir olay, Türkiye’nin yabancı olduğu, acemi olduğu ama önümüzdeki gelecek yıllarda daha başarılı olacağımıza inandığımız bir organizasyon bu. Tabii ki sadece bu organizasyon yat kaptanları ile sektörün bir araya gelmesiyle sınırlı değil. Aynı zamanda kaptanların hakkını savunma, hukuksal boyutlarını, yeni çıkan teknolojiyi, yeni çıkan/değişen kanunları, liman ve bununla ilgili işletme tüzüklerindeki değişikliklerin de görüşüldüğü, konuşulduğu güzel bir ortam oluyor. Sezon sonunda bu meslekteki arkadaşların bir araya gelmesini sağlıyoruz aynı zamanda böyle bir organizasyonun parçası olduğumuz için burada gurur duyuyoruz, keyif alıyoruz, mutlu oluyoruz.”

Katılım arttıkça bu güç veriyor, daha büyük sorumluluklar yüklüyor ve bu şekilde devam edeceğiz tabii ki. Aynı zamanda geçen sene gerek yurt dışında, gerek ülkemizde dünyada pandemi ile ilgili büyük sıkıntılar yaşadık ama bunun sevindirici tarafı oldu; ülkemizde pandemiden dolayı konaklamalar arttı, bir araya gelmeler arttı, turizm çekimleri değişti, turizm tercihleri değişti, insanlar denizi tanıdı, tekneyi tanıdı, charter yaptı, tekne kiralamaları arttı, tekne satın almalar arttı.”

Pandemiye Pozitif Taraftan Bakıyorum

“Bunlarla aslında pandeminin ülkemizde ve bu sektöre özellikle verdiği büyük bir fayda diye görüyorum, büyük bir açılım olarak görüyorum. Eğer bunu bu pandeminin bize verdiği öğretimleri, bu dersleri eğer ülkemizin lehine çevirebilirsek, bunu eğer deniz turizmine kâr olarak yazdırabilirsek, o zaman ne mutlu bize diyeceğiz. Yani pandemiden hastalıktan biz bir şekilde işin pozitif tarafına bakıp, buradan da istifade etmeye çalışacağız. Aslında çalıştık, bunu çok büyük faydasını gördük. Bu dileklerimle bütün sektöre katılan firmalara kaptanlara teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki sezonda, önümüzdeki yıllarda buluşmak üzere hepinize şükranlarımı sunuyorum, iyi günler diliyorum.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir