Cengiz Öksüz: Faaliyetlerimizle Sektörün Çıtasını Yükselteceğiz

 

Türkiye Yat Kaptanları ve Derneği tarafından üçüncüsü düzenlenen Yachting Sector, 2 ile 5 Kasım arasında Bodrum’da gerçekleşti. Derneğin Başkanı Cengiz Öksüz, geleceğe dair umutlu bir tablo çiziyor.

Derneğin Tarihi Çok Eskilere Dayanıyor

“Merhabalar, iyi günler. Ben Türkiye Yat Kaptanları Derneği Başkanı, Cengiz Öksüz. Biraz derneğimizden bahsetmek istiyorum size; biz 1989 yılında hizmete girmiş bir derneğiz. Bu yıl derneğimizin organizasyonları içinde üçüncüsünü yapmakta olduğumuz Yatching Sector organizasyondayız şu anda Bodrum’da.”

Faaliyetlerimiz Artacak

“Bundan evvel iki kere İstanbul’da düzenledik bu organizasyonu, başarılı bir organizasyon. Buradaki gaye; 70’e yakın katılımcı firma ile 200’e yakın kaptan arkadaşlarımızı bir arada tutmak, sıcak ilişkiler içine girmesini sağlamaktır. Derneğimizin faaliyetleri bundan sonra da devamlı artacaktır. Böyle oluşumlar içindeyiz. Ülkemizde yaşanan pandemiden dolayı yat sektörü çok canlı ve hareketli durumda, karaya nazaran çok daha yoğun tempolardayız. Devam ediyor sezon, şu ana bitmesi lazımdı ama hâlâ bitmiş değil. Kasım’ın sonuna kadar devam edecektir mevsim. Yat turizmi ve camiası şu an mutludur bence.”

Kaliteli Kaptan ve Personel Yetiştirmek Çabasındayız

“Gelecekte bu yaptığımız Yachting Sector organizasyonunda çıtayı daha yukarılara taşımak istiyoruz. Bu yıl 70 firma, seneye 120 firma inşallah buluruz. Derdimiz bütün camiadaki kaptanlarla, firmaları buluşturmak. İnşallah kaptan sayımızı artıracağız. Yat kaptanlarının gelişmesi konusunda eğitim çalışmalarımız var. Camiadaki yat kaptanlarımızı kaliteli, ilgili, bilirkişilik kaptanlar yetiştirmek konusunda eğitimler düzenleyeceğiz, camiamıza kaptan yetiştirmek konusunda yardımcı olmaya çalışacağız çünkü sektörde kaptan sıkıntımız, personel sıkıntımız var. Bunun için ilerideki dönemlerde çalışmalara devam edeceğiz.”

Yat Kullanmak Kaptan Oldun Demek Değildir

“Yat kaptanlığı konusuna girersek, yat kaptanı olmak için yat kültürünü iyice benimsemiş olmak lazım yani tekne kullanmak, gemi kullanmak illa yat kaptanı olur anlamına gelmez. Bu ayrı bir kültürdür! Bu kültürden gelmek lazım, o kültürü tekne sahiplerine ve misafirlere aktarmak için önce o kültüre sahip olmak lazım. Kendini geliştirmek isteyen kaptanlara derneğimiz adına yardımcı oluyoruz, onları yönlendiriyoruz. İnşallah, güzel bir yere getireceğiz onları.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir