Teknenizi Yaza Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Yaz mevsimi kendini göstermeye başlarken, tekne sahiplerinde farklı bir telaş başladı. Yeni sezon hazırlığı yapan tekne sahipleri, tekneleri elden geçirmek için kolları sıvadı. Thames Yachting firmasından yacht brokerı Şeref Dursun, sezon hazırlığına dair birçok gerekli bilgiyi bizimle paylaştı.

Teknenin İhtiyacını En İyi Kaptan Bilir

Tekneyi, sezon bakımına almak için önce kara park alanına, yani çekek sahasına alarak kışlama yapmak gerekir. Tekne kaptanı, bütün bir sene tekneyi kullandığı için eksiklikleri tespit etmede önemli bir rol oynar. Hazırlık süreci, kaptanın analizleriyle başlar ve bunun sonucunda elde edilen liste sayesinde ikinci aşama olan teknik servis bulma aşamasına geçilir.

Elbette, her teknik servis farklı fiyat ve farklı kapsamlarda hizmet sunuyor. Tekneye en uygun olanı seçmek yine kaptanın görevlerinden.  Belirlenen teknik servis, teknenin karinasına, şaft ve pervanesine, motoruna, elektrik ve elektronik donanımlarına, mekaniğine, iç döşemesine ve güverteye bakarak, gerekli kontrol ve bakımları sağlar.

Teknik Servisi Çok İyi Seçin

Bakım ve onarım alanında hizmet veren birçok servis bulunuyor fakat bu seçimi yaparken, rastgele bir teknik servis kullanmaktan ziyade teknenin halihazırda kullandığı markalar üzerinden gidilmeli. Örneğin; Volvo motor kullanan bir tekne için farklı bir teknik servis çağırmak yerine, Volvo’nun direkt servisinden yararlanılmalı. Tekne sahipleri bu sayede en doğru hizmeti alabilir ve motorlarının geçmiş bakımları ve gelecek bakımları hakkında da bilgi sahibi olabilir.

Motorun Kaç Saat Kullanıldığının Bir Önemi Yok

Tekne almak isteyen kişilerin düştüğü popüler hatalardan biri ise tekne motorunun kullanım saatine göre hüküm vermek.

Bu yanlışı düzeltmek adına tekne severlerin bilmesi gereken bir detayı da paylaşalım; deniz motorlarının kullanım saatinden ziyade, periyodik bakımları daha önemli bir kriter çünkü düzenli olarak bakımı yapılan motorlar, saat fark etmeksizin sorunsuz bir şekilde çalışır.

Tekne Almak İçin Broker Tercih Edin

Dünyada etkisini gösteren Covid-19 virüsünü fırsat bilen birçok kişi, tersanelerdeki üretimin durmasıyla teknelerini yüksek fiyatlardan satarak, rant sağladı. Durum böyle olunca, denizcilik sektöründe fiyatlar bir hayli yükseldi.

Virüsün sert dalgasını geride bıraktığımız bu dönemlerde ikinci el tekne almak isteyenlerin ilk adresi, tekneleri en iyi tanıyan ve en doğru fiyatı verecek olan yat brokerları olmalı.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir