Çeşme Marina Deniz Patlıcanlarını Koruma Altına Aldı

 

Çeşme Marina, gerçekleştirdiği birçok proje ile sürdürülebilir yaşamı destekliyor ve katkıda bulunuyor.

Deniz patlıcanları; deniz dibinde tortu şeklinde bulunan ölü organik maddeler ve besin yönünden zengin maddelerle beslenerek ve çevrelerindeki suda oksijen miktarını arttırarak doğal bir dönüşüm gerçekleştiriyorlar. Bu sayede bulunduğu suyun kalitesini arttıran deniz patlıcanları, deniz dibindeki ekolojik dengeyi de koruyor. Bu deniz canlıların devamını sağlamaya çalışan marina, 2 bin 500’ün üzerinde izinsiz avlanan deniz patlıcanının doğal ortamına dönmesine yardımcı oldu ve yakalanan deniz patlıcanlarının marina sularına iadesini sağladı.

Projenin devamında marinanın dalış ekibi tarafından gerçekleştirilen deniz altı kontrolleri sayesinde, marina sularına bırakılan deniz patlıcanlarının hem ortama uyum sağlayarak yaşamlarına devam ettikleri, hem de epey geliştikleri gözlemlendi.

Çeşme Marina’nın devam ettirmekte olduğu projeler arasında;

Kalamar Yuvası Projesi (2018) : Marina,  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlatmış olduğu projeye Derin Doğa Dalış Merkezi ile iş birliği içerisinde kalamar yuvaları (kolektör) hazırlayarak destek oluyor. Her sene düzenli olarak sayısı artırılan kalamar yuvaları 2-3 ayda bir yavrularla doluyor. Marina bu proje ile bölgede sayıları tehlikeli şekilde düşen kalamarlara destek olmakla kalmıyor, aynı zamanda dalış noktalarında dalgıçlar için mükemmel bir manzara yaratarak deniz turizmine katkıda bulunuyor. Şu ana kadar 50 adet yuvayı denizle buluşturuldu. 2021 yılı içerisinde 30 adet ilave yuva daha yapılacak.

Yapay Mercan Resifleri Projesi (2019) : Proje kapsamında, marina çalışanları tarafından marina içinde daha önce kullanılmış olan metal parçalardan hazırlanan 3 mercan yuvası, marina içine bırakıldı. Bu yuvalarda kontrollü bir ortamda büyüyecek olan mercan ve süngerler, belli bir büyüklüğe ulaştığında Derin Doğa Dalış Merkezi iş birliği ile Çeşme’de bulunan belli başlı dalış merkezine taşınarak, Çeşme ve deniz turizmine katkı sağlanmış olacak.

Marina suyu kalitesini artırma amaçlı;

Midye projesi (2019) : Marina, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi iş birliği ile gerçekleştirdiği, Türkiye ve Avrupa’da ilk kez uygulanan bu projede Akdeniz midyelerini kullanarak deniz suyu kalitesini artırmayı hedefledi.

Aeratör projesi (2020): Marina içerisinde su sirkülasyonunun az olduğu bölgelerde modifiye edilen dört pompa ile yıl boyunca deniz suyu havalandırılıyor böylece sudaki oksijen miktarı artılırken, su dolaşımı sağlanıyor.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir