Kaptan Yaşar Keleş: Tekne Sahipleri Kaptan Seçerken Çok Dikkat Etsin

 

Türkiye Yat Kaptanları ve Derneği tarafından üçüncüsü düzenlenen Yachting Sector, 2 ile 5 Kasım arasında Bodrum’da gerçekleşti. Etkinliğe katılan Kaptan Yaşar Keleş, önemli noktalara değindi.

Bu Buluşmada Amacımız Bütünleşmek

“Şu an Türkiye Yat Kaptanları Derneği’nin sunduğu yat sektörü buluşmasında bulunmaktayız. Buradaki amacımız; Türkiye’deki kaptanlarla, tekne yapımcıları, malzemecisi, ustalarıyla beraber bütünleşmek. Amacımız; bütün dostlarımızı bir arada görmek. Yılda bir kere de olsa bu buluşmayı yapıyoruz. Özellikle bu buluşmayı yapanların hepsine, yediden yetmişe hepsine teşekkür ederiz. Çok güzel bir buluşma oldu ve burada edindiğimiz bilgiler sayesinde kaptan arkadaşlarımız, denizlerde yapmış oldukları yanlışları, doğrular tartışarak doğru yerlere varıyor, hatalarını düzeltiyor.”

Çalışacağınız Kaptanı Çok İyi Seçin

“Türkiye’deki kaptan kavramının iş adamları tarafından tanınmasını istiyoruz yani tekneye birini aldıkları zaman, sağlık karnesini isteyin, ehliyetlerini isteyin, bu kişi nerde çalışmış, ne kadar çalışmış, evrakları nedir lütfen bunları sorgulayın. Aldığınız kişi hasta da olabilir, bulaşıcı hastalıkları da olabilir. Onun için firmalardan bunları denetlemesini isteyin çünkü biz bir aile oluyoruz teknenin içinde. Tek istediğim şey; iyi kaptanla çalışın yani sizin isminizi, soy isminizi taşıyacak kaptanlarla çalışın.”

Bir İnsan 40 Yaşından Sonra Kaptan Olur

“Gittiğiniz yerde zorluklar yaşamayın ve tekneye hâkim olan insanlarla çalışın çünkü bir kaptan kolay yetişmiyor. 40 yaşından sonra bir insan kaptan oluyor; hatalarıyla, yanlışlarıyla, gördükleriyle duyduklarıyla sorduklarıyla anca kırk yaşından sonra tam bir kaptan oluyorsun. Tabi eğer denizi seviyorsan! Sevmiyorsan, deniz seni kabul etmez. Seviyorsan, seni deniz kabul eder. Zaten dışarı atar, sevmiyorsan ama seviyorsan denizi, deniz bağrına basar seni.”

Kaptanlara Bir Servet ve Aile Teslim Ediliyor

“Kaptanlar için şunu söylüyorum; biz bir kaptanız  ama Türkiye’deki sektörümüz büyük. İnsanlar 50 metre tekne alıyor, 40 metre tekne alıyor ve bunun üstü teknelerde amatör insanları çalıştırıyorlar. Niye, çünkü ‘maaş az verelim, maaş az olsun, bize hizmet etsin’ düşüncesi bu! Oysa bir servet teslim ediyorsun insana, aileni teslim ediyorsun, çoluğunu çocuğunu teslim ediyorsun. Bir aile oluyorsun. Burada benim ricam, insanları sorgulasınlar, evraklarını, kâğıtlarını, sağlık seviyesini her şeyini sorgulasınlar. Deneyimli kaptanlarla çalışsınlar yani bir kaptanının içine dışına bakmasınlar. Hak neyse onu versinler. Versinler ki, o insan aldığıyla beraber mutlu olsun, herkes mutlu olsun, kimsenin aldığı maaşa da bakmasın.”

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir