Xone Superyacht, Sektör Eğitimlerini Değerlendirdi

 

Xone Superyacht Group, bünyesinde birçok hizmet veriyor. Bunlardan bir tanesi de; yat kaptanı ve personeli eğitimi. Peki, verilen eğitim doğru ve yeterli mi? Firmanın Genel Müdürü Burak Tarakçı yanıtlıyor.

Kaptanlık, otelcilikten ayrı düşünülemez

Yat kaptanı/personeli eğitimlerinin (bir noktada yolcu/kurvaziyer gemisi ile de örtüşen) diğer ticari gemi eğitim ve sertifikalandırılmasından ana farkı; branş beklentisinin ve hizmet içeriğinin diğerleri gibi teknik değil, nerede ise tamamen otelcilik ve ağırlama bilgisi, sertifikalandırması ve tecrübesi gerektirmesidir. Bu anlamda özel ya da ticari hizmet veren bir yatı öze inerek, basitçe denizde yüzebilen ve dünya üzerinde kendi gücü ile yer değiştirme özelliğine sahip 5 ya da 7 yıldızlı bir otel olarak ele alırsak, sorunun cevabı otomatik olarak gelecektir. Bu nokta da bir yat kaptanının çekirdek denizcilik bilgisinin mükemmelliği ya da ne kadar iyi manevra yapabildiğinden ziyade otelcilik ve ağırlama hizmetleri hususundaki eğitimi, bilgisi, sertifikasyonu ve ekibini bu anlamda nasıl yönetebildiği önem ve değer kazanacaktır. Yani aslında “kaptanlık” yetileri değil “otel müdürlüğü” yeterliği öne çıkmalıdır.

Örnek vermek gerekirse; iyi bir yat kaptanı kendisini en az kendi şef kamarotu kadar şarap ve degüstasyon bilgisi ile donanmış, bu konuda misafirleri ile sohbet edebilen, dünyada kullanımda olan genel servis ve tiplerini bilen, adaplarına hakim (Silver, Russian, Kosher vs), iyi derecede “house keeping – kat hizmetleri” bilgisi olan kısaca bunları denetleyip yönetebilecek standartta yetiştirmelidir.

Eğitim Sistemini Düzeltmek İçin Reformlar Gerekli

Eğitim sistemindeki sorunsalın aşılması aslında var olan eğitim sisteminin düzeltilmesi değil, tüm müfredatın sil baştan yeniden yapılandırılmasına yönelik çok ciddi ve köklü bir aksiyonu gerektirmektedir.

Öncelikle, denizcilik ve buna bağlı olarak başta yatçılık her şeyden ve birçok meslekten önce şüphesiz çok iyi bir İngilizce hâkimiyeti ve yetisi gerektirmekte ve hatta tüm yatçılık eğitimlerinin İngilizce olarak verilmesini desteklemektedir. Bugün, genel olarak ülkemizde ve dünyada kabul bulan yat eğitim ve sertifika programlarına baktığımızda bile yukarıda kısaca saydığımız gereklerden uzak üstünkörü bir eğitim sisteminin uygulandığına ve sektörün ihtiyaçlarını karşılayamadığına şahit oluyoruz.  O yüzdendir ki sektör ardı arkası gelmeyen şikâyetler ve durmadan kanayan bu yaradan muzdarip şekilde acı çekmektedir. Bunun en büyük sebebi ise genel anlamda bayrak devletlerinin eğitim ve sertifikasyon yönetmeliklerinin, ilgili departmanlarda görevli ancak sektör hakkında bilgisi olmayan görevlilerce yazılmak / belirlenmek zorunda bırakılmasındandır. Bu departmanlar ve / veya ilgili bakanlık ise bu sektörde sadece bölgesel değil global anlamda “gerçekten” bilgi ve deneyim sahibi insanlardan oluşan bir danışma konseyi oluşturmak yerine maalesef ticari ya da politik konjonktüre uygun gruplarca oluşturulan çalıştaylarda alınan ve sektörü her adımda daha da zora sokan kararlara imza atmaktadır.

Sektörün Yapısı Değişti, Yeni Bir Süreç Başladı

Yat endüstrisi ve yatlar artık eskiden olduğu gibi kendine has, yumuşak geçişlere sahip ve tekne sahibi ya da kiracılarının lüks tatil yaptıkları, gözlerden, kurallardan ve denetimlerden uzak bir sektör olmaktan çoktan uzaklaştı bile. Bu anlamda bu sektör gerek teknik yönetim, gerek eğitim ve sertifikalandırma, gerekse charter işletimi anlamında akademik eğitim ve yetkinliğe sahip akredite uzmanlar/personel gerektiriyor ve sektör çok yakın bir zamanda bu standarda ve ihtiyaca cevap verebilecek olan personeli yetiştirebilecek bir eğitim müfredatı ile sertifikasyon programlarına sahip olmayan devletler ve oyuncuları saf dışı bırakmaya hazırlanmaktadır.

Xone Superyacht Group Kalite Standartlarını Yüksek Tutuyor

Profesyonel yat personeli eğitimleri bölümü 2011 yılında, yat yönetim hizmetleri ve bayrak/klas gözetim bölümü ise 2015 yılında kurulan Xone Superyacht Group, bünyesinde barındırdığı yat yönetim hizmetleri, bayrak tescili, süper yat akademisi ve insan kaynakları departmanı ile yat endüstrisinin tüm ihtiyaçlarına hizmet eden bir firma. Merkezi Göcek`de yer almakla birlikte; Lübnan 2018 ve Avrupa’da Malta şubelerimiz de 2019 yılı itibarı ile devreye girdi. Markamızın bü – yüme ivmesindeki en önemli itici güçlerden biri eğitime ve bu alan – daki kalite yönetimine verdiğimiz önem diyebiliriz. Bölgemizde IACS üyesi Klas kuruluşlarından (Lloyds Register ve Bureau Veritas) QMS, DOC and MLC 2006 kalite yönetimi sertifikalarına sahip tek yat eğitim ve yönetim firmasıyız.

Tüm Profesyonel Hizmetler Tek Bir Çatı Altında

Xone Superyacht Group “yatçılık endüstrisinde daha önce hiç yapılmamış bütünsel ve sağlam bir destek zinciri yaratmak” fikri üzerine kurulmuştur. Modelimizde bu bütüncül yapıyı destekleyecek tüm araçları ve akreditasyonları bünyesinde bulundurarak bayrak surveyi ve tescilinden süperyat yönetimi hizmetlerine,  mürettebat eğitimlerinden, insan kaynakları yönetimine kadar müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına tek çatı altında çözüm sunabiliyoruz.

Yat Yönetimi Daha Bir Yat Yaşamı Sunuyor

Xone Superyacht Management departmanı, tekne sahiplerine ve kaptanlara, yatlarının değerini en üst düzeye çıkarmak, masraflarını minimize etmek ve yatlarını verimli bir şekilde çalıştırma/koruma konusunda yardımcı olmaktadır. Ekibimiz, yatın mümkün olan en iyi hizmeti almasını sağlamak için deneyimli denizciler, mühendisler, proje yöneticileri, mürettebat yöneticileri ve finans uzmanlarından oluşmaktadır.

Uluslararası Eğitimler Veriyoruz

Grubumuz bünyesinde bulunan Xone Superyacht Academy; MCA, IYT Worldwide ve IMO Beyaz Bayrak Ülkeleri olan Marshall Islands, Türkiye ve Malta bayrak devletlerinden onaylı, STCW anlaşması gereklerine uygun ve uluslararası geçerliliği olan profesyonel yat personeli ve yat kaptanlığı eğitimleri sunmaktadır. Göcek, Beyrut ve Malta`daki merkezlerimiz, tam akredite denizcilik eğitim merkezi olarak, yukarıdaki bayrak devletlerinden alınan resmî onaylar içeriğinde Yacht Master, Yacht Engineer ve spesifik Yat Personeli eğitimleri (Hospitality vd.) dâhil tüm STCW uyumlu eğitimlerini düzenleme yetkisine sahiptir.  Şu anda AB bölgesi dışında AB Devleti onaylı tek eğitim merkeziyiz. Bu anlamda yat sektörünün önde gelen bayrak devletlerinin ve uluslararası organizasyonların akreditasyonunu elinde bulunduran firmamız Akdeniz’deki sayılı kurumlardan biri olarak kabul görmektedir.

Amacımız Bir Destek Zinciri Yaratmak

Xone Grubu’nun ana fikri; gerek Türkiye merkezli, gerekse Global anlamda yat endüstrisine yeni bir soluk ve bakış açısı eklemek. Bu yolda yeniliklere, teknolojiye ve bu sektörü ileriye taşıyacak her türlü yüklenici platformun gerek kurulması, gerek kullanılması gerekse desteklenmesi anlamında önemli bir görev üstleniyoruz. Ana fikrimiz “yatçılık endüstrisinde daha önce yapılmamış, bütünsel ve birbirine bağlı sağlam bir destek zinciri yaratmak” fikri üzerine kuruldu. Bu yapı altında mürettabat eğitimlerinden, onların istihdamına insan kaynakları ve görevde bulundukları dönemde bulundukları teknelerde ihtiyaç duyacakları teknik, personel ve finansal yönetimi hizmetlerine çözüm sunabilmek.

YACHTLIFE&TRAVEL

Diğer Makaleler

İlginizi Çekebilir